Reklama

Polska

Abp Skworc: Stwórzcie miejsca pracy!

Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg się nami interesuje, nikt nie jest Bogu obojętny. Niech w optyce naszego zainteresowania, jako czcicieli Boga, pozostaje człowiek: pracownik i współpracownik” - przypomniał abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. sprawowanej z okazji uroczystości patronów rzemieślników, św. Józefa i św. Klemensa.

Piekarze, fryzjerzy, stolarze, handlowcy, mechanicy czy kominiarze - rzemieślnicy różnych branż - spotkali się przy jednym Stole Eucharystycznym. Mszy w kościele św. Barbary w Bykowinie przewodniczył abp Wiktor Skworc. W koncelebrę włączyli się dziekani i proboszczowie z Rudy Śląskiej. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele samorządu na czele z prezydentem miasta Grażyną Dziedzic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita katowicki podziękował rzemieślnikom za ich pracę, a także modlitwę za siebie nawzajem. Przypomniał, że Kościół przygotowuje się do najważniejszych dni w roku liturgicznym - Triduum Paschalnego, ale także do kanonizacji Jana Pawła II. - Będziemy często wracali do nauki ojca świętego - mówił podczas homilii abp Wiktor Skworc. - Papież przypominał nam, że praca ma służyć dobru osoby i społeczeństwa, a wtedy uda się uniknąć zagrożeń, jakie niesie praktyczny materializm. Świat pracy potrzebuje ludzi prawego sumienia.

Metropolita, zwracając się do pracowników, prosił ich, by swoje obowiązki wypełniali sumiennie i rzetelnie. Z kolei pracodawcom przypomniał o powinności przestrzegania ustalonych norm produkcyjnych, prawa pracy i praw pracownika. Apelował o tworzenie nowych miejsc pracy ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi. - Należy pamiętać, że podmiotem produkcyjnym jest człowiek, bliźni. Nie wolno nam zapominać o prawach człowieka - tłumaczył arcybiskup.

Liturgii Słowa towarzyszył fragment Ewangelii według świętego Jana, opisujący rozmowę Jezusa z Samarytanką przy studni. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że kobieta przed Jezusem stanęła w prawdzie o sobie, przyznała się do grzechu, a Chrystus uczynił z niej swojego świadka. - My również, kiedy spotykamy się z Nim, lepiej poznajemy siebie - mówił. - Chrystus jest naszym "zwierciadłem".

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że każda Eucharystia jest źródłem - tu otrzymujemy Pokarm na życie, pomoc w pielgrzymce do nieba. - Potrzeba nam pokornego przyznania się do win i zaaplikowania wielkopostnego lekarstwa - postu, modlitwy i jałmużny. To bardzo skuteczna metoda! - przekonywał kaznodzieja. Metropolita przypomniał, że w obliczu wielkich konfliktów światowych i zagrożenia wojną papież Franciszek zachęca do postu, jałmużny i modlitwy w intencji pokoju. Warto sięgać po te nadzwyczajne środki i zaprzyjaźnić się z nimi, jeśli chcemy zmieniać świat. - Kiedy weźmiemy sobie do serca te wskazania, będziemy czynili ze swego życia bezinteresowny dar dla Boga i drugiego człowieka. A to jest nasze podstawowe powołanie - mówił arcybiskup. - Niech to wskazanie głęboko zapadnie w nasze serca i stanie się motywem naszego działania.

Obchody ku czci św. Klemensa i św. Józefa w Bykowinie zorganizowali Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Spółdzielnia Rzemieślnicza "Budrem" w Rudzie Śl. Rudzki Cech powstał prawie równocześnie z miastem w jego obecnym kształcie administracyjnym. Spółdzielnia Rzemieślnicza działa od 1968 roku. Św. Klemensa, patrona piekarzy i cukierników, wspominamy 15 marca, zaś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona wszystkich rzemieślników, przypada 19 marca.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-23 13:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: walczmy o sprawiedliwość pracy

Grzegorz Gałązka

O poszanowanie osoby ludzkiej w trudnych kwestiach dotyczących zatrudnienia zaapelował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Pozdrawiając pielgrzymów włoskich Franciszek zwrócił się do zwolnionych z pracy robotników z prowincji Vibo Valentia w Kalabrii, na południu Włoch.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Marsz za tym co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...