Reklama

Włochy

XX rocznica śmierci hrabiny Karoliny Lanckorońskiej

Włodzimierz Rędzioch

W Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowano książkę o prof. Lanckorońskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Są ludzie o wielkich zasługach dla Polski, którzy w kraju są mało znani, szczególnie wśród młodego pokolenia. Do takich wybitnych osobistości XX w., o których mało kto wie w Polsce należy niewątpliwie Karolina Lanckorońska, córka hrabiego Karola Lanckorońskiego, mecenasa sztuki, podróżnika i kolekcjonera, cenionego na dworze cesarskim w Wiedniu. Kobieta wszechstronnie wykształcona, historyk, historii sztuki, od lat 30-tych XX w. związana z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie wojny działała w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, została aresztowana i uwięziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, z którego została zwolniona tuż przed końcem wojny dzięki interwencji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Natychmiast udała się do Włoch, gdzie pełniła funkcję rzecznika prasowego i oficera edukacyjnego 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Otrzymała zadanie umieszczenia na włoskich wyższych uczelniach kilkuset żołnierzy chętnych do dalszej nauki.

W Italii mieszkała do końca życia – zmarła w 2002 r. w sędziwym wieku 104 lat. Była jedną z najbardziej aktywnych działaczek polonijnych, nie tylko we Włoszech. Bezpośrednio po wojnie była inicjatorką i współzałożycielką Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i honorowym członkiem, reaktywowanej po odzyskaniu przez Polskę suwerenności, Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Podziel się cytatem

Reklama

Z okazji 20. rocznicy śmierci prof. Lanckorońskiej, 27 czerwca w Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki „Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski. Karolina Lanckorońska nel servizio della scienza e della Polonia”. Książka wydana przez Instytut Polski przy wsparciu Fundacji Rzymskiej im. J.Z. Umiastowskiej ma być „materialnym śladem obchodów działalności Instytutu Polskiego” i „wyrazem pamięci o Pani Profesor Karolinie Lancorońskiej, wieloletniej ambasador polskiej nauki i kultury w Wiecznym Mieście” – jak pisze we wstępie Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu. Przypomina również, że postać hrabiny Lancorońskiej zaczęła być znana w Polsce dopiero na fali przemian politycznych i społecznych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wspomina również wielki dar przekazany „Rzeczyspospolitej wolnej i niepodległej” w 1994 r. w postaci „kolekcji dzieł sztuki i muzealiów: obrazów, mebli, archiwaliów i innych pamiątek rodzinnych”. Redaktorem i współautorem książki jest jeden ze stypendystów Fundacji Lanckorońskich, historyk i dyplomata Wojciech Biliński. Opublikowano w niej teksty Łukasza Paprotnego, Stanisława A. Bogaczewicza, Pawła Pencakowskiego, Henryka Litwina, bpa Jana Kopca, Joanny Winiewicz-Wolskiej, Krystyny Jaworskiej, Pawła Morawskiego i rozmowę z ks. Marianem Burniakiem, duszpasterzem Polonii we Włoszech. Na szczególną uwagę zasługuje piękna szata graficzna albumu i archiwalne, często unikalne zdjęcia – o projekcie graficznym pisze jego autor Jacek Szczęsny Kotela.

Reklama

W rzymskiej prezentacji książki wzięli udział, oprócz dyrektora Paprotnego, jej redaktor dr Biliński i prof. Paweł Pencakowski. Wojciech Biliński wyjawił, że w 2012 r., w dziesiątą rocznicę śmierci Karoliny Lanckorońskiej był na Krymie – zamówił wówczas Mszę za nią w kościele w Jałcie oraz podjął osobiste zobowiązanie, że na kolejną okrągłą rocznicę jej zgonu przygotuje publikację poświęconą tej „jednej z najwybitniejszych Polek XX stulecia”. Udało się to zrobić dzięki „zaakceptowaniu inicjatywy przez dyrekcję Instytutu Polskiego, placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, wsparciu Fundacji im. J.Z.Umiastowskiej, udziałowi przyjaciół, stypendystów Fundacji Lanckorońskich, oraz pomocy wielu innych osób”.

Prezentacja książki. Lukasz Paprotny, Wojciech Bilinski i prof.Piotr Pencakowski

Włodzimierz Rędzioch

Prezentacja książki. Lukasz Paprotny, Wojciech Bilinski i prof.Piotr Pencakowski

Teksty zamieszczone w albumie są opublikowane w dwóch językach - polskim i włoskim (książkę na włoski przetłumaczył Francesco Groggia). Dzięki temu ta wyjątkowa edycja może dotrzeć nie tylko do szerokiego odbiorcy w Polsce ale adresowana jest także do Włochów, gdyż w Italii ta wybitna Polka jest prawie całkowicie nieznana, pomimo, że w Rzymie spędziła znaczną część swojego życia i jest pochowana na tamtejszym cmentarzu Campo Verano. Należy mieć nadzieję, że cenna publikacja Instytutu Polskiego przyczyni się do lepszego poznania postacji hrabiny Lanckorońskiej również w Polsce, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków, którzy mogą się wiele nauczyć od tej wielkiej patriotki; mecenasa nauki i kultury.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-07-07 15:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdradzeni przez sojuszników

WIKIPEDIA

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?