Reklama

Polska

100. rocznica powstania zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Adobe Stock

W niedzielę, 27 sierpnia Siostry Wspólnej Pracy obchodziły w sanktuarium św. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie 100. rocznicę powstania swego zgromadzenia. - Bóg zapragnął wspólnoty, w której siostry upodabniałyby się do Chrystusa w Jego pracy i naśladowały Matkę Bożą Niepokalaną - powiedział abp Tadeusz Wojda podczas dziękczynnej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Eucharystia zgromadziła w świątyni kilkadziesiąt sióstr zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, które od ponad 75 lat pracują w Kościele gdańskim. Przed rozpoczęciem dziękczynienia wierni mogli zapoznać się z historią gdańskich domów sióstr. W uroczystości uczestniczyły władze zakonne z s. Agatą Błaszczyk, matką generalną na czele. Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z gdańskimi wspólnotami zakonnymi w Gdańsku-Zaspie, w Gdańsku-Emaus i Gdańsku-Wrzeszczu.

Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, który wygłosił homilię. - Jubileusz 100 lat to dobra okazja do przypomnienia bogatej w treść i wydarzenia historii zgromadzenia; do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, jakie się zadziało przez posługę sióstr i całego zgromadzenia. Wreszcie jest okazją do refleksji nad aktualnością i wiernością charyzmatowi w dzisiejszych czasach - powiedział metropolita gdański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do czytań mszalnych i wskazując na Bożą dynamikę działania przywołał początki zgromadzenia. - Ta Boża dynamika odzwierciedla historię powstania również i Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy. Bóg zapragnął wspólnoty, w której siostry upodabniałyby się do Chrystusa w Jego pracy i naśladowały Matkę Bożą Niepokalaną. Stąd wspólna praca realizowana na trzech płaszczyznach: duchowej jako współpraca z Bogiem, wspólnotowej - w jedności z siostrami, apostolskiej – w posłudze bliźnim. Tak zrodził się charyzmat. Dodał jednocześnie, że ten charyzmat pojawił się w momencie dla Polski niezwykle dramatycznym. - Objawił się w czasach wyjątkowo trudnych: rozbiory Polski, kasacja zakonów i represja życia religijnego. Z natchnienia Bożego Franciszka Rakowska w 1889 roku zgromadziła wokół siebie kilkuosobową grupę kobiet, które mimo zakazów i trudnych warunków, pod pozorem pracowni krawieckiej, rozpoczęły ukrytą formację i życie wspólne oparte na radach ewangelicznych. Biskup Wojciech Owczarek w wolnej już Polsce, w dniu 27 października 1922 roku przekształcił tę nieformalną wspólnotę w zgromadzenie zakonne na prawach diecezjalnych - powiedział kaznodzieja.

Reklama

W dalszej części rozważania przypomniał gdańską historię sióstr. - W roku 1946 powstał pierwszy dom przy parafii św. Franciszka z Asyżu. Tu też po wojnie siostry otworzyły szkołę krawiecką. Drugi dom powstał w 1970 w Gdańsku-Brętowie, w 1980 w Gdańsku-Zaspie przy parafii Opatrzności Bożej, a cztery lata później przy parafii św. Kazimierza, w 1990 r. przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku-Wrzeszczu. Dziś w Gdańsku Siostry Wspólnej Pracy zajmują się pracami apostolskimi, charytatywnymi i dobroczynnymi we własnych domach i przy parafiach - wspominał hierarcha.

W podsumowaniu abp Wojda zauważył, że dzieje Sióstr Wspólnej Pracy pokazują zaufanie do Opatrzności Bożej. - Życie zakonne jest zawsze swego rodzaju historią wiary. Wiara jest fundamentem każdej formy życia konsekrowanego. Tę wiarę miały siostry od samego początku i w tej wierze starały się nieustannie odczytywać swój charyzmat, aby swoją posługą odpowiadać w sposób aktualny i adekwatny do zapotrzebowania świata i jego wyzwań - podkreślił metropolita.

Na zakończenie pasterz gdańskiego Kościoła podziękował za dotychczasową posługę i złożył życzenia. - Dzisiaj dziękujemy Bogu za piękną i wspaniałą, choć prowadzoną nie bez trudności, posługę charyzmatyczną Sióstr Wspólnej Pracy na przestrzeni 100 lat. Ta posługa była i nadal jest posługą pełną nadziei również na przyszłość. Życzymy, aby ich dzieło pod opieką Jezusa Chrystusa i Jego Matki, Maryi Niepokalanej mogło się dalej rozwijać w Polsce i za granicą, i nieustannie przynosić bogate duchowe i ludzkie owoce - powiedział metropolita. Na zakończenie liturgii słowa podziękowania wypowiedziała s. Agata Błaszczyk, matka generalna.

Zgromadzenie zakonne Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi to wspólnota założona we Włocławku w 1889 r. przez Franciszkę Rakowską, w 1910 zatwierdzona jako stowarzyszenie świeckie, w 1922 przekształcona w zgromadzenie zakonne. Zadaniem zgromadzenia jest katechizacja dzieci i młodzieży, praca charytatywna, misyjna, wychowawcza i opiekuńcza, wspomaganie pracy kancelaryjnej w parafiach.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-28 18:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Kościół częstochowski trwa w służbie potrzebującym

Kościół stale niesie pomoc

archiczest.pl

Kościół stale niesie pomoc

W ogólnodiecezjalnej kweście na rzecz pomocy szpitalowi NMP w Częstochowie organizowanej przez Caritas i fundację SMS z Nieba, wzięło udział ponad 250 księży i kilka zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali kwotę blisko 200 tysięcy złotych.

Więcej ...

25 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-25 06:53

PAP/Leszek Szymański

25 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024