Reklama

Niedziela Rzeszowska

Parafia w Jabłonicy rozpoczyna nowy rozdział

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jabłonica. To w tej miejscowości, w gminie Skołyszyn, w powiecie jasielskim znajduje się jedna z najmłodszych, a zarazem jedna z najpiękniejszych świątyń w diecezji rzeszowskiej. Położona w kotlinie między wzniesieniami, na stoku jednego ze zboczy, doskonale wkomponowuje się w krajobraz. Wraz z plebanią, budynkiem gospodarczym, pięknym otoczeniem tworzy integralny kompleks. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że kościół ten jest spełnionym marzeniem wiernych z Jabłonicy o prawdziwej, tradycyjnej w sensie architektury i wyposażenia wnętrza świątyni, bez tworzącej dysonans w obiektach sakralnych „nowoczesnej” sztuki. Udało się go wznieść dzięki ofiarności mieszkańców tej miejscowości oraz mieszkańców Lipnicy Górnej (wsi, która należy do parafii) i pracy ich rąk - własnoręcznie wykonali wszystkie roboty przy budowie całego kompleksu. I widać, że włożyli w te prace serce.

Historia parafii w Jabłonicy sięga roku 2000. To wtedy ks. Antoni Łagoda, obecny proboszcz parafii został mianowany przez Ordynariusza Rzeszowskiego wikariuszem w Bączalu Dolnym, a głównym zadaniem, jakie mu powierzono była budowa świątyni. Ks. Łagoda od razu zamieszkał na terenie przyszłej parafii, rozpoczynając posługę i pracę duszpasterską w Jabłonicy i Lipnicy Górnej. Były to nieformalne początki parafii Jabłonica. Erygowano ją 19 marca 2003 r. Budowę kościoła w Jabłonicy rozpoczęto w 2001r. Pierwsze Msze św. zostały odprawione w nowo wybudowanej świątyni 14 sierpnia 2005. Tydzień później, tj. 21 sierpnia, ordynariusz rzeszowski Kazimierz Górny dokonał poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy. Przypieczętowanie budowy tej świątyni miało miejsce 7 października br., kiedy to odbyła się konsekracja kościoła i granitowego ołtarza (wykonanego w 2010 r.), której również dokonał bp Kazimierz Górny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zanim w Jabłonicy wybudowano kościół, mieszkańcy tej wsi uczęszczali na nabożeństwa do parafii w Bączalu Dolnym, do której od najdawniejszych czasów należała Jabłonica. Kilka razy w roku, szczególnie latem, Msze św. były odprawiane w kaplicy murowanej z gotycką figurą Matki Bożej, znajdującej się na terenie Jabłonicy. Następnie, w roku 1972, mieszkańcy wybudowali prowizoryczną barak-kaplicę, o wymiarach 9x7m, którą stopniowo udoskonalali. Gotowa, wraz z salą katechetyczną, została poświęcona przez bp. Ignacego Tokarczuka 4 września 1977 r. Z posługą duszpasterską dojeżdżali tu kapłani z Bączala Dolnego. Tak było do 2000r.

Reklama

W tegoroczne święto Matki Bożej Różańcowej, parafianie z Jabłonicy Mszą św. dziękowali za łaskę wytrwałego i podjętego w zgodzie budowania kościoła - materialnego i duchowego, wspólnoty parafialnej. „Rola świątyni jest niesłychanie ważna w naszym dążeniu do Pana Boga. Jest ona swego rodzaju przystankiem w naszej podróży do nieba, miejscem, w którym Pan Bóg wysłuchuje modlących się, miejscem, które w szczególny sposób ma pomóc człowiekowi w tej ziemskiej pielgrzymce do Najwyższego. Ten przystanek przygotowaliście niezwykle ofiarny i niezwykle piękny” - mówił w homilii bp Kazimierz Górny. Ordynariusz Rzeszowski podkreślił również, że największą wartością narodu jest świątynia, ołtarz. Stąd można czerpać najwięcej siły do działania.

Uroczysta konsekracja kościoła zapoczątkowała nowy rozdział w historii świątyni i parafii w Jabłonicy.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pasterze na niwach

Niedziela lubelska 17/2021, str. VIII

Otto Katto, Ugandyjczyk, przez kilka lat włączał się duszpasterstwo młodzieży

Ks. Mieczysław Puzewicz

Otto Katto, Ugandyjczyk, przez kilka lat włączał się duszpasterstwo młodzieży

Pierwszym miejscem posługi kapłańskiej jest parafia, ale jest wiele miejsc, gdzie są potrzebni księża.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj