Reklama

Kościół

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

Ojciec Gniadek podkreślił, że opublikowane z tej okazji orędzie papieża Franciszka wskazuje na duchowy i teologiczny wymiar Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. "Papież nawiązuje w swoim orędziu do słów zaczerpniętych z Listu do Hebrajczyków, w którym czytamy, iż +nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść. W ten sposób Ojciec Święty wskazuje, że wszyscy jesteśmy na Ziemi migrantami i pielgrzymami - ludźmi w drodze, którzy zmierzają do wspólnej ojczyzny w niebie" - zastrzegł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśnił, że papież wskazuje na talenty i zdolności migrantów i uchodźców, którymi mogą oni ubogacić kraj, do którego przybywają. "Uchodźcy mają swoją rolę właśnie dzięki temu, że przychodzą z innej kultury i mogą nas swoją innością ubogacić. Ale papieżowi chodzi o coś więcej niż ich talenty, niż ten wymiar kulturowy czy polityczny - chodzi mu o wymiar duchowy" - mówił.

Podkreślił, że orędzie papieskie wzywa do budowania wspólnie z migrantami i uchodźcami wspólnego domu, z którego nikt nie powinien być wykluczony.

Jak zaznaczył, o problemie uchodźców i migrantów mówili także poprzedni papieże. "Ten temat był obecny zarówno w nauczaniu papieża Jana Pawła II jak i Benedykta XVI. Jan Paweł II już w drugiej połowie lat 90. XX w. pisał na przykład o nielegalnych imigrantach, którzy także mają swoje prawa i powinni być przyjmowani. Mam wrażenie, że przesłanie poprzednich papieży na ten temat nie odbiło się w Polsce szerokim echem, ponieważ w tamtym czasie żyliśmy, czym innym i mieliśmy wrażenie, że problem migracji nas nie dotyczy" - ocenił o. Gniadek.

Zdaniem werbisty, problem migrantów i uchodźców ma w Kościele głębokie teologiczne uzasadnienie. "Wynika to wprost z Ewangelii. To nie kto inny, tylko Pan Jezus powiedział: +byłem przybyszem a przyjęliście mnie+. Troska o uchodźców wynika z faktu, że niezależnie od narodowości, jesteśmy dziećmi tego samego ojca" - stwierdził.

Reklama

Ojciec Gniadek zaznaczył, że tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzimy w Polsce w szczególnej sytuacji, ponieważ po wybuchu wojny w Ukrainie do naszego kraju przyjechało kilka milionów uchodźców. "Jest to coś niespotykanego, że tak wielka rzesza ludzi została przyjęta nie w obozach dla uchodźców, lecz w prywatnych domach. Zdecydowana większość Polaków odpowiedziała pozytywnie na to wyzwanie, jakim był wybuch wojny. Można śmiało powiedzieć, że Polacy w pełni odpowiedzieli na apel papieża Franciszka" - ocenił werbista.

Dodał, że wzorowo w tej trudnej sytuacji zachował się także Kościół w Polsce. "Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że parafie powinny być miejscem, gdzie uchodźcy mogą znaleźć bezpieczną przystań i zostać życzliwie przyjęci i tak faktycznie się stało" - mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowny przyznał, że początkowy zapał do pomagania uchodźcom trochę w Polakach opadł, jednak Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy może stać się dobrą okazja do tego, by na nowo go obudzić.

Reklama

"Musimy też pamiętać, że Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy nie odnosi się tylko do uchodźców z Ukrainy. Na świecie jest ponad 100 mln uchodźców i problemy migracyjne dotykają ludzi na całym świecie. Orędzie papieża jest uniwersalne. Także w Polsce żyją migranci z innych krajów, którzy poszukują lepszych warunków życia" - zastrzegł.

Ojciec Gniadek przypomniał wydarzenia, które rozegrały się na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r., kiedy granicę z Polską próbowali przekroczyć nielegalni migranci z Bliskiego Wschodu.

"Trzeba pamiętać, że tamte wydarzenia miały wymiar polityczny. To była prowokacja władz Białorusi. Jako konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek uważnie śledzę ruchy migracyjne i wiem, że nielegalni imigranci, którzy próbują przedostać się do Polski, nigdy nie robią tego w świetle kamer, tylko starają się przedostać po ciuchu, niezauważeni" - ocenił.

Jak zastrzegł, Kościół powinien pomagać także nielegalnym imigrantom, także tym znajdującym się na granicy polsko-białoruskiej, jednak "nie może negować prawa, granic państwowych a także roli i pracy Straży Granicznej, która tych granic broni".

Reklama

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 r. Od 2019 r. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.

Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów".(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Jesteśmy gotowi do przyjęcia uchodźców

Episkopa Polski

„Jesteśmy gotowi do ich przyjęcia, do otwarcia naszych domów” – zadeklarował dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, komentując w wypowiedzi dla Radia eM apel papieża Franciszka, by każda parafia w Europie przyjęła uchodźców. Podkreślił, że szybką odpowiedzią na papieski apel i reakcją na potrzeby charytatywne, w tym również potrzeby uchodźców, jest Caritas Archidiecezji Katowickiej, działająca właśnie w parafiach.

Więcej ...

Męczennica ziemi i anioł w niebie

Św. Maria Goretti

Archiwum autora

Św. Maria Goretti

Więcej ...

Zakończyła się pielgrzymka pokoju ks. Zbigniewa Krasa

2024-07-05 09:52

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Kapelan prezydenta RP, tarnowski duchowny ks. Zbigniew Kras dotarł do celu swojej pieszej wędrówki. Przez 25 dni szedł znad morza- od krzyża, do krzyża na Giewoncie. Trud swojej wędrówki poświęcił, by modlić się o pokój na świecie, zwłaszcza o zakończenie wojny w Ukrainie i Palestynie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Przemysław Czarnek o liście ks. Michała Olszewskiego.:...

Wiadomości

Przemysław Czarnek o liście ks. Michała Olszewskiego.:...

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...