Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Królowa Apostołów, Męczenników i Wyznawców

Adobe Stock

Maryja nie zasiadała w gronie dwunastu, wybranych przez Jej Syna, a przysługuje Jej tytuł Królowej Apostołów. Dlaczego?

WSPÓLNA MODLITWA
24 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Bo choć, jak powiedziałem przed chwilą, nie została wybrana do grona dwunastu, to Apostołowała, propagowała, rozpowszechniała prawdę o Bogu i Jego Miłości. Apostołowała tuż po zwiastowaniu, gdy udała się do swej krewnej Elżbiety. Swoją radością dzieliła się z innymi. Mówiła o tym, jak „wejrzał Bóg na uniżenie swej służebnicy i jak wielkie rzeczy uczynił Jej wszechmocny”. Maryja jest również apostołką dobroci, jest przykładem Matki zatroskanej o należyte wychowanie Syna, myślę tu o tym, jak prowadziła dwunastoletniego Jezusa do świątyni. Matka Najświętsza jest również apostołem wiary, bo przecież a Kanie Galilejskiej apostołowała swoją wiarę w cudotwórcze moce Jezusa. Pamiętać należy, że obecność Maryi przy Jezusie, to obecność dyskretna, drugoplanowa. Z pewnością wokół Niej znajdowali się uczniowie Pańscy, którym prawdopodobnie udzielała się Jej odwaga i apostolska gorliwość. Tak było np. podczas drogi krzyżowej Jezusa, pod krzyżem na Golgocie, a po Zmartwychwstaniu podczas zesłania Ducha Świętego. Z Ewangelii wiemy, że Apostołowie uznawali władzę Jezusa nad sobą, słuchali Go i w jakiś sposób byli mu poddani. Maryja, jako Matka Jezusa stała się królową również samych Apostołów .

Królowo Męczenników

Kolejne wezwanie tytułujące Maryję i podkreślające Jej godność Królewską. Tym razem widzimy Maryję jako Królową Męczenników, czyli osób, które oddały życie za swoją wiarę, za wiarę w Chrystusa. Ale Maryja nie umarła śmiercią męczeńską, dlaczego więc mówimy że jest Królową Męczenników? Przede wszystkim ze względu na ogrom cierpienia obecnego w Jej życiu. Samo zwiastowanie było dla Maryi zaskoczeniem, być może pokrzyżowało życiowe plany młodej Miriam. Łatwo można sobie wyrazić ból młodej Matki, której Dziecię urodziło się wśród zwierząt, w chłodnej stajni… A czy nie bolały Jej słowa Symeona, że Jej duszę przeszyje miecz boleści? A krzyżowa droga Jej Syna? I wreszcie Tajemnica Golgoty i dramat Matki przyglądającej się śmierci Jedynego Syna. Jak bardzo wrażliwe było i jest Serce Maryi na ból i cierpienie. Jest to serce Matki Boga, bojące dla nas ludzi.

Królowo Wyznawców

W naszych rozważaniach często stawiamy różnego rodzaju pytania. Nie inaczej będzie i dziś. Na początku naszego dzisiejszego rozważania, chcę postawić następujące pytanie: co to znaczy wyznawać? Otóż: wyznawać, to opowiadać się po stronie Boga, to dawać świadectwo o Bogu, to przyznawać się do Boga. Taka postawa ma w sobie coś z apostolstwa, choć wiadomo, że apostoł to coś więcej niż wyznawca. Zatem kto to jest wyznawca? Chyba nie trudno już o odpowiedź! Wydaje mi się, że wyznawcą można nazwać tego, kto zdobył się na minimum bycia chrześcijaninem. Ale jest to bardzo cenne minimum, zważywszy na słowa Jezusa: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych, a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych (Łk 12,8n). przyznawać się do Jezusa, to dawać do zrozumienia całym stylem swojego życia, że wierzy się w Jego obecność i że się tą obecność akceptuje i na nią liczy. Maryja wyznała całym swoim życiem, że wierzy Bogu, że kocha Jezusa, że prowadzi Ją Duch Święty. Jest Królową Wyznawców, bo zachowywała i rozważała w swoim sercu wszystko, cokolwiek mówił Jej Syn.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-23 21:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?