Reklama

Kościół

Bp Milewski: bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności”

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bez kard. Stefana Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności” - powiedział bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poprzedzającej konferencję o dziedzictwie nauczania społecznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, której patronuje Prymas Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Milewski w 33. rocznicę pierwszych wolnych wyborów przypomniał, że Stefan Wyszyński, młody prymas Polski, od 1953 do 1956 roku był więziony przez komunistów, bojących się siły wiary w Chrystusa. Komuniści nie zdawali jednak sobie sprawy, jak bardzo te „trzy lata z tysiąca” umocnią zalęknionych Polaków i dadzą im po wielu latach siłę, by powstać z niewoli do suwerenności.

- Trzydzieści trzy lata temu, dnia 4 czerwca 1989 roku, miał skończyć się w Polsce komunizm. Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory przyniosły ogromne zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Nie byłoby jednak tamtej dziesięciomilionowej „Solidarności”, gdyby nie trzydzieści trzy lata prymasowskiego posługiwania kard. Wyszyńskiego, gdyby nie jego Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna – zaakcentował kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że błogosławiony uczył wiary, ale także uczył być wolnymi. Zwycięstwo z 1989 roku, okupione ogromną determinacją, walką i krwią niewinnych, w pewnych wymiarach niepodległej i suwerennej Polski „zostało wykorzystane, ale zostało również zmarnowane”. W czasie kolejnego 4 czerwca , w roku 1992 roku, w czasie tak zwanej „nocnej zmiany” zablokowano zmagania i troskę o pokazanie prawdy o przeszłości. Tkwiący w Polakach homo sovieticus „jeszcze przez długie lata wygrywał tę nierówną walkę o sprawiedliwość i pamięć”.

Biskup zaznaczył, że podczas Mszy św. wierni dziękują Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, patrona Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która została utworzona w Płocku w 1993 roku, a swój początek miała w utworzonym w tym mieście w 1989 roku pierwszym diecezjalnym Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich.

Podziel się cytatem

Reklama

Odwołując się do wartości rodziny bp Milewski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia pokazywał podstawową prawdę o wolności, którą można i trzeba budować na zdrowych małżeństwach i silnej rodzinie. On wiedział, że komuniści nie będą w stanie pokonać ducha, którego Polacy przekażą młodym w rodzinach.

Reklama

- Cenne i trafne było prymasowskie wezwanie do budowania wolności na prawdzie: nie ma wolności bez sprawiedliwości, nie ma wolności bez uczciwego rozliczenia przeszłości, nie ma wolności bez prawdy, bez wskazania winnych pewnych porażek, a docenienia ofiar systemów zła. Nie można budować „dziś” bez moralnej oceny przeszłości wszystkich, którzy tworzą Kościół: świeckich i duchownych – głosił biskup pomocniczy.

Sympozjalne obrady, poświęcone dziedzictwu społecznemu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zaplanowano w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, między innymi z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-04 11:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Semeraro: bycie kardynałem nie jest przeszkodą do świętości

Bycie kardynałem nie jest przeszkodą do świętości – mówi w rozmowie z KAI kard. Marcello Semeraro. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych będzie jutro w Warszawie przewodniczył beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst