Reklama

Niedziela w Warszawie

Żoliborskie sanktuarium czynu

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Przy pomniku Żołnierzy "Żywiciela" na stołecznym Żoliborzu kombatanci, mieszkańcy Żoliborza, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych uczcili zbliżającą się 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie w tej dzielnicy zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. jeszcze przed godziną "W".

- Jesteśmy w sanktuarium - nie mówienia o miłości wobec Boga i bliźniego, ale w sanktuarium czynu - dzieł miłości wobec Boga i bliźniego – powiedział ks. Dariusz Kowalski, proboszcz parafii Świętych Wyznawców Ojca Rafała i Brata Alberta przy ul. Gwiaździstej, który poprowadził modlitwę za poległych powstańców. Duchowny, nawiązując do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II nazwał stolicę "sanktuarium martyrologii narodu polskiego". Podkreślił, że "dlatego Warszawa w całej swojej historii jest jednym z wielu miejsc w naszej umiłowanej Ojczyźnie, która wymaga od nas podjęcia trudu, abyśmy nauczyli się chodzić i żyć w Warszawie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Te słowa najlepiej oddają zarówno tragizm naszej sytuacje, jak i determinację ludzi, którzy po latach trudnych do wyobrażenia przez współczesnych przepełnionych okrucieństwem okupacji ze wszystkich sił chcieli wziąć odwet za codzienne upodlanie i prześladowanie - powiedział w czasie uroczystości uczestnik Powstania Warszawskiego prof. Mieczysław Puławski.

Wieloletnia sekretarza zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel" i Miłośników Ich Tradycji, córka łączniczki - Ewa Miszczuk podkreśliła, że odchodzą świadkowie minionych wydarzeń.

- Pilne i konieczne staje się pozyskiwanie od nich materiałów, które mogłyby posłużyć młodszym, zwłaszcza żoliborzanom do uzupełnienia wiedzy historycznej o wojennej przeszłości naszej dzielnicy - powiedziała Miszczuk. Zwróciła uwagę, że pomimo wieloletnich starań stowarzyszenia, do dziś nie udało się uzyskać samodzielnego lokalu dla organizacji.

- Nawet interesujące dokumenty zalegają w piwnicach aktualnych członków stowarzyszenia - dodała.

Miszczuk zwróciła się także z apelem do młodzieży, aby nie ograniczała swojego zainteresowania przeszłością tylko do obecności na spotkaniach rocznicowych, ale wykorzystała "być może ostatnie możliwości pozyskania wiedzy o minionych czasach nie tylko z dostępnej literatury, ale bezpośrednio od żoliborskich kombatantów".

Reklama

Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, zaznaczył, że powstańcy po wojnie pomimo represji, prześladowań, pracowali na rzecz polskiego społeczeństwa.

- Jesteście pełni empatii i zrozumienia dla innych. Nie dzielicie. Chcecie mieć jedno społeczeństwo i szukacie dobra, szukacie tego, co nas będzie jednoczyło, co będzie dawało możliwość do tworzenia wspaniałej społeczności - powiedział Michalec.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela" przez przedstawicieli m.in. prezydenta, premiera, parlamentu, władz miasta, dzielnicy Żoliborz, organizacji kombatanckich i mieszkańców dzielnicy. Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddały także licznie przybyłe poczty sztandarowe. Przed monumentem zapalono znicze.

Pomnik Żołnierzy "Żywiciela" to jedną z najważniejszych żoliborskich miejsc pamięci o bohaterskim zrywie stolicy z 1944 r. Tradycyjnie, już przed rocznicą wybuchu walk, zbierają się przy nim powstańcy walczący w tej części miasta oraz żołnierze partyzanckich oddziałów Armii Krajowej, które niosły pomoc walczącej dzielnicy od strony Bielan i Puszczy Kampinoskiej.

Dowódcy żołnierzy "Żywiciela" - płk Mieczysław Niedzielski mimo odniesionych ran do końca dowodził obroną dzielnicy. Po wojnie trafił do USA, gdzie pracował jako robotnik. Zmarł 18 maja 1980 r. w Chicago w wieku 83 lat. Jego prochy sprowadzono do Polski we wrześniu 1992 r. i złożono na Wojskowych Powązkach.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2023-07-29 14:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnowili św. Józefa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W przeddzień liturgicznej uroczystości św. Józefa ponownie poświęcono odrestaurowaną figurę Opiekuna Świętej Rodziny, znajdującą się obok bloku przy ul. Jasnodworskiej 9 na żoliborskim Osiedlu Rudawka.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania