Reklama

Nauka

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

W programie przewidziano m.in. prelekcję, wygłoszoną przez osobę zajmującą się pszczołami naukowo, a także wieloletniego pszczelarza, filmiki edukacyjne, kreatywne formy poszerzenia wiedzy na temat roli pszczół i wspólne sadzenie roślin w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000. Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę - doskonałe dzieło Stwórcy - wprost wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest też odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka, zawarte w encyklice „Laudato Si” – podkreśla rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W ramach warsztatów przybliżane jest m.in. pojęcie zapylacza, prezentowane przyczyny powstania układu roślina kwiatowa – zapylacz, omawiane gatunki pszczół oraz innych owadów zapylających zamieszkujących Polskę, podkreślane znaczenie pszczół i zapylaczy w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym jak też ukazywane praktyczne aspekty zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie.

- Celem projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie - bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy - wskazuje Monika Pietrzak-Ners, wiceprezes stowarzyszenia.

Reklama

W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zostaną przeprowadzone łącznie cztery warsztaty poświęcone roli pszczół oraz innych zapylaczy.

Ostoja św. Antoniego przy Sanktuarium w Ratowie to miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy zabytkowego zespołu klasztornego, zanurzając się w wielowiekowej atmosferze modlitwy, świętości i uduchowienia. Pomocą może także służyć diecezjalny egzorcysta bądź psychoterapeuta. Ostoja dysponuje miejscami noclegowymi w zabytkowym budynku poklasztornym, dla grup na rekolekcje czy wyjazdy integracyjne.

Do dyspozycji jest m.in. baza noclegowa na 45 miejsc, konie, czysta rzeka do wędkowania czy popływania kajakiem, miejsce na ognisko, a przede wszystkim sanktuarium, któremu patronuje św. Antoni. W zakresie działalności ostoi znajduje się też organizacja różnego rodzaju warsztatów i spotkań społeczno-kulturalnych.

Ostoja św. Antoniego znajduje się na terenie zespołu klasztornego w Ratowie, który zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Na jego terenie znajduje się niewielki kościół, będący rokokową perłą z końca XVI w., jedynym na Mazowszu świadectwie teologii franciszkańskiej, utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych, a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Od 2014 r. miejsce to jest Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy. Początki kultu św. Antoniego sięgają XV w. Nie wiadomo jednak dokładnie, od kiedy znajduje się w nim „słynący łaskami” obraz św. Antoniego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chojnowskie ferie ERM-u

Niedziela legnicka 4/2021, str. V

Okazuje się, że kaligrafię można opanować

Ks. Waldemar Wesołowski

Okazuje się, że kaligrafię można opanować

Stowarzyszenie Imelda oraz parafia św. Piotra i Pawła w Chojnowie zorganizowały rekolekcje i warsztaty dla dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim