Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Królowo Dziewic, Wszystkich Świętych i bez zmazy poczęta

Karol Porwich/Niedziela

Aby zrozumieć litanijne wezwanie „Królowo Dziewic”, trzeba powrócić do sceny zwiastowania, kiedy Maryja na słowa Archanioła zapowiadające porodzi Ona Syna Bożego zadaje pytanie: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (Łk 1,34).

WSPÓLNA MODLITWA
25 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Wynika z tego pytania, że Maryja zamierzała pozostać dziewicą na zawsze. Dziewictwo Maryi jako Matki Mesjasza, było zapowiedziane przez proroków, m.in. przez Izajasza, który powie: Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel (Iz 7,14). Wiadomo, że decyzja Maryi o życiu w dziewictwie aż do śmierci została uszanowana przez Boga. Archanioł oświadczył Jej: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię (Łk 1,35). W ten sposób zostanie niejako osłonięte, czyli uratowane dziewictwo Maryi. Dziewicę Maryję jako swoją Królową czczą całe pokolenia dziewic spędzających całe życie w klasztorach i zgromadzeniach zakonnych, które często mają tytuły maryjne: Córki Matki Bożej Bolesnej, Misjonarki Maryi, Siostry Rodziny Maryi…

Królowo Wszystkich Świętych i Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta

Zanim poznamy treść tych wezwań, chciałbym przywołać teksty dwóch modlitw mszalnych, a dokładniej prefacji o świętych i o NMP. Pierwsza z nich mówi: w zgromadzeniu Świętych jaśnieje Twoja chwała, bo dzięki Twojej łasce zdobyli zasługi, które nagradzasz. W ich życiu ukazujesz nam wzór postępowania, przez ich wstawiennictwo udzielasz nam pomocy, a we wspólnocie z nimi dajesz nam obiecane dziedzictwo. Druga z prefacji odnosi się bezpośrednio do osoby Maryi. Ty wejrzałeś na pokorę swojej służebnicy i przez Nią zesłałeś ludziom Zbawiciela.

Pokora Maryi, na którą wejrzał Bóg, była drogą Jej życia, była realizacją Jej powołania. Dzięki tej pokorze, Maryja wspięła się na wyżyny świętości, całym swoim życiem zaświadczyła o bliskości z Bogiem. Rozważając wezwanie Królowo Wszystkich Świętych, chciałbym naszą uwagę skupić przede wszystkim na Maryi, która na drodze do świętości nie miała żadnych przeszkód, bowiem Bóg zachował Ją od zmazy grzechu pierworodnego. Przygotowując Ją na Matkę Swojego Syna, uczynił Ją czystą i bez skazy. Widzimy zatem, że Maryja w sposób szczególny została przygotowana do narodzenia Jezusa Chrystusa. Nie potrafimy sobie bowiem wyobrazić, aby Bóg był w stanie narodzić się z kobiety obarczonej grzechem. Jest to również element naszej wiary w to, że skoro za pośrednictwem Ewy spłynął na nas ciężar grzechu pierworodnego, to za pośrednictwem Maryi ten grzech od nas odchodzi. A że Maryja jest wolna od grzechu, to wywyższa Ją ponad wszystkich ludzi, także ponad Tych, którzy są ogłoszonymi przez Kościół jako święci i błogosławieni, ale w życiu ziemskim tak jak my, podlegali słabościom. Królowa Wszystkich Świętych jest wraz z całą rzeszą Świętych i błogosławionych wzorem postępowania, ale też Matką, przez wstawiennictwo której Bóg udziela człowiekowi konkretnych łask. Mówiąc o Maryi, że jest Królową Wszystkich Świętych, warto pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze o świętych, którzy dostali się już do nieba, którzy jednocześnie mogą wstawiać się za nami. Po drugie o tym, że każdy z nas, żyjących na ziemi i wierzących w Chrystusa jest świętym. Mówią o tym Dzieje Apostolskie, określając wspólnoty chrześcijańskie, wspólnotami świętych. Przez to wezwanie wyrażamy to, że Maryja pełni ważną rolę w życiu całej wspólnoty świętych. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że Bóg jest ważniejszy od Maryi.

Reklama

Na koniec chciałbym jeszcze powrócić do nauczania św. Jana Pawła II, który podczas beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie wołał: Czyż Święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie.

Podziel się cytatem

Maryjo, Królowo Wszystkich Świętych, zawstydzaj nas swoją Świętością i czystością Swojego Serca. Wspieraj nas na drogach naszego życia i pomóż pamiętać, że Ty jako nasza Matka i Wszyscy Święci Patronowie nasi jesteście po to, by przykład Wasz pobudzał nas do wierności Bogu i Ewangelii, a Wasza bratnia modlitwa wspomaga nas w dążeniu do świętości...

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-24 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Ocal nas i uczyń wiernymi!

Episkopat Flickr

We wczorajszym rozważaniu wskazaliśmy, że doświadczając pełnego miłości spojrzenia Matki warto, a nawet należało by prosić o pokój na świecie, szczególnie na sąsiedniej Ukrainie i w tych miejscach świata, gdzie wyznawcy Chrystusa znajdują się w niebezpieczeństwie.

Więcej ...

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Więcej ...

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?