Reklama

Święci i błogosławieni

Bł. Franciszka Siedliska - Założycielka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Niedziela rzeszowska 47/2002

franciszkasiedliska.olsztyn.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda rodzina zakonna zawdzięcza swe istnienie działaniu Ducha Świętego oraz ludziom, którzy stają się tu na ziemi Jego narzędziem. W przypadku Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu tą osobą była Franciszka Siedliska - Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Urodziła się 12 listopada 1842 r. w szlacheckiej rodzinie ziemiańskiej w Roszkowej Woli, niedaleko Warszawy. Była wątłego zdrowia, toteż rodzice otaczali ją szczególną troską. Od dzieciństwa tęskniła za jakimś większym dobrem, niż dawali jej rodzice i pański dwór XIX w.

W 1873 r. udała się do Rzymu, aby założyć nową rodzinę zakonną. Po ciężkiej walce wewnętrznej i otrzymaniu szczególnego błogosławieństwa i zachęty Ojca Świętego Piusa IX dzieło to podjęła. W zakładanym zgromadzeniu szukała przede wszystkim woli Bożej i zaspokojenia potrzeb Kościoła, dlatego Nazaret miał powstać w Rzymie przy Stolicy Świętej. Datę założenia Zgromadzenia notuje się na dzień I Niedzieli Adwentu 1875 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dominantą bogatego życia wewnętrznego Franciszki była miłość. Tę miłość jako najdoskonalszą zobaczyła w Najświętszej Rodzinie z Nazaretu, którą uczyniła patronką swego Zgromadzenia. Z niej zaczerpnęła także duchowość: współdziałanie z Chrystusem i Jego Kościołem w szerzeniu wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach, Królestwa Bożej Miłości.

Matka Franciszka dobrze znała człowieka i wiedziała, że często trzeba go najpierw nakarmić i przyodziać, obdarzyć sercem, a dopiero wtedy mówić mu o Bogu. Troskę o rodzinę ujmuje szeroko. Nazaret będzie się więc zajmował katechizacją, rekolekcjami, nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży, przygotowaniem przyszłych żon i matek, opieką nad chorym i opuszczonymi. Takie założenia pozwalały Zgromadzeniu służyć Bogu i człowiekowi w różnych zmieniających się warunkach politycznych i społecznych.

Na ziemiach polskich Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek istnieje od 1881 r., kiedy to powstał pierwszy dom w Krakowie. Od roku 1885 Siostry zaczęły pracować w Stanach Zjednoczonych, gdzie przybyło dużo emigrantów polskich za upragnioną wolnością, za chlebem. Ziarno rzucone na ziemię amerykańską wydało z czasem obfity plon. Powstały szkoły Zgromadzenia różnych typów, ochronki, przedszkola, szpitale, domy starców. Do dziś Siostry Nazaretanki służą ofiarnie Polonii, ciesząc się jej wielką życzliwością. Następnie powstały domy we Francji i Anglii.

Reklama

Franciszka Siedliska zmarła 21 listopada 1902 r. w Rzymie w opinii świętości, pozostawiając po sobie 29 fundacji:
20 w Stanach Zjednoczonych i 9 w Europie. W tym roku przypada 100. rocznica jej śmierci. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 23 kwietnia 1989 r. w Rzymie i ustanowił 25 listopada jako wspomnienie liturgiczne.

Na początku XX w. Zgromadzenie podjęło działalność na terenie zaboru rosyjskiego. W tym czasie tworzyły się podwaliny największych szkół Zgromadzenia. Lata wojny zaznaczyły się w jego dziejach męczeńską śmiercią 11 Sióstr z Nowogródka, które 1 sierpnia 1943 r.. zostały rozstrzelane przez hitlerowców, oddając życie za uwięzionych mężów i ojców rodzin. W Roku Jubileuszowym 5 marca zostały ogłoszone błogosławionymi przez Jana Pawła II.
Ponadto liczna grupa Sióstr została wywieziona przez Rosjan na Sybir, a stamtąd powróciła do Europy po kilkuletniej tułaczce.

W latach 1945-60 Zgromadzenie podjęło na nowo działalność wychowawczą we własnych szkołach i internatach w Polsce. Od 1960 r. władze komunistyczne pozostawiły tylko jedną czynną szkołę: Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Pozostałe uległy likwidacji. Zgromadzenie także zostało pozbawione możliwości opiekuńczo-wychowawczej w przedszkolach i pełnienia posługi w szpitalu. Dziś Siostry Nazaretanki pracują już na 4 kontynentach, służąc aktualnym potrzebom Kościoła i świata.
Na terenie diecezji rzeszowskiej posługują w 3 parafiach: w Rzeszowie przy parafii św. Judy Tadeusza (od 1990 r.); w Kamieniu (od 1992 r.) oraz w Kołaczycach. Prace apostolskie realizują poprzez prowadzenie parafialnych przedszkoli, Domu Pogodnej Starości "Nazaret", katechizację dzieci i młodzieży, pracę w Caritas oraz opiekę i troskę o Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszkanie otworzyli relikwiarz bł. Jolenty zmarłej w 1304 r.

Romuald Wróblewski/pl.wikipedia.org

Gnieźnieńscy franciszkanie otworzyli znajdujący się w ich kościele relikwiarz bł. Jolenty – żony księcia Bolesława Pobożnego i siostry św. Kingi. Celem było pobranie cząstek relikwii, o które proszą wspólnoty zakonne i parafialne z Polski i z zagranicy.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania