Reklama

Niedziela Legnicka

Metropolita Lwowski z wizytą w Legnicy

ks. Piotr Nowosielski

Przebywający w tych dniach na terenie Polski abp Mieczysław Mokrzycki, odwiedził 7 maja 2022 r. Legnicę. Podczas swojego pobytu nawiedził sanktuarium św. Jacka które jest miejscem Wydarzenia Eucharystycznego ogłoszonego w 2016 r., spotkał się Biskupem legnickim, a także celebrował Eucharystię w jednej z legnickich parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Cieszę się, że będąc dzisiaj w Legnicy, mogłem nawiedzić sanktuarium św. Jacka, miejsce Wydarzenia Eucharystycznego. Należy on do tych znaków, które umacniają naszą wiarę, bo często potrzebujemy takiego „dopingu” do tego, aby stanąć z większą jeszcze uwagą wobec tego faktu, że Komunia św. to nie jest opłatek, ale tak jak powiedział Jezus: To jest Moje Ciało, to jest Moja Krew. Takie znaki są potrzebne nie tylko wiernym, ale i dla samego kapłana – stwierdził.

Jego wizyta przypada w roku, w którym diecezja legnicka obchodzi 30 lecie swojego istnienia i 25 lecie wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II. - Diecezja legnicka była bliska św. Janowi Pawłowi II, jak i wszystkie diecezje w Polsce, z tego też powodu dokonał ich historycznej reorganizacji w 1992 r., aby biskupi, byli jeszcze bliżej powierzonego im ludu – stwierdził Arcybiskup, a osobiście jest też związany z tą diecezją przez osobiste relacje z kolejnymi jej biskupami, a także przez fakt przekazywania na przestrzeni ostatnich lat relikwii św. Jana Pawła II niektórym jej parafiom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Widzimy jak bardzo w Kościele jest ważna tradycja. Mimo upływu wielu wieków mamy wielki kult wielu świętych. Mamy piękną tradycję pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczętą w czasach kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego ważnym jest też, aby wprowadzać upowszechniać kult św. Jana Pawła II. Szczególnie w tych czasach, kiedy jeszcze wielu ludzi o nim pamięta, mogło poznać go za swojego życia. Dlatego jeśli teraz go rozwiniemy, to będzie trwał jeszcze w następnych pokoleniach. A jest ona ważny dla nas w Polsce, bo może być pomocą dla ludzi z wielu rożnych dziedzin, w wędrówce do Boga i osiągania swojej osobistej świętości – mówił o tym metropolita lwowski.

Reklama

Pytany zaś o aktualną sytuację w Ukrainie stwierdził: - Niestety w dalszym ciągu przeżywamy tragedię wojny, którą wywołała Rosja, odbierając wolność, życie, spokój Ukrainie. Dzięki Bogu, na szczęście nikt z duchowieństwa, sióstr zakonnych, księży biskupów dotąd nie stracił życia, ale wszyscy dzielnie trwają w swoich diecezjach i parafiach. Tym jesteśmy zbudowani i wdzięczni naszemu duchowieństwu, że nie tylko udzielają sakramentów, głoszą słowo Boże, ale są z ludźmi i to tymi najbardziej potrzebującymi. Udzielają też pomocy ludziom którzy muszą opuścić miejsca zamieszkania. Kiedy uchodźcy docierają do nas na Zachodnią Ukrainę, widzimy jak bardzo są pokaleczeni duchowo. W dalszym ciągu modlimy się i ufamy że ta wojna się skończy. Jesteśmy też bardzo wdzięczni Kościołowi w Polsce, władzom, za okazywaną wielką solidarność z Ukrainą, za otwarte drzwi domów i instytucji publicznych. Także stąd, z diecezji legnickiej płynie pomoc do różnych miejscowości, parafii i za to bardzo dziękujemy za ten dar serca, okazywany tam w Ukrainie ale także tu, na terenie diecezji – mówił abp Mieczysław Mokrzycki.


Podziel się:

Oceń:

2022-05-07 19:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wojenne skarby i sekrety

Artur D. Grabowski

Miłośnicy historii regionalnej 14 czerwca po raz kolejny mogli wziąć udział w spotkaniu z cyklu „Z tajemnicą przez historię… W cieniu niezbadanych zagadek II wojny światowej”. Tym razem tematem przewodnim były skarbnice sztuki III Rzeszy nad Kwisą.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00
Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli