Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ewangelia krzyża

Dary ołtarza składane na ręce bp. Edwarda Białogłowskiego

Mirosława Bodak

Dary ołtarza składane na ręce bp. Edwarda Białogłowskiego

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to doroczna uroczystość odpustowa w sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance, która w tym roku miała szczególny wymiar, bowiem w tym roku przypada 330 lat kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego w kobylańskim wizerunku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie odpust rozpoczął się w piątek, 7 września, Drogą Krzyżową oraz wieczorną Mszą św. Sobota to dzień chorych, którzy podczas Mszy św. mogli przyjąć sakrament chorych. Tego też dnia podczas wieczornej Mszy św. dzieci, młodzież, rodzice, katecheci, nauczyciele i wychowawcy zawierzyli Jezusowi Ukrzyżowanemu trud zdobywania wiedzy i wychowania w kolejnym roku szkolnym i katechetycznym.
W niedzielę przypadła centralna uroczystość odpustowa, gromadząca licznie przybyłych parafian i pielgrzymów, wśród nich obecni byli poseł Barbara Bartuś i senator Stanisław Kogut.
Uroczystej Liturgii przewodniczył i skierował do wiernych pasterskie słowo bp Edward Białogłowski. Wśród koncelebransów obecni byli prowincjał polskiej prowincji Misjonarzy Saletynów - ks. Andrzej Zagórski, kustosz sanktuarium w Dębowcu - ks. Roman Grądalski oraz ks. kan. Stanisław Ruszel, dziekan dekanatu gorlickiego.
Kaznodzieja przywołał nauczanie bł. Jana Pawła II - apostoła Ewangelii Krzyża, który wołał: „Niech nie zostanie udaremniony Krzyż Chrystusa, bo jeśli udaremnia się Krzyż Chrystusa, człowiek zostaje pozbawiony korzeni i nie ma już przyszłości; jest zniszczony!”. Nawiązując do obecnej sytuacji naszego kraju, toczonej walki z Krzyżem, Ksiądz Biskup, zauważył: „dzisiaj niektórzy z walki z krzyżem obierają sobie sposób kariery politycznej, a przecież nie poganie ich wybierają na swoich przedstawicieli, ale wierzący, dla których Krzyż powinien być skarbem i świętością. Jakże dziwnym jest zjawisko, że trzeba organizować marsze poparcia, aby tajemnica Krzyża mogła być głoszona w sposób wolny w polskiej rzeczywistości, gdzie oficjalnie podaje się, że ponad 90% to ludzie ochrzczeni”. Ksiądz Biskup wzywał do wierności Krzyżowi i jego obrony w swoim sercu, rodzinie i publicznej przestrzeni: „Krzyż w szpitalach, szkołach urzędach ocaleje o tyle, o ile Krzyża bronić będą rodzice, dzieci, pracownicy tych instytucji. (…) Czy w naszych domach jest obecny Żywy Ukrzyżowany, czy wsłuchujemy się w Jego głos, czy adorujemy Jego obecność? Coraz częściej stajemy przed pytaniem jak wychowywać dzieci? W mądrości Krzyża! Niech Krzyż Jezusa stawia zaporę wołaniu „róbta co chceta”, wolność nie polega na robieniu tego, co mi się podoba, wolność jest przestrzenią, w której można wzrastać, dojrzewać i pozwalać innym godnie żyć!”. Bp Edward Białogłowski zwrócił się także do rolników: „Drodzy rolnicy, przychodzicie dzisiaj z wieńcami, aby podziękować Bogu za błogosławieństwo. (…) Nie dajcie sobie wmówić, że nic się nie opłaca. Opłaca się, choć to wymaga wysiłku i ofiary, bowiem tyle wolności i samodzielności pozostaje, ile pozostaje zagospodarowanej ziemi”. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup pobłogosławił żniwne wieńce i ziarno pod zasiew. Uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie i „Te Deum” zakończyło Sumę odpustową.
Kustosz kobylańskiego sanktuarium ks. Jan Potoplak, dziękując za udział w odpustowych uroczystościach, podzielił się z pielgrzymami radosną nowiną, że sanktuarium otrzymało od postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - ks. Sławomira Odera relikwie Błogosławionego Papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli