Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Rekolekcje inne niż wszytskie

Rekolektanci z par. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

archiwum prywatne

Rekolektanci z par. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

W drugim tygodniu ferii zimowych, świdnickie seminarium stało się miejscem intensywnego duchowego wzrostu, refleksji i braterstwa dla uczestników rekolekcji powołaniowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wyjątkowe wydarzenie, zatytułowane „Męskie serce”, w dniach od 25 do 28 stycznia br. przyciągnęło kilkunastu młodzieńców z terenu diecezji świdnickiej, którzy mieli okazję do pogłębiania swojej wiary, zrozumienia roli męskości w kontekście chrześcijańskim oraz budowania wspólnoty w oparciu o wspólne wartości i doświadczenia. Innowacją tegorocznych rekolekcji było ich rozpoczęcie w czwartek, zamiast tradycyjnego piątku, co zapewniło dodatkowy dzień na wzbogacenie programu rekolekcji.

Duchowa uczta

Głównymi odpowiedzialnymi za rekolekcje byli klerycy z piątego roku seminarium, wraz z bratem Michałem Przybylskim z etapu propedeutycznego. Alumni stanęli na wysokości zadania, planując czas, który z pewnością zapisze się w sercach młodych ludzi. Kluczową rolę w duchowych ćwiczeniach pełniły konferencje, z codziennie innym klerykiem jako prelegentem. Wśród nich byli kl. Aksel Mizera, kl. Paweł Kulesza, kl. Jakub Dominas i kl. Paweł Baczmański, co zapewniało różnorodność tematów i perspektyw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konferencji pt. "Bóg i ja", kl. Paweł Kulesza poruszył temat rozeznawania powołania do służby Bożej. Podkreślił znaczenie akceptacji tego powołania i unikania ucieczki przed nim, zachęcając do głębszej refleksji nad własną drogą duchową i relacją z Bogiem.

Reklama

Natomiast kl. Paweł Baczmański omówił relacje damsko-męskie, zwracając uwagę na nadopiekuńczość niektórych matek w prezentacji "Znałem kiedyś pewną kobietę".

Cenną konferencją było wystąpienie kl. Jakuba Dominasa, którego konferencja była skoncentrowana na aspektach męskości i relacji interpersonalnych. Alumn z Wałbrzycha zwrócił uwagę na konieczność budowania zdrowych więzi. - Żaden z nas, choćby żył w celibacie, nie jest samotną wyspą - mówił, podkreślając, że jako ludzie, jako mężczyźni potrzebujemy relacji z innymi. Kleryk poruszył również temat wpływu grzechu na relacje międzyludzkie, wskazując na konieczność ich naprawy. W swojej konferencji zilustrował swoje przemyślenia nawiązując do historii biblijnych, pokazując, jak ważne jest budowanie prawdziwej wspólnoty opartej na wartościach chrześcijańskich.

- W trakcie rekolekcji staraliśmy się stworzyć przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą szczerze mówić o swoich przemyśleniach, wątpliwościach i nadziejach. Ważnym elementem były spotkania w małych grupach, które odbywały się po konferencjach. Umożliwiały one głębsze przemyślenie poruszanych tematów i wymianę doświadczeń – zaznaczył kl. Paweł Baczmański.

Modlitwa, aktywność i integracja

Reklama

Rekolekcje to nie tylko konferencje, ale również czas na modlitwę, refleksję oraz integrację. Uczestnicy mieli okazję do wspólnego przebywania w kaplicy seminaryjnej. - Adoracje Najświętszego Sakramentu i krzyża były specjalnie dla chętnych, żeby nikogo nie zmuszać przez obowiązkową obecność. Ten pomysł wydał owoce, bo sami pragnęli przyjść i wszyscy pojawiali się na modlitwie. Niektórzy chłopcy prosili kleryków o indywidualną rozmowę – relacjonował kl. Marcin Dudek.

Nie zabrakło także czasu integracji i aktywności fizycznej, która sprzyjała budowaniu wspólnoty i relacji. Gry terenowe w przestrzeni seminarium, ping-pong, kalambury, rzutki, oraz gry w karty i zbijak na auli, zapewniały uczestnikom okazję do śmiechu, dobrej zabawy oraz nawiązywania kontaktów.

A gdzie przełożeni?

– Przez cały czas towarzyszyli nam księża przełożeni. Ks. Piotr Gołuch i ks. Krzysztof Mielnik. Kapłani pełnili ważną rolę duchowych przewodników. Odpowiadali za prowadzenie liturgii godzin, sprawowali Msze święte, głosili homilie, a także służyli sakramentem pokuty, zwłaszcza dla rekolektantów. Ich obecność i pomoc była priorytetowa dla zapewnienia sakramentalnego wymiaru tych dni skupienia – wyjaśniał kl. Marcin Dudek.

Echo serc uczestników

Jak podsumowali rekolekcje ich uczestnicy. Można już przeczytać w najnowszym numerze Niedzieli 6/2024.

Rekolekcje okiem kleryków. Film promocyjny.



Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-02-01 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnickie seminarium duchowne zaprasza na rekolekcje

Plakat promujący wydarzenie

materiały organizatorów

Plakat promujący wydarzenie

Alumni wraz z przełożonymi świdnickiego Domu Ziarna zapraszają na coroczne rekolekcje powołaniowe.

Więcej ...

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

Więcej ...

W intencji misji

2025-07-20 13:55

Małgorzata Pabis

- Będziemy modlić się w intencji wszystkich użytkowników dróg o bezpieczne korzystanie z pojazdów, a także o szczęśliwe podróże – powiedział ks. Zbigniew Bielas, informując o z misyjnej akcji „Jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat