Reklama

Wiadomości

Spotkanie Duda-Biden: prezydent USA wspomniał o rozmowie z Janem Pawłem II

PAP/EPA/JAKUB SZYMCZUK / KPRP / HANDOUT

Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał rozmowę, jaką jako młody senator odbył z Janem Pawłem II w Watykanie. - Ojciec Święty powiedział do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska - zaznaczył Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie swojego wystąpienia Joe Biden wspomniał o początkach swojej politycznej kariery w latach 80 ub. wieku. Wyjawił m.in., że miał okazję spotkać się z papieżem Janem Pawłem II, który sam zaprosił go do Watykanu na rozmowę.

- Kiedy byłem młodym senatorem, miałem starszego stażem członka komisji relacji zagranicznych, a najmłodsza osoba w tej komisji była 32 lata starsza ode mnie - mówił prezydent USA. Gdy wrócił z jednej ze służbowych podróży po Europie, przeczytał w jednym z raportów [przewidujących], że za rok Polska będzie wolna. - Szef mojego sztabu powiedział, żebym tego nie spisywał, bo wyjdę na głupca. [Wtedy] zadzwonił do mnie papież i spytał czy się z nim spotkam. Odpowiedziałem wtedy, że oczywiście na jego zaproszenie przyjadę. Podczas naszej rozmowy mówiliśmy cały czas o Polsce. Nie rozmawialiśmy w ogóle o kwestiach wiary. Gdy szliśmy przez bibliotekę papieską, która jest tak szeroka i duża jak ta sala - po jednej stronie było biurko i nic więcej - zapytał mnie czy chciałbym mieć z nim wspólne zdjęcie. Odpowiedziałem: "Jeśli Wasza Świątobliwość pozwoli, to bardzo chętnie". Przeszliśmy dalej i Ojciec Święty zwrócił się do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska. To jest prawdziwa historia - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Joe Biden nawiązał też do zeszłorocznej wizyty w Rzeszowie, podczas której odwiedził polsko-amerykańską bazę wojskową. Jak przyznał, było to pokazanie, jak wielką siłą odstraszania dysponuje obecnie NATO. - Wyraźnie powiedziałem, że Stany Zjednoczone potrzebują Polski tak samo, jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Nasza rola w świecie wykracza poza Europę. Musimy mieć bezpieczeństwo w Europie. To kwestia podstawowa, mająca największe konsekwencje, prawdopodobnie jedna z najważniejszych we współczesnej historii.

"Bardzo jasno i wyraźnie powiedziałem, że zobowiązania Stanów Zjednoczonych, naszych sojuszników i partnerów, do wspierania Ukrainy przetrwały. Tak powiedziałem prezydentowi Zełeńskiemu podczas naszej wczorajszej wizyty w Kijowie. Możemy z dumą powiedzieć, że nasze wsparcie pozostaje niezachwiane" - zapewnił prezydent Joe Biden.

Reklama

Z kolei prezydent Andrzej Duda Podczas spotkania delegacji obu krajów podziękował Joe Bidenowi za poniedziałkową wizytę w Kijowie. — Dziękuję za tę wizytę, to było wzmocnienie dla morale Ukraińców. To był także niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom w NATO i ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata, a także tym, którzy łamią międzynarodowe zasady — mówił polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił też, że wizyta Joe Bidena w Kijowie była "znakiem, że wolny świat nie zapomniał o Ukraińcach".

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 15:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: „Rodzina to fundament ustroju społecznego państwa”

Grzegorz Jakubowski/KPRM

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00
Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili...

Kościół

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania