Reklama

Kultura

Ludowy przekaz wiary

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

Wiele pieśni maryjnych w Polsce powstało w środowiskach twórców ludowych, którzy kult Maryi szerzą nie tylko śpiewem, lecz także rzeźbą i malarstwem. Niemal w każdym zakątku Polski odnajdziemy twórców, którzy w sposób charakterystyczny dla swojego regionu przedstawiają Matkę Bożą. W kalendarzu zamieściliśmy wizerunki Maryi w stylu charakterystycznym dla Podhala, namalowane na szkle przez panią Marię Gąsienicę-Gładczan. Widoczne są w nich inspiracje obrazami wyznaczającymi kanon ikonografii maryjnej w Ko-ściele w Polsce i na całym świecie; rozpoznamy więc wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ale są wśród nich również inspirowane pobożnością ludową, jak ten przedstawiający Maryję jako małą dziewczynkę i Jej mamę – św. Annę. Pełna kolorów paleta, zawierająca charakterystyczne, ozdobne ornamenty góralskie – parzenice, i niemal dziecięca, prosta forma przekazu pomagają przeżywać wiarę w sposób pokorny i radosny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pobożność ludowa, jeśli jest zgodna z nauką Kościoła, staje się cenną siłą w ewangelizacji, w katechezie, a przede wszystkim w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom. Święty Jan Paweł II tak o niej pisał w przesłaniu do Zebrania Plenarnego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów we wrześniu 2001 roku: „pobożność ta jest wyrazem wiary, która skupia w sobie elementy kultury określonego środowiska i uzewnętrznia oraz w sposób żywy i skuteczny pobudza wrażliwość uczestników. Ludowa pobożność, wyrażająca się w różnorodności form, jeśli jest autentyczna, wypływa z wiary i z tej racji winna być należycie ceniona i rozwijana”.

Cieszymy się, że sięgają Państwo po nasz kalendarz, który wydajemy od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, i życzymy, aby 2022 rok był dla Państwa czasem szczególnego wstawiennictwa Maryi i pełnego zaufania Bogu, czasem doświadczania duchowego pokoju i dzielenia się Bożą miłością, czasem radosnego świadczenia o Panu Jezusie w codzienności, pełnej również ludzkich sukcesów.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kartka z kalendarza

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów