Reklama

Wiadomości

Polska: Referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów zapewne w październiku

Krzysztof Tadej

Biorąc pod uwagę terminy ustawowe, które obowiązują referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów zapewne odbędzie się w październiku - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli 8 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

W czwartek Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Antoni Macierewicz zapytany w poniedziałek w Studiu PAP o możliwy termin referendum powiedział, że biorąc pod uwagę ustawowe terminy "zapewne będzie to październik". Zaznaczył także, że nie wiadomo jeszcze, czy w referendum znajdą się także inne zagadnienia. "To, czy będą inne punkty zależy od stosunku całego społeczeństwa" - wskazał. "Na pewno sprawa stosunku do tego, co próbuje narzucić Unii Europejskiej (w sprawie przymusowej relokacji migrantów), jest trzonem i głównym punktem tego referendum" - podkreślił.

W jego opinii przyjęcie paktu migracyjnego to działanie bezprawne. "Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z bezprawiem ze strony UE. UE nie ma przesłanek prawnych związanych z traktatami, które podpisaliśmy, by narzucać narodom, państwom, członkom UE takie rozwiązania" - stwierdził Macierewicz. Przypomniał też, że w roku 2015 ówczesny rząd PO-PSL zgodził się na mechanizm relokacji migrantów, odrzucony po objęciu władzy przez PiS. "Teraz jest próba powrotu do tego bezprawia, a naród polski musi się w tej prawie wypowiedzieć. Stąd propozycja referendum, bo to naród jest suwerenem i naród decyduje" - powiedział.

Jak przekazał, plany UE w sprawie rozlokowania migrantów w państwach członkowskich są szersze. "Olbrzymia część opinii publicznej ze względu na dezinformację nie zdaje sobie sprawy, że teraz mówi się o kilkudziesięciu tysiącach migrantów narzuconych UE (w ramach przymusowej relokacji - PAP), ale w istocie mowa jest o kilku milionach, nawet o sześciu milionach. To byłby dramat dla Polski i da tych państw, które już są niszczone takimi okolicznościami" - stwierdził Macierewicz.

Reklama

Zgodnie z art. 125 konstytucji "w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe", które "ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu, wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów".

Zasady przeprowadzania referendum określone są także w ustawie o referendum ogólnokrajowym. Zgodnie z nią Sejm może postanowić o poddaniu pod referendum określonej sprawy z własnej inicjatywy, a także na wniosek Senatu, rządu lub grupy 500 tys. obywateli uprawnionych do udziału w referendum. Co istotne we wniosku o zarządzenie referendum powinny znaleźć się propozycje pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum. Ostatecznie treść pytań lub wariantów ustala Sejm w uchwale o zarządzeniu referendum.

Z kolei, jeśli to prezydent zarządza referendum to powinien on przekazać Senatowi projekt postanowienia o referendum z treścią pytań lub wariantów rozwiązania oraz terminem jego przeprowadzenia. Senat ma następnie 14 dni na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na referendum.

Referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa jest ważne, tzn. jego wynik jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Ostatecznie ważność referendum ogólnokrajowego stwierdza Sąd Najwyższy.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-06-19 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Raport Migracyjny: 280 milionów migrantów na całym świecie

caritas.pl

Europa jest wciąż obszarem najbardziej dotkniętym migracją. Liczba osób przemieszczających się w poszukiwaniu lepszych warunków życia dochodzi do 87 mln, wynika z raportu nt. migrantów zaprezentowanego przez włoską Caritas i Fundację Migrantes.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...