Reklama

Kościół

Komisja Duszpasterstwa KEP obradowała nad programem duszpasterskim na lata 2024/2025

episkopat.pl

Program duszpasterski na lata 2024/2025 był głównym tematem dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 30-31 stycznia br. odbyło się w ośrodku formacyjnym diecezji opolskiej Rybak w Głębinowie. Obradom przewodniczył bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie wprowadzającym bp Czaja przypomniał genezę i intencję towarzyszącą założeniom, jak również celom realizowanym od dwóch lat w programie duszpasterskim skupionym na tematyce eklezjalnej. Przewodniczący Komisji zaznaczył, że zgodnie z sugestią Konferencji Episkopatu Polski planowanie programu duszpasterskiego na lata 2024/2025 powinno być ściśle związane z Rokiem Jubileuszowym zapowiedzianym przez papieża Franciszka na 2025 rok.

Odwołując się do znanego już motta jubileuszowego Pielgrzymi nadziei, Przewodniczący Komisji zaproponował, że hasło programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce mogłoby być o nie oparte i roboczo brzmieć: Pielgrzymi nadziei - solą ziemi i światłem świata. Tak zdefiniowane hasło stało się punktem wyjścia dla dwóch przedłożeń, które przedstawili ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola z Uniwersytetu Opolskiego oraz ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podziel się cytatem

Reklama

Wystąpienie ks. prof. Doli pt. Jezus Chrystus - światłością narodów w założeniach całego programu duszpasterskiego stanowić ma dla niego zasadniczy fundament. Natomiast wystąpienie ks. prof. Chmielewskiego pt. Podstawy chrześcijańskiego świadectwa dotyczyło właściwego rozumienia świadectwa, które należy do istoty misji Kościoła.

Reklama

W dalszej części obrad uczestnicy spotkania mieli okazję odnieść się przede wszystkim do zaproponowanego hasła roku duszpasterskiego. Pośród wyrażonych opinii zaznaczyły się sugestie, by było ono ściśle związane ze znaczeniem motta Roku Jubileuszowego. Wybrzmiały także propozycje, by m.in. było ono wsparte objaśniającym podtytułem lub przyjęło formę osobową. Podjęto też w dyskusji rozmowę nad możliwymi opracowaniami, które mogłyby się pojawiać w szczegółowych materiałach duszpasterskich.

Reklama

Zgodnie z tradycją spotkań Komisji, jej członkowie mieli także okazję poznać historię miejsc związanych w obradami. Prace były zatem przeplatane odwiedzinami historycznych miejsc w Nysie. Zapoznanie się z historią miasta, które jest nazywane śląskim Rzymem, zakończyło się Eucharystią, która była sprawowana w klasztorze macierzystym Sióstr Elżbietanek. Przewodniczący liturgii bp Jacek Kiciński, odwołując się w homilii do Ewangelii dnia, wskazywał na potrzebę zwracania się we wszystkich stanach trudnych czy wręcz beznadziejnych do mocy Chrystusa. Drugi dzień obrad rozpoczął się od Eucharystii sprawowanej w sanktuarium św. Rity w Głębinowie. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, który odnosząc się w homilii do obecnych zdarzeń nawiązał do przesłania Ewangelii, w której Chrystus nie został przyjęty przez swoich rodaków.

W kolejnym dniu obrad Komisji, jej członkowie wysłuchali wystąpień ks. prof. dr hab. Artura Maliny z Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. Artura Sepioło związanego z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Ks. prof. Malina w swoim przedłożeniu pt. Moc i wartość chrześcijańskiej nadziei wyjaśniał biblijne rozumienie nadziei ukierunkowane na osobę Jezusa Chrystusa. Natomiast ks. Sepioło w konferencji pt. Nawrócenie misyjne parafii przedstawił praktyczne sposoby przemiany myślenia i metod duszpasterskich księży, którzy są pierwszymi adresatami wezwania do pastoralnego nawrócenia.

Spotkanie Komisji, które obfitowało w liczne okazje do rozmów i wymiany myśli jej uczestników, zakończyło się przedstawieniem przez bp. Czaję m.in. bieżących ważnych zagadnień duszpasterskich o wymiarze ogólnopolskim oraz zebraniem najistotniejszych wniosków wypracowanych podczas obrad Komisji Duszpasterstwa KEP.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-31 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych osób duchownych

Artur Stelmasiak

Przed wyjazdem do Rzymu w lutym abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych osób duchownych. Spotkanie będzie miało charakter prywatny, a nie medialny, dlatego szczegóły spotkania nie będą podawane do środków społecznego przekazu.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...