Reklama

Polska

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

Pielgrzymka zawsze jest modlitwą za Ojczyznę, po beatyfikacji ks. Jerzego prośbą o jego rychłą kanonizację a w tym roku także wspomnieniem tragicznych wydarzeń stanu wojennego sprzed 40 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wałach jasnogórskich prezentowana jest wystawa przygotowana przez NSZZ „Solidarność”, prezentująca fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

Zdjęcia przedstawiają go podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, na Mszach św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

W ramach dwudniowej pielgrzymki w sobotę, 18 września, uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od godz. 18.30 zaplanowano wspólną modlitwę przed jasnogórskim szczytem. O godz. 19.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć ma bp Andrzej Jeż z Tarnowa. Dzień zakończy się czuwaniem w Kaplicy Matki Bożej.

W niedzielę, 19 września pielgrzymkowy dzień rozpocznie się o godz. 8.30 na szczycie. Na 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec, wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy i o godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

W pielgrzymce tradycyjnie wezmą udział przedstawiciele rodziny bł. ks. Popiełuszki. Obecne będą jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce, ostatnio po diec. tarnowskiej i arch. krakowskiej.

Reklama

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.

Bł. ks. Popiełuszko wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Częstochowie. Zawierzał Maryi nie tylko własne sprawy, ale nade wszystko sprawy Ojczyzny. Przybywał do Maryi Królowej Polski, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej prosząc, by Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli zrozumieli, że „przez Krzyż idzie się do Zmartwychwstania, do zwycięstwa i że innej drogi nie ma”.

W maju 1982 r. ks. Popiełuszko prowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników.

Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował.

Pielgrzymki wrześniowe stawały się głównym wydarzeniem, podczas którego ludzie pracy, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności” mieli jedyną okazję by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka pracy i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeżywać wiarę jako zaufanie

Niedziela podlaska 30/2013, str. 6-7

Archiwum pielgrzymki

Z ks. Januszem Bolewskim, kierownikiem 23. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady