46 uchodźców przyjętych przez Wspólnotę św. Idziego
Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va / Rzym (KAI)
caritas.pl
Do Rzymu z wyspy Lesbos w ramach korytarzy humanitarnych przybyło 46 uchodźców. Organizacją ich pobytu we Włoszech zajmuje się Wspólnota św. Idziego. Będą oni przyjmowani w różnych regionach Włoch z dokładnie określonymi ścieżkami integracji.
Jak czytamy w komunikacie na stronie organizacji, uchodźcy pochodzą z różnych krajów, m.in. z Afganistanu, Kamerunu, Konga, Iraku, Syrii, Somalii i Sudanu Południowego. Są to osoby ubiegające się o azyl i znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji, które spędziły wiele miesięcy, a czasem lat, w obozach dla uchodźców w Grecji po odbyciu wcześniej podróży przez Afrykę, Azję lub Bliski Wschód, uciekając przed wojną, wyzyskiem i przemocą.
Rodziny oraz osoby indywidualne – w tym trzech nieletnich bez opieki, z których najmłodszy syryjski chłopiec ma zaledwie 12 lat – zostaną zakwaterowane w różnych regionach kraju (Lacjum, Kampania, Lombardia, Marche, Apulia, Sardynia, Sycylia, Wenecja Euganejska) i otrzymają pomoc w integracji: w przypadku nieletnich – poprzez natychmiastowe zapisanie do szkoły; w przypadku dorosłych – poprzez naukę języka włoskiego, a po uzyskaniu statusu uchodźcy – integrację zawodową.
Bp Zadarko: W uchodźcach powinniśmy dostrzegać konkretnych ludzi
dg / Koszalin (KAI)
pixabay.com
- W uchodźcach powinniśmy dostrzegać konkretnych ludzi, z ich konkretną historią i konkretnym nieszczęściem – uważa bp Krzysztof Zadarko, bp pomocniczy koszalińsko–kołobrzeski, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W komentarzu dla KAI w związku z trudną sytuacją uchodźców koczujących na granicy białoruskiej, biskup zwraca uwagę na konieczność wypracowania odpowiedniej, dalekosiężnej polityki migracyjnej przez polskie państwo oraz podkreśla, że postawa ewangeliczna to postawa otwartości na drugiego człowieka. Zauważa, że przed nami stoi perspektywa wielu lat zmagania się z problemem migrowania milionów ludzi za lepszą pracą, z powodu głodu, wojen, prześladowań i zmian klimatycznych.
W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.