Reklama

Kościół

Niemcy: 673 mln euro na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu

Adobe.Stock

673 mln euro przeznaczono na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu na całym świecie. Tyle diecezje, zakony i katolickie międzynarodowe organizacje pomocowe w Niemczech wydały w 2022 r. na projekty duszpasterskie, społeczne i rozwojowe. Wynika to z raportu Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) za rok 2022, który został opublikowany w miniony piątek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport roczny informuje o projektach pomocowych w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, a tym samym oferuje żywy wgląd w pracę Kościoła powszechnego. Treść najnowszego wydania koncentruje się na tych miejscach świata, gdzie toczą się wojny i panuje przemoc, oraz na pytaniu, w jaki sposób życie i wiara są możliwe w takich warunkach. Oprócz świadectw osób dotkniętych przemocą, znajdziemy też przykłady kościelnej pracy na rzecz pojednania i pamięci, towarzyszenia uchodźcom oraz refleksji nad brutalną przemocą i jak na nią reagować w imię chrześcijańskiego przesłania pokoju.

Statystyki finansowe przedstawiają pochodzenie i wykorzystanie funduszy w pracy Kościoła powszechnego. Większość tych pieniędzy pochodzi z darowizn, zbiórek i podatków kościelnych. Darowizny na rzecz katolickich organizacji pomocowych i zakonów wyniosły w 2022 roku prawie 425 milionów euro. Ponadto 29 mln euro pochodziło ze zbiórek na cele Kościoła powszechnego. Konferencja Episkopatu Niemiec (Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich) i poszczególne diecezje wsparły pracę organizacji pomocowych środkami z podatków kościelnych w wysokości prawie 47,8 mln euro. Do tych sum dołączone zostały również dotacje publiczne na kościelne projekty rozwojowe, pomoc w nagłych wypadkach i klęskach żywiołowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty z Kościołem powszechnym bp Bertram Meier z Augsburga jest pod wrażeniem zakresu zaangażowania Kościoła. "Ta transgraniczna solidarność jest istotną częścią naszej misji jako Kościoła. Chcemy ją kontynuować w przyszłości", powiedział biskup. Szczególnie docenił ogólny wzrost gotowości wiernych do przekazywania darowizn: "Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do praktykowania solidarności z potrzebującymi na całym świecie, przekazując duże i małe dary".

Bp Meier podziękował również władzom państwowym za ich zaufanie do profesjonalizmu pracy Kościoła, które wyraża się w darowiznach na rzecz różnych agend. Odniósł się również do zaangażowania wielu wolontariuszy w parafiach, stowarzyszeniach i szkołach. To dzięki ich zaangażowaniu możliwy jest wielki zakres pracy Kościoła powszechnego.

Reklama

Bp Meier zwrócił również uwagę na regularne przelewy bezpośrednie, którymi wiele parafii, szkół i stowarzyszeń wspiera swoich partnerów na południowej półkuli i w Europie Wschodniej. Ponieważ nie są one uwzględniane w statystykach, rzeczywisty zakres środków pomocowych jest jeszcze szerszy niż przedstawiony w raporcie rocznym.

W skład Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) wchodzą przedstawiciele Konferencji Biskupów Niemiec, archidiecezji i diecezji, Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonów, kościelnych organizacji pomocowych (Adveniat, Caritas International, organizacja misyjna dla dzieci "Die Sternsinger", Misereor, Missio Aachen i Monachium, Renovabis, Bonifatiuswerk der deutschen Katholiken), stowarzyszeń i innych instytucji działających na rzecz Kościoła powszechnego w Niemczech. Oprócz części tematycznej i statystycznej, raport roczny zawiera przegląd różnorodnej międzynarodowej pracy komisji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-16 15:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: Romano Guardini ma wiele do powiedzenia ludziom naszych czasów, nie tylko wierzącym

Grzegorz Gałązka

Romano Guardini był myślicielem, który ma wiele do powiedzenia ludziom naszych czasów, i to nie tylko chrześcijanom. Podkreślił to Franciszek 13 listopada w Watykanie w przemówieniu do członków berlińskiej fundacji imienia tego niemieckiego filozofa i teologa.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...