Reklama

Kościół

Watykan: zaprezentowano wskazówki dotyczące diecezjalnych obchodów ŚDM

By: Fernando Santos/flickr.com

Pamięć o głównym przesłaniu ŚDM, które nie zmienia się pomimo nowej daty obchodów, traktowanie diecezjalnego święta jako ważnego etapu codziennej pracy duszpasterskiej, a nie jednorazowego "eventu", przekazanie młodym ludziom większego pola do działania, ale zarazem troska o to by jak najpełniej ukazać im głębię i różnorodność Kościoła - to niektóre sugestie zawarte w opublikowanych dziś "Wskazówkach duszpasterskich dotyczących obchodów ŚDM w Kościołach lokalnych".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokument zaprezentowany we wtorek w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, to uzupełnienie decyzji papieża Franciszka, by datę diecezjalnych obchodów ŚDM przenieść z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla. Jak można przeczytać we wskazówkach, zmiana ta nie zmienia głównej myśli św. Jana Pawła II, który chciał zaprosić młodych ludzi do osobistego spotkania z Chrystusem, jako dawcą prawdziwego szczęścia i pokoju. Dokument przypomina też, że to właśnie w Uroczystość Chrystusa Króla 1984 r. papież zaprosił młodzież do Rzymu na spotkanie w 1985 r., które dało podwaliny pod późniejsze obchody ŚDM w wymiarze diecezjalnym i światowym.

Duszpasterskie wskazówki zachęcają, by diecezjalne obchody ŚDM wpisaś w szerszy kontekst całorocznej pracy z młodzieżą, a nie czynić z nich oderwane wydarzenie, które nie prowadzi młodych ludzi do budowania bliższych więzi z lokalną wspólnotą Kościoła, w której żyją. Zwracają też uwagę, że nowe zaangażowanie włożone w promowanie tego wydarzenia może być szansą na ożywienie całej lokalnej wspólnoty, nie tylko ludzi młodych, a także okazją do spotkania z tymi młodymi osobami, które z różnych względów pozostawały dotąd daleko od Kościoła.

Podziel się cytatem

Reklama

Dokument, przygotowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia po konsultacjach z duszpasterzami młodzieży i młodymi ludźmi z różnych stron świata, przypomina o potrzebie większego aktywnego udziału młodych ludzi, którzy powinni stawać się coraz bardziej podmiotem, a nie tylko przedmiotem działań duszpasterskich, i mieć swój wkład nie tylko w obchody, ale w cały proces przygotowania święta młodych. To zaangażowanie powinno się rozpocząć od gotowości do uważnego wysłuchania młodych ludzi. Niezależnie od tego, czy obchody diecezjalnego dnia młodzieży w poszczególnych diecezjach uda się zorganizować w Uroczystość Chrystusa Króla - jak zaprasza do tego papież - czy też zostaną one z różnych przyczyn przeniesione na inny dzień, autorzy dokumentu nalegają na to, by niedziela Chrystusa Króla była dniem modlitwy całego Kościoła lokalnego w intencji młodzieży i stojących przed nią wyzwań.

Reklama

Zachęca też, by na sam diecezjalny dzień młodzieży patrzeć przez pryzmat sześciu doświadczeń, do których należałoby przy tej okazji zaprosić młodych ludzi: przeżywanie "święta wiary", doświadczenie żywego i nie anonimowego Kościoła, doświadczenia misyjnego, okazji do rozmyślania nad powołaniem i wezwaniem do osobistej świętości, doświadczenia pielgrzymowania oraz doświadczania "powszechnego braterstwa" z rówieśnikami.

Szczegóły dokumentu i jego polskie tłumaczenie oraz inspiracje, płynące z niego dla Kościoła w Polsce zostaną przedstawione podczas środowej konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-18 13:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem #8: Spotkanie Młodych w Wołczynie w innej formie

wolczyn.pl

Pod hasłem "Złap się wolności" odbędzie się w dniach 13-16 lipca 26. Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędzie się ono w Wołczynie, ale w Krakowie i kilku innych miastach Polski.

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli