Reklama

Świat

Palestyńskie oczekiwania i nadzieje przed przyjazdem papieża

MARGITA KOTAS

Pobyt papieża Franciszka pod koniec maja w Ziemi Świętej będzie miał wielkie znaczenie także dla Palestyńczyków – uważa rektor łacińskiego seminarium duchownego w Beit Dżala, a zarazem rzecznik ds. papieskiej wizyty Dżama Khader. Również burmistrz Betlejem Vera Baboun spodziewa się, że wizyta Ojca Świętego w mieście, w którym narodził się Jezus, będzie sygnałem nadziei dla Palestyńczyków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wypowiedzi dla palestyńskiej agencji prasowej „Wafa” Khader oświadczył, że wizyta ta odgrywa wielką rolę w „sprawie palestyńskiej” i zwraca uwagę na cierpienia Palestyńczyków. Mówiąc o przygotowaniach do przyjazdu Ojca Świętego oznajmił, że w Betlejem rozpoczęły się już prace na Placu Żłóbka. Przed Bazyliką Narodzenia powstaje wielka scena, a na niej papieski ołtarz. Franciszek odprawi tam 25 maja Mszę św., na którą – według rzecznika – przybędzie prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas. Po zakończeniu liturgii papież zje obiad w klasztorze franciszkanów w towarzystwie pięciu rodzin z Betlejem i Gazy.

Vera Baboun – palestyńska katoliczka i pierwsza kobieta-burmistrz Betlejem – spodziewa się, że odwiedziny przez papieża miasta narodzenia Jezusa będą sygnałem nadziei dla Palestyńczyków. „Pragnę, aby każdy zauważył, że Betlejem: miasto, które przyniosło światu pokój, nie żyje w pokoju”, powiedziała Baboun w rozmowie z „Christ und Welt” – dodatkiem do niemieckiego tygodnika „Die Welt”. Podkreśliła, że wizyta papieża „daje nam nadzieję na lepszą przyszłość, do czego my wszyscy – chrześcijanie i muzułmanie – tęsknimy jako Palestyńczycy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem pani burmistrz, piastującej swój urząd od 2012 roku, papież wyraźnie obstawał przy tym, aby podczas pobytu w mieście narodzin Jezusa „spożyć obiad nie z dostojnikami, lecz ze zwykłymi ludźmi, przeżywającymi trudności”.

V. Baboun zapowiedziała, że przy wspólnym stole obok Franciszka zasiądzie m.in. młody Palestyńczyk, nie mający dowodu osobistego. „Nasze dowody musi potwierdzić Izrael, a ten młody człowiek urodził się podczas pierwszej Intifady [powstania antyizraelskiego] i z powodu różnych ograniczeń jego dokumenty nie zostały dotychczas potwierdzone” – wyjaśniła szefowa miasta. Dodała, że chłopak jest zagubiony: ma 21 lat i nie może iść na uniwersytet, nie może się ożenić, gdyż oficjalnie nie istnieje.

Reklama

Urodzona 6 października 1964 Vera George Mousa Baboun była wcześniej rektorem wyższej szkoły katolickiej Beit Sahur i profesorem literatury angielskiej i amerykańskiej na uniwersytecie w Betlejem. W rozmowie z niemieckim pismem katolickim opowiedziała też o trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się jej miasto. Cała północna część Betlejem jest otoczona „murem bezpieczeństwa”, na obszarze administracyjnym Betlejem znajdują się 22 osiedla izraelskie, które przeszkadzają w systematycznym rozwoju tych terenów. „Mur wznosi się nie tylko wokół Betlejem, ale otacza także przesłanie płynące z Betlejem – miasta, które wraz z narodzeniem Jezusa przyniosło światu pokój” - powiedziała pani Baboun.

Podkreśliła, że chrześcijanie i muzułmanie w Palestynie przeżywają te same trudności. „Ja sama jestem chrześcijanką i żoną więźnia. Należę do rodziny, której miejsce pracy dwukrotnie było całkowicie zniszczone. Któż może pogodzić się z tym, aby żyć w zamurowanym mieście?” – zapytała z goryczą. Wezwała chrześcijan całego świata do wsparcia dla ich współwyznawców w Ziemi Świętej. Zwróciła uwagę, że na skutek okupacji izraelskiej i jej skutków z regionu tego wyjeżdża wielu chrześcijan. „Ale czy można sobie wyobrazić Ziemię Świętą bez chrześcijan? Jesteśmy tu żywymi kamieniami, stróżami Gwiazdy Betlejemskiej” – powiedziała burmistrz Betlejem.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 18:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Służba w ziemi Jezusa

Niedziela sosnowiecka 32/2013, str. 6

Archiwum ks. M. Jadłosza

Ks. Mirosław Jadłosz opowiada o pracy i codziennym życiu w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj