Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelia w obrazie. Biskup odprawił Mszę św. przy jednej z największych szopek w diecezji bielsko-żywieckiej

Bp Piotr Greger modlił się w Górkach przy jednej z największych szopek w diecezji.

Monika Jaworska

Bp Piotr Greger modlił się w Górkach przy jednej z największych szopek w diecezji.

- Stając przed żłóbkiem, trzeba nam pamiętać, że nie jesteśmy tu widzami jakiegoś spektaklu, ale mamy być uczestnikami zbawczego wydarzenia – powiedział bp Piotr Greger w Boże Narodzenie w Górkach Wielkich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. we franciszkańskiej parafii św. Jana Sarkandra z okazji jubileuszu 800-lecia pierwszej stajenki przedstawionej przez św. Franciszka w Greccio.

- To jest forma Ewangelii w obrazie, która dopuszcza wąski margines subiektywnego spojrzenia projektantów czy twórców, ale zawsze z zachowaniem istoty przesłania. Wspólnota franciszkańska z Górek Wielkich z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem wielu ludzi pielęgnuje tę tradycję, która wyrosła z korzeni duchowości św. Franciszka. Nie dziwi nas, że co roku rozmiar stajenki jest imponujący; to z pewnością jedna z największych – o ile nie największa – szopka betlejemska na terenie naszej diecezji – zauważył. Podkreślił, że Boże Narodzenie to kolejna okazja do spotkania z Nowonarodzonym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To wydarzenie wzywa każdego do koniecznego wysiłku pracy nad sobą. Jest wezwaniem do solidnej refleksji nad stanem własnego sumienia. Jest okazją do pojednania z osobami, z którymi nie jest nam po drodze. To szansa do naprawienia szkody, wyrównania krzywdy, do zadbania o małżeństwo i rodzinę, aby życie pod jednym dachem było zawsze radosne i szczęśliwe. Nie wstydźmy się Ewangelii i nie marnujmy łaski czasu Bożego działania – zaznaczył.

Góreccy franciszkanie z wiernymi przygotowywali się do jubileuszu poprzez rekolekcje głoszone przez o. Innocentego Kiełbasiewicza. Zakonnik nawiązywał m.in. do pierwszej stajenki. Zauważył, że św Franciszek uczynił z tego wielkie dzieło ewangelizacji, mimo iż pierwsza sceneria żłobka była bardzo skromna. Składał się na nią kamienny żłób. Z jednej strony był wół symbolizujący wierzących, z drugiej – osioł będący symboliczną reprezentacją osób niewierzących.

Tegoroczna szopka w Górkach tradycyjnie zajmuje szerokość całego prezbiterium. Znalazły się w niej ruchome elementy, wiele regionalnych akcentów, a także pojawiły się elementy z pierwotnej stajenki wybudowanej tutaj w 1991 r., jak np. tło ukazujące panoramę Górek i sąsiadujących z nią miejscowości namalowane wówczas przez Wandę Śleziak. Pani Wanda namalowała również frontową część tegorocznej szopki imitującą kamienne ogrodzenie.

Reklama

Do 2 lutego można oglądać tę stajenkę i zyskiwać odpust zupełny udzielony przez papieża Franciszka każdemu franciszkańskiemu kościołowi i kaplicy.

Zdjęcia z wydarzenia: https://www.facebook.com/photo/?fbid=408081078210136&set=pcb.408088584876052

Podziel się:

Oceń:

2023-12-27 14:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: rozpoczęcie obchodów 800. rocznicy stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku mija 800 lat od chwili, gdy św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty. Z tej okazji 5 stycznia w sanktuarium w La Verna w Toskanii, gdzie na ciele założyciela zakonu franciszkanów w 1224 roku pojawiły się ślady męki Jezusa Chrystusa, rozpoczęły się obchody jubileuszowe. Potrwają one do 17 września, gdy przypada święto Stygmatów św. Franciszka.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady