Reklama

Niedziela Częstochowska

Bogu na chwałę ludziom na pożytek - promocje kadetów Państwowej Straży Pożarnej

Kadeci z Centralnej Szkoły Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie

BPJG

Kadeci z Centralnej Szkoły Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości promocji absolwentów 25. Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego nr 22 w Centralnej Szkole Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie. Uroczyste ślubowanie ofiarnego i mężnego ratowania życia i mienia ludzkiego złożyło 93 kadetów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To cudowne uczucie, te dwa lata minęły bardzo szybko i teraz zaczyna się prawdziwa służba. Dla mnie bycie strażakiem to przede wszystkim powołanie i pasja. Gdy wybierałem ten zawód to liczyłem się z tym, że sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna i nie wiadomo, jaka będzie przyszłość - powiedział Patryk Tyrała z Raciborza.

Natomiast Aleksandra Wyrwa podkreśliła, że w służbie kieruje się chęcią pomocy bliźniemu i to jest najważniejsze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla Filipa Szkutnika zawód strażaka jest spełnieniem marzeń, a do jego życiowych priorytetów należy pomaganie innym. - Chciałem zostać strażakiem, ponieważ lubię pomagać ludziom. Jeżeli ktoś czerpie satysfakcję ze słowa dziękuję, to jest to zawód dla niego - podkreślił.

Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podkreślił, że cały świat podziwia strażaków nie za piękne deklaracje, ale dobre czyny. -Widzicie ludzką biedę, cierpienia, w których inni nie chcą być i za to jesteśmy wam wdzięczni. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa i właśnie, dzięki temu jesteście blisko Jezusa, bo On też często wchodzi tam, gdzie inni nie chcą - mówił kaznodzieja. Dodał, że prawdziwym powołaniem jest bezinteresowna pomoc społeczeństwu i Ojczyźnie mimo wszelkich niebezpieczeństw.

Spotkanie dla wszystkich kadetów jest podsumowaniem okresu nauki, służby, pracy, jak i setek godzin ćwiczeń na poligonie pożarniczym, w laboratoriach oraz w Szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. Młodzi adepci pożarnictwa przez ten czas zdobyli ogrom wiedzy praktycznej i teoretycznej, która zaowocuje w codziennej służbie już w jednostkach macierzystych.

- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takich wydarzeniach. To są młodzi ludzie, pełni nadziei, misji, którzy chcą ratować ludzkie życie, to jest bardzo budujące - powiedział nadbryg. Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Zwrócił uwagę, że strażakiem trzeba się urodzić, mieć to coś, co powoduje, że niezależnie od tego, co się dzieje chcemy ratować ludzi. - Pod tym względem nasz zawód się nie zmienia, przychodzi tylko więcej obowiązków, które narzuca nam współczesny świat. Przed wybuchem wojny na Ukrainie, wydawało nam się, że taki konflikt zbrojny jest niemożliwy, a okazało się inaczej. Kadeci widzą, co się dzieje i muszą być przygotowani - podkreślił.

- Państwowa Straż Pożarna bierze czynny udział w pomocy uchodźcom i w zabezpieczaniu naszych granic. Absolwenci byli np. przy granicy ukraińskiej, czy na Odrze. To są młodzi ludzie, ale doświadczeni jeżeli chodzi o takie ciężkie wyjazdy - powiedział starszy brygadier Piotr Placek, komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Komendant życzył strażakom, spokojnej służby, tyle samo powrotów, co wyjazdów i, żeby zawsze Matka Boża nad nimi czuwała.

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie powstała w 1994 r. Placówka należy do jednej z najlepszych nie tylko w kraju, ale także w Europie. Kształcą się w niej podoficerowie Straży Pożarnej, technicy pożarnictwa, aspiranci. Szkoła jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek dydaktycznych w Europie przygotowujących strażaków do wykonywania funkcji ratowniczych. Posiada na swoim terenie poligon pożarniczy, na którym znajdują się stanowiska do ćwiczeń z zakresu ratownictwa chemicznego, technicznego, gaszenia pożarów zewnętrznych i wewnętrznych.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2023-06-30 18:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na dobre i na złe

Ks. Krzysztof Wąchała

Archiwum Urzędu Miejskiego w Nowym Wiśniczu

Ks. Krzysztof Wąchała

Bycie strażakiem to pewnego rodzaju honor i wyróżnienie, to poświęcenie i heroizm – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Krzysztof Wąchała.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst