Reklama

Kościół

Jasna Góra: „W łodzi Kościoła jest wioseł wiele” – Dzień Życia Konsekrowanego

Karol Porwich/Niedziela

- Ten dzień uświadamia nam, że na wielkim morzu świata, po którym płynie łódź Kościoła, nie wiosłujemy sami, a tych wioseł jest wiele - mówi o obchodzonym dziś Dniu Życia Konsekrowanego paulin o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Co roku 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego, to okazja do jeszcze gorliwszej modlitwy za zakonników i zakonnice. Na Jasnej Górze również trwa dziękczynienie za wszystkie osoby konsekrowane, w sposób szczególny za ojców i braci paulinów, kustoszów Sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r. Jego celem jest wyrażenie wdzięczności za tych, którzy całkowicie oddali się modlitwie i za ich codzienną posługę. To święto wszystkich, którzy wybrali radykalną drogę z Chrystusem według rad ewangelicznych: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.

- Mimo, że różnią nas charyzmaty zakonne, to jednak wiosłujemy w łodzi Kościoła w jednym kierunku i ta Łódź Piotrowa jest jedna i zmierza ku Chrystusowi jako temu jedynemu właściwemu kierunkowi - zauważa o. Bortnik i podkreśla, że Dzień Życia Konsekrowanego jest też piękną okazją, by wyrazić „wdzięczność wszystkim za modlitwę za nas, za wszelkie wsparcie i zapewnić, że tu, za murami klasztorów, nieustannie polecamy Bogu sprawy świata”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Mówi się, że śluby zakonne porządkują nasze życie, wskazują, w jakim wymiarze mamy być dla Boga, ale to coś więcej - mówi o życiu radami ewangelicznymi paulin o. Marian Waligóra. Podkreśla, że nie można zapomnieć o najgłębszym wymiarze, który dotyka wnętrza, wymiarze oblubieńczym, że „to jest to moje bycie dla Królestwa Bożego, to uświadomienie sobie mojego życia w wymiarze nadprzyrodzonym, że względu na Chrystusa decyduję się na życie w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie”.

- Kościół to naczynia połączone także w powołaniach, w charyzmatach, my osoby konsekrowane potrzebujemy modlitwy i współdziałania ze świeckimi, tak i osoby świeckie są zaproszone do tego, by wspierać osoby konsekrowane - mówił w jednej z rozmów z @JasnaGóraNews zakonnik palotyn abp Adrian Galbas z Katowic.

Maryja Jasnogórska - opiekunka powołanych do życia konsekrowanego

Jasna Góra - to dla wielu osób konsekrowanych miejsce odnajdywania duchowej drogi i kształtowania powołania, umacniania się w nim.

Jest też miejscem nieustannej modlitwy o nowe powołania zakonne. Tu pielgrzymują całe wspólnoty zakonne np. z racji jubileuszy czy ich związków z Maryją Jasnogórską, np. w grudniu zawierzają swoje zgromadzenie bracia albertyni, odbywają się coroczne pielgrzymki osób konsekrowanych jak np. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, czyli dziewic konsekrowanych, wdów, pustelnic i pustelników.

Reklama

Modlitwa u Maryi Jasnogórskiej często inspiruje zakonne życie.

Hieronima ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości w styczniu obchodziła tutaj złoty jubileusz życia zakonnego. Jak podkreśla, wszędzie, gdzie siostry posługują towarzyszy im Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. - Życie zakonne jest bardzo piękne, bo się jest ciągle, a przynajmniej się stara i walczy o to, by być blisko Boga i żeby wszystkich ludzi obdarzyć tym szczęściem, aby w Bogu Trójjedynym odnaleźli sens swojego życia - mówi zakonnica.

W Polsce żyje około 30 tys. osób konsekrowanych i istnieje ponad 100 zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach.

W związku z maryjnym świętem Ofiarowania Pańskiego o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej odprawione zostaną nieszpory połączone z Klęczkami. To jedno z najbardziej charakterystycznych dla Jasnej Góry nabożeństw celebrowanych właśnie z racji świąt ku czci Matki Bożej. Paulińskie Klęczki to litania jasnogórska w języku łacińskim, śpiewana na kolanach przed Cudownym Obrazem.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-02 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych

Magdalena Pijewska/Niedziela

W Polsce działała obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tradycyjnie już tego dnia przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania