Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

Kustosz sanktuarium na początku rozważania podziękował wszystkim Babciom i Dziadkom oraz wszystkim osobom starszym za trud ich pielgrzymowania: „(…) dziękuję za trud Waszego pielgrzymowania do tego sanktuarium, gdzie od czterech wieków obecna jest Maryja, jako Piotrkowska Matka Pocieszenia. Wielu spośród nas doświadczyło w swoim życiu smutku z powodu utraty bliskich, choroby, cierpienia, samotności – dziś z nadzieją spoglądamy na oblicze Piotrkowskiej Pani, aby doznać pocieszenia i umocnienia w trudnościach jakie niesie życie. Dziś sam Chrystus z tego krzyża umieszczonego w prezbiterium kościoła wyciąga do Was swoje miłosierne, ojcowskie dłonie i woła każdego po imieniu: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części kazania wspomniał o krzyżu, który osoby starsze niosą przez swoje życie: „(…) to z wami Chrystus podzielił się w widoczny sposób swoim krzyżem i cierpieniem, wielokrotnie doświadczacie tej Bożej miłości, która przemawia przez krzyż i cierpienie. To wy zostaliście wybrani, aby Mu pomagać w zbawianiu innych.”

Kaznodzieja pragnął także wszystkich zebranych pocieszyć w smutku, który przyniosła pandemia związana z Covid19: „U Jezusa pragniemy szukać pociechy, której świat dać wam nie może. Dziś ten sam Chrystus, który stał niegdyś na wzgórzu i w swoim kazaniu rzucał na wierne rzesze swoje błogosławieństwo, ten sam staje dziś pośród nas i powtarza swoje słowa: Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Bądźcie pocieszeni Chrystusowymi słowami, bo dobry jest Pan a Jego miłosierdzie przez wszystkie wieki – On nigdy Was nie opuści, jest wierny do końca. Bądźcie pocieszeni czułym spojrzeniem Piotrkowskiej Pani, która pragnie ukoić Wasz smutek i łzy.”

Reklama

O. Micheasz skierował słowa także to tych, którzy przyszli razem ze swoimi starszymi osobami oraz do tych co posługują chorym i starszym: „Chrystus kieruje swoje słowa także do tych, którzy się wami opiekują, do tych, którzy pielęgnują chorych i cierpiących, którzy opiekują się starszymi osobami, do tych, którzy są miłosiernymi samarytanami, do tych, których papież Franciszek nazywa aniołami: „Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach”, związanych z pandemią. Dziękujemy za waszą miłość i poświęcenie, za cierpliwość i okazane serce; za to, że przyszliście z waszymi babciami i dziadkami, z chorymi i starszymi, aby włączyć się do modlitwy razem z nami za swoich bliskich wypraszając dla nich łaskę długich lat w zdrowiu i błogosławieństwie a także by w trudnościach związanych z chorobą czy podeszłym wiekiem mogli doznać pocieszenia od Matki Bożej Piotrkowskiej, która nazywana jest Matką Bożą Pocieszenia.”

Na zakończenie rozważania o. Kustosz przypomniał wszystkim starszym pielgrzymom o ich wyjątkowym powołaniu: „Jesteście potrzebni w naszych rodzinach i wspólnotach, waszym „powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. (…) Nie zapominajcie o tym. Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego” – napisał papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.”

Msza święta zakończyła się zawierzeniem wszystkich Dziadków i Osób Starszych Matce Bożej Piotrkowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...