Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: wiedza nie może być sprzeczna z wiarą

Maciej Orman/Niedziela

– Jednym z istotnych celów duszpasterstwa akademickiego jako przedłużenia studiów jest konieczność należytej formacji, tak aby wiedza nie była sprzeczna z wiarą – powiedział abp Wacław Depo w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji zakończenia roku akademickiego, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania pięciorgu studentom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – administrator parafii, ks. dr Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Marian Kokorzycki – duszpasterz Polonii w Stanach Zjednoczonych oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

W modlitwie uczestniczyły władze częstochowskich uczelni: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol – rektor Politechniki Częstochowskiej wraz z senatami i radami uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo zauważył, że tematem czytań mszalnych dnia są: życie, śmierć i nadzieja, która sięga poza kres życia biologicznego. Przypomniał słowa z Księgi Mądrości: „Śmierci Bóg nie uczynił i nie cieszy się z zagłady żyjących”, bo „do nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka – uczynił go obrazem swej własnej wieczności”.

Maciej Orman/Niedziela

– Walka między życiem, nadzieją a śmiercią toczy się w sercu każdego bez wyjątku człowieka, który musi się określić i opowiedzieć, czy wybiera Boga i życie, czy przeciwnika Boga i jego program – podkreślił metropolita częstochowski.

Wskazał, że odpowiedzią Boga jest dar Jego Syna, „który przez własną ludzką śmierć, w ciele i krwi, prawdziwie przeszedł, aby nas ubogacić sobą”. – Bóg dał siebie samego, dlatego św. Paweł miał prawo powiedzieć: ubogacił nas swoją słabością, śmiercią z miłości, którą przezwyciężył przez zmartwychwstanie i tym samym dał nam nadzieję na wyzwolenie ze zła i śmierci – wyjaśnił duchowny.

Celebrans przytoczył również słowa św. Ireneusza, biskupa i męczennika, patrona kościoła akademickiego w Częstochowie: „Człowieku, jesteś dziełem Boga! Spodziewaj się więc, że ręka twego Artysty w odpowiednim czasie będzie cię formować. Przynieś Mu tylko wolne serce, czyli sumienie i zachowaj ten kształt, jaki mu nadał Artysta. Daj się formować, abyś nie zhardział i nie stracił śladów Jego palców i Jego obrazu”.

Reklama

– Nie znalazłbym lepszych i bardziej dosadnych słów pasujących zarówno do zadań związanych z przyjęciem sakramentu bierzmowania, jak i z zakończeniem roku akademickiego – przyznał abp Depo.

Duchowny za św. Janem Pawłem II przypomniał o komplementarności rozumu i wiary. Odwołując się do jego encykliki „Fides et ratio”, zwrócił uwagę na przestrogę papieża Polaka przed podporządkowaniem się dyktaturze relatywizmu. – Ojciec Święty ukazując nam nadzieję nieśmiertelności, która wypływa z wiary, przestrzega nas już na samym początku, że świat podsuwa nam propozycję, żeby nie stawiać sobie pytań nie tylko o komplementarność rozumu i wiary, ale o sam sens. To jest bardzo niebezpieczna pokusa, która będzie człowiekowi towarzyszyć do końca. Co gorsza, niektórzy wprost przyjmują dzisiaj jako model dyktaturę relatywizmu, zgodnie z którym nie ma ostatecznej Prawdy, czyli Boga – zaznaczył metropolita częstochowski. Jak dodał, konsekwencją takiej postawy jest źle pojęta wolność.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo odniósł się do ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego, która uznała, że prawem człowieka jest prawo do zabijania. – Gdzie wtedy odróżnimy ludobójców od ofiar? – pytał. W tym kontekście nawiązał do rozpowszechnionej dyskusji na temat Holokaustu, za który winą obarcza się Polaków. – Po co uniwersytety i wyższe uczelnie, skoro zachwiały się nam fundamenty i to od strony prawa? – kontynuował.

Metropolita częstochowski zauważył, że zgodnie z dyktaturą relatywizmu „istota ludzka nie może poznać z całą pewnością niczego, co wykracza poza dziedzinę nauk pozytywnych”. Za papieżem Franciszkiem mówił „o zwodniczym zaślepieniu relatywizmu, który przysłania blask prawdy o człowieku, o jego godności pochodzącej od Boga i który powoduje zachwianie się ziemi pod naszymi stopami”. – Papież mówi wprost: relatywizm popycha nas ku ruchomym piaskom zamętu i rozpaczy – zaznaczył abp Depo.

Reklama

Za Franciszkiem kontynuował, że takie stanowisko „uniemożliwia spotkanie ludzi i dialog potrzebny do jakiegokolwiek postępu. Nie można bowiem prowadzić dialogu bez oparcia się na własnej tożsamości”.

– Jednym z istotnych celów duszpasterstwa akademickiego jako przedłużenia studiów jest konieczność należytej formacji, tak aby wiedza nie była sprzeczna z wiarą – podkreślił metropolita częstochowski. Wyraził również wdzięczność Bogu za „przestrzeń wiary, rozumu i modlitwy, którą tworzymy”, za profesorów, wykładowców i pracowników częstochowskich uczelni, za wspólnotę studentów, ich duszpasterzy oraz za rodziny związane ze Wspólnotą Rodzin Emaus.

– Modlitwa jest naszym darem i jednocześnie odpowiedzią na obecność Boga pośród nas. Wymaga współpracy umysłu, serca i łaski, którą Bóg nam przygotował – powiedział abp Depo.

Duchowny ponownie przypomniał postać św. Ireneusza w przeddzień jego wspomnienia, które dla parafii akademickiej jest uroczystością patronalną. Wskazał, że wiara, „której bronił w sposób jasny i precyzyjny, nie była dla niego oderwana od życia”. – Przeciw różnym herezjom niszczącym prawdziwą wiarę dowodził, że Jezus Chrystus, odwieczny Syn Boga, za sprawą Ducha Świętego stał się człowiekiem z Maryi Dziewicy oraz że w ciele i krwi dokonał naszego odkupienia i dał nam życie bez końca, wbrew prawu śmierci. Doświadczamy tej prawdy w czasie każdej Eucharystii, gdzie pod postaciami chleba i wina On sam ofiarowuje się za nas, abyśmy mieli życie wieczne – podkreślił metropolia częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Niech wstawiennictwo św. Ireneusza wyprasza nam umiłowanie prawdy i tę łaskę, abyśmy strzegli nieustraszonej wiary Kościoła – podsumował.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski poinformował, że ks. Michał Krawczyk, dotychczasowy administrator personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika w Częstochowie, od 1 lipca zostaje jej proboszczem.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-06-27 22:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do środowiska akademickiego: najważniejsze są relacje

Maciej Orman/Niedziela

– Wiara, choć jest doktryną i zespołem prawd, to jest przede wszystkim relacją, bo Bóg jest Osobą, a nie myślą – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 czerwca Mszy św. na zakończenie roku akademickiego w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

2024-05-10 20:50

Mat. prasowy

Co zrobić, jeśli nikt nie widzi we mnie dobra? Kto jest w stanie przywrócić mi wiarę w siebie? Jak działa Maryja na serce przygniecione złem? Zapraszamy na jedenasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że Matka Boża z każdego potrafi wykochać dobro.

Więcej ...

Czerwińska Pani, módl się za nami...

2024-05-11 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Wołajmy do Matki Bożej Czerwińskiej słowami modlitwy: Maryjo, Pani Czerwińska, otaczaj miłością wszystkie rodziny i bądź obecna w każdym polskim domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto