Reklama

Afryka

Porwano kolejnego księdza, dwóch odzyskało wolność

KAI/Flickr.com/photos/catholicism

W Nigerii porwano kolejnego katolickiego duchownego. Ks. Peter Amodu został uprowadzony w stanie Benue w południowo-wschodniej części kraju, gdy zmierzał do kościoła na Mszę – poinformowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tylko w ostatnim miesiącu dziesięciu duchownych zostało w Nigerii porwanych lub zamordowanych. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Władze nie panują nad krajem, terroryzowanym przez dżihadystów. Do ataków dochodzi już nawet w stolicy, co dotąd było rzadkością.

Po czterech dniach niewoli do domu powrócili z kolei księża Peter Udo i Philemon Oboh. Udało ich się uratować prawdopodobnie wpłacając okup. Uwolniono także porwanego w niedzielę misjonarza ks. Luigiego Brennę. Został on jednak dotkliwie pobity przez swoich porywaczy i w ciężkim stanie przebywa w szpitalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ujah Gabriel Ejembi, proboszcz parafii św. Józefa w Beninie, jednym z największych miast w Nigerii, przyznaje, że księża obawiają się chodzić po ulicy w stroju duchownym. „Takie zachowanie, to prawie pewne porwanie dla okupu. Żyjemy w strachu. Bogatsze parafie zatrudniają uzbrojonych ochroniarzy, którzy towarzyszom wiernym podczas nabożeństw. W mojej w każdą niedzielę porządku pilnują policjanci” – zaznaczył jezuita. Jego zdaniem ataki na księży nie mają na celu wyłącznie zdobycie pieniędzy. „Chodzi o wyniszczenie chrześcijaństwa poprzez mordowanie jego przywódców” – uważa ks. Ejembi.

Reklama

Przypadki przemocy wobec chrześcijan w Nigerii nasiliły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Do jednego z najpoważniejszych ataków doszło niedawno w stanie Ondo, gdzie w wyniku napaści na Kościół zginęło 40 osób. Organizacja Open Doors, która śledzi prześladowania za wiarę, zauważa, że Nigeria stała się siódmym krajem świata pod względem prześladowań chrześcijan. W 2021 roku prawie 6 tys. nigeryjskich wyznawców Chrystusa zostało zamordowanych za wiarę – ujawnia Open Doors w majowym raporcie. Zdaniem organizacji dane na 2022 rok wyprzedzą te z 2021.

Chrześcijanie są w Nigerii otoczeni przez mieszankę islamskiego ekstremizmu, wrogości etniczno-religijnej, dyktatorskiej paranoi i zorganizowanej przestępczości i korupcji. Większość aktów przemocy wobec ludności cywilnej, zwłaszcza chrześcijan, ma miejsce na północy kraju i jest dokonywana przez grupy terrorystyczne takie jak Boko Haram, Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), pasterzy Fulani oraz innych uzbrojonych „bandytów”. Przemoc obejmuje: zabijanie, tortury, gwałty i inne formy przemocy seksualnej, a także odbieranie własności i niszczenie pól uprawnych.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba uprowadzeń dla okupu. Chrześcijanie siłą pozbawiani są ziemi i środków do życia. Wiele osób staje się wewnętrznymi przesiedleńcami lub uchodźcami. Chrześcijanie w północnej Nigerii, zwłaszcza w stanach objętych szariatem, spotykają się z dyskryminacją i wykluczeniem jako obywatele drugiej kategorii. Chrześcijanie nawróceni z islamu spotykają się również z odrzuceniem ze strony własnych rodzin, presją, by porzucili chrześcijaństwo, a często także z przemocą fizyczną.

W ostatnich latach przemoc rozprzestrzeniła na południowe stany, co potęguje poczucie braku bezpieczeństwa i poziom bezkarności. Prezydent Muhammadu Buhari coraz częściej obsadza muzułmanów na najważniejszych stanowiskach w rządzie, co utrudnia chrześcijanom, którzy ucierpieli z powodu łamania praw człowieka publiczne wypowiadanie się i dochodzenie swoich praw.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-07-08 19:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto porwał ks. Wąsowicza z Doniecka?

andresAzp/Foter CC-BY

Więcej ...

Panie, czy możemy pić kielich, który Ty masz pić?

2025-04-11 10:33

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Peru cieszy się z papieża z „peruwiańską duszą”

2025-05-09 18:06
Kard. Robert Prevost przed konklawe

Vatican News

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Ledwie biały dym rozwiał się z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie, w Peru zaczęły pojawiać się nagłówki świadczące o radości z wyboru nowego papieża. „Papież jest Peruwiańczykiem” - napisała gazeta „La Razón”. Wybór Amerykanina, kard. Roberta Prevosta na papieża wstrząsnął całym krajem w Ameryce Południowej. Leon XIV spędził większą część swojego życia w Peru.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIV

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...