Reklama

Watykan

Watykan: nowa „konstytucja” Państwa Watykańskiego

Grzegorz Gałązka

W Watykanie ogłoszono nową ustawę zasadniczą Państwa Watykańskiego, która będzie obowiązywać od 7 czerwca bieżącego roku. W składzie Komisji Papieskiej dla Państwa Watykańskiego, która pełni funkcję ustawodawczą, oprócz kardynałów będą mogli być także „inni członkowie”, w tym osoby świeckie. Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę administracyjną i wykonawczą w stosunku do aktów wydanych przez papieża i Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego. Stanowi też zaplecze techniczne, powiązanej funkcjonalnie z Gubernatoratem Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego. Natomiast dykasterie Stolicy Apostolskiej służą Papieżowi i Kościołowi powszechnemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opublikowany dzisiaj dokument jest dostosowany do nowych norm prawnych i ustaw promulgowanych od 2000 roku. Jest to w istocie „konstytucja” Państwa Watykańskiego zrodzonego w 1929 roku po Paktach Laterańskich. Jak wyjaśniono w pierwszych artykułach tekstu z 2023 roku: „Państwo Watykańskie zapewnia absolutną i widzialną niezależność Stolicy Apostolskiej dla wypełniania jej wzniosłej misji w świecie i gwarantuje jej niekwestionowaną suwerenność także na arenie międzynarodowej”. Zostaje więc potwierdzona suwerenność zabezpieczająca niezależność Stolicy Apostolskiej.

Zasadniczo zmieniają się dwie części: sądowa i gospodarcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst opisujący strukturę Gubernatoratu Państwa Watykańskiego w artykule 21 przyjmuje wszystkie nowości dotyczące nowego systemu karnego. Funkcja sądownicza jest opisana według bardziej „świeckich” kryteriów. W składzie Komisji Papieskiej dla Państwa Watykańskiego, która pełni funkcję ustawodawczą, oprócz kardynałów przewidziano także „innych członków”, którymi mogą być również osoby świeckie.

Reklama

W artykułach 13 i następnych znajduje się bardziej szczegółowe określenie kwestii budżetów, co jest także przyswojeniem różnych regulacji zatwierdzonych w ostatnich latach. I to właśnie Gubernatorat będzie zapewniał „prawo finansowe”. Jak zauważają komentatorzy Gubernatorat ze swoim prezydentem ma coraz więcej władzy, podczas gdy Sekretariat Stanu wydaje się ją częściowo tracić. Gubernatorat uczestniczy w instytucjach międzynarodowych, których członkiem jest Stolica Apostolska, w imieniu i na rzecz Państwa Watykańskiego. Zwraca się też uwagę na zmianę terminologii. Tylko papież posiada „uprawnienia”, natomiast pozostałe organy Państwa sprawują „funkcje”.

Tylko Papieska Komisja dla Państwa Watykańskiego będzie mogła autentycznie interpretować prawa państwa, wspomagana przez radców państwa tworzących specjalne kolegium, któremu przewodniczyć będzie radca generalny Państwa Watykańskiego. Rolę kontrolną i bezpośrednią łączność z Ojcem Świętym będzie wypełnia również przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-13 19:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wytyczne KEP ws. postępowania wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie seksualne małoletnich

Archiwum Artura Dąbrowskiego

Dziś wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca prawny obowiązek zgłaszania organom ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich.

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego