Reklama

Świat

Kard. Pell: nie ma mowy o likwidacji "banku watykańskiego"

Foter / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych, kard. George Pell jest przekonany, że nie ma sensu likwidacja Instytutu Dzieł Religijnych - tzw. "banku watykańskiego". Ujawnił to w wywiadzie opublikowanym na łachach wczorajszego wydania dziennika "The Boston Globe". Poinformował również, że najprawdopodobniej przed końcem marca poznamy nazwiska 15 członków Rady ds. Ekonomicznych - 8 kardynałów i biskupów i 7 osób świeckich.

Były arcybiskup Sydney podkreślił, że rolą Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest unowocześnienie procedur, aby je dostosować do obowiązujących w tej dziedzinie współczesnych standardów oraz poprawienie przejrzystości operacji finansowych. Na przykład te same osoby nie będą podejmowały decyzji budżetowych i je kontrolowały oraz co kwartał poszczególne instytucje Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego poddawane będą rewizji wydatków, aby zapewnić, że utrzymują dyscyplinę finansową. Kard. Pell podkreślił, że fałszywe i całkowicie bezpodstawne są mity o rzekomym bogactwie Watykanu. Dysponuje on bardzo ograniczonymi środkami, a rolą nowego Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest ich jak najlepsze zagospodarowanie. Zdaniem przeprowadzającego wywiad Johna L. Allena jr. można odnieść wrażenie, że wprowadzenie racjonalnych działań księgowych może doprowadzić do oszczędności rzędu milionów, a nawet dziesiątków milionów dolarów. Natomiast sam sekretariat będzie dwujęzyczny i będzie się posługiwał nie tylko włoskim, ale również angielskim. Kard. Pell podkreślił, że dotychczas nigdy nie było w Watykanie tego typu instytucji.

Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych podkreślił, że cieszy się pełnym poparciem papieża Franciszka oraz kardynałów. Dodał, że zaoszczędzone sumy pozwolą, by więcej środków przeznaczać na rzecz ubogich. Kard. Pell jest świadom, że funkcja powierzona jemu ostatnio przez papieża Franciszka jest z uwagi na wiek jednym z ostatnich zadań jego życia kapłańskiego i biskupiego. Jest przekonany, że za rok widoczne już będą efekty podjętych działań. Jednocześnie podkreślił wielką pracę wykonaną przez prezesa Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, Ernsta von Freyberga oraz dyrektora watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej (AIF), Rene Brülharta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-03-03 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Urząd Papieskiej Dobroczynności pamięta o najuboższych

Margita Kotas

W ubiegłym tygodniu w Neapolu, wczoraj w Bolonii, a dziś w Sienie Urząd Papieskiej Dobroczynności przekazał potrzebującym lekarstwa na przeziębienie i grypę, maski i produkty do higieny osobistej – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej .

Więcej ...

Zmarł Piotr Nowina-Konopka, b. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

2025-06-13 09:37
Piotr Nowina-Konopka

pl.wikipedia.pl

Piotr Nowina-Konopka

Dziś w nocy w wieku 76 lat zmarł Piotr Nowina-Konopka - działacz katolicki, polityk, poseł, inicjator Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, w latach 2013 - 2016 ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Wcześniej, w latach 1999 - 2004 był rektorem Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Więcej ...

Watykan/ Papież: praca, edukacja, dom to warunki bezpieczeństwa, którego nie zapewni się bronią

2025-06-13 21:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Leon XIV w orędziu na Światowy Dzień Ubogich napisał, że "praca, edukacja, dom, zdrowie to warunki bezpieczeństwa, którego nigdy nie zapewni się za pomocą broni". Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek. W tym roku będzie on obchodzony 16 listopada.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Piotr Nowina-Konopka, b. ambasador RP przy Stolicy...

Wiadomości

Zmarł Piotr Nowina-Konopka, b. ambasador RP przy Stolicy...

Zapadły decyzje w sprawie tegorocznych kanonizacji Acutisa...

Kościół

Zapadły decyzje w sprawie tegorocznych kanonizacji Acutisa...

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Wiara

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Św. Antoni

Święci i błogosławieni

Św. Antoni

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...