Ukraina: Kościół greckokatolicki nie będzie udzielał błogosławieństwa parom tej samej płci
PAP
Karol Porwich/Niedziela
Zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku wschodniego na Ukrainie oświadczył w sobotę, że dokument zatwierdzony w tym tygodniu przez papieża Franciszka, zezwalający na błogosławieństwa dla par tej samej płci, nie ma zastosowania do jego Kościoła i jego nauk.
Arcybiskup większy Światosław Szewczuk powiedział, że dokument watykański „interpretuje duszpasterskie znaczenie błogosławieństw w Kościele łacińskim”, nie zawiera jednak żadnego odniesienia do kwestii rządzących Kościołem wschodnim, czyli greckokatolickim.
„Zatem... niniejsza Deklaracja ma zastosowanie wyłącznie do Kościoła łacińskiego i nie ma mocy prawnej dla wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego” – stwierdził Szewczuk w oświadczeniu.
Podziel się cytatem
Powiedział, że błogosławieństwa nie można oddzielić od nauczania Kościoła i „nie może w żaden sposób zaprzeczać nauczaniu Kościoła katolickiego o rodzinie jako wiernym, nierozerwalnym i płodnym związku miłości między mężczyzną i kobietą”.
Wielkopolskie: W Mikstacie pobłogosławią zwierzęta z okazji odpustu ku czci św. Rocha
PAP
Julia A. Lewandowska
Obraz św. Rocha Wyznawcy
W środę 16 sierpnia w wielkopolskim Mikstacie odbędą się uroczystości z okazji odpustu ku czci św. Rocha. Błogosławieństwo zwierząt odbędzie się o 9, a dokona go ks. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Następnie odprawiona zostanie Suma odpustowa - poinformowano na stronie Diecezjalnego Sanktuarium Św. Rocha.
Papieżem nie musi zostać kardynał; może zostać wybrany jeden z biskupów, a nawet ksiądz
2025-04-21 12:10
PAP/red.
Agata Kowalska
Papież ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów kardynałów elektorów. Na następcę św. Piotra może zostać wybrany biskup spoza grona kardynalskiego, a nawet ksiądz - powiedział PAP dominikanin o. Stanisław Tasiemski, publicysta, tłumacz tekstów papieskich, wiceprezes KAI.
Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe
2025-04-21 14:43
kg/KAI
Grzegorz Gałązka
Po śmierci Franciszka jego następcę wybierze zgromadzenie kardynałów, zwane konklawe, choć w tej chwili nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w praktyce, gdyż liczba uprawnionych do tego purpuratów wynosi obecnie 135, podczas gdy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie może ona przekraczać 120. Być może nastąpi doraźna lub trwała zmiana tego ustawodawstwa, ale na razie sytuacja jest nietypowa.