Reklama

Wiadomości

Poznań: modlitwa w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

wikipedia.org

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy św. w poznańskiej farze w 103. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, która po raz pierwszy obchodzona jest jako święto państwowe. O godz. 16.40 we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej zabiły z tej okazji kościelne dzwony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystościach pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Powstańców wspominano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożono kwiaty na mogiłach pierwszego powstańczego dowódcy generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono też przy tablicach Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

„Ten zbrojny zryw naszych ojców, w istotny sposób przyczynił się do wyznaczenia kształtu granic Odrodzonej Polski. Powstanie Wielkopolskie jest jednym z fenomenów w dziejach naszego narodu, zwłaszcza w dziejach tragicznego okresu zaborów” – mówił podczas Mszy św. bp Balcerek.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dziś aż trudno sobie wyobrazić siłę tęsknoty za wolną Ojczyzną, która uskrzydliła rzesze mieszkańców Wielkopolski, by chwycić za broń, zaryzykować swoje życie i upomnieć się o prawo bycia wolnym Polakiem. Przecież gospodarczo i materialnie wiodło im się relatywnie lepiej niż mieszkańcom innych zaborów. Ale jednak człowiekowi nie tylko chodzi o chleb. Ich marzeniem było mieszkać w wolnej Polsce, obecnej na mapie Europy” – zauważył poznański biskup pomocniczy.

Reklama

Bp Balcerek podkreślił, że „dziś, gdy polskość jest często niezrozumiana, dla wielu wstydliwa, warto pamiętać o ideałach towarzyszących minionym pokoleniom, by mądrze i odpowiedzialnie troszczyć się o wolną Ojczyznę”. Nawiązując do nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że istotnym spoiwem narodowej tożsamości jest rodzina.

„W czasie nocy zaborów to właśnie polskość pielęgnowana w patriotycznych rodzinach była źródłem poczucia tożsamości narodowej w kolejnych pokoleniach, które przecież nie pamiętały już wolnej ojczyzny. To w polskich rodzinach dojrzewali przyszli powstańcy, gotowi dla ojczyzny poświęcić własne życie” – mówił bp Balcerek.

„Dziękując dziś za wolną Ojczyznę, trzeba dziękować za pielęgnujące polską tradycję rodziny i za wspaniały przykład patriotycznych postaw tych, którzy nie tylko w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, ale w każdym pokoleniu gotowi byli i są do wielkich wyrzeczeń, abyśmy mogli w sposób wolny i tym samym odpowiedzialny zrealizować nasze życiowe powołanie” – mówił bp Balcerek.

Przypomniał, że ostatni uczestnik Powstania Wielkopolskiego porucznik Jan Rzepa zmarł w marcu 2005 r. we Wronkach, a o powstańcach powinniśmy dziś pamiętać w naszej modlitwie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku w historycznym budynku Odwachu. Planowana jest budowa nowej siedziby muzeum.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-12-27 17:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o generałach

Przed ołtarzem ustawiono portrety obu generałów

Krystyna Dolczewska

Przed ołtarzem ustawiono portrety obu generałów

Zielonogórskie Koło nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zawsze pamięta o rocznicy urodzin i śmierci swego patrona gen. Józefa Dowbor- Muśnickiego, a także gen Stanisława Taczaka. Za obu modliliśmy się na Mszy św. 23 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst