Biskupi Afryki Wschodniej nie zgadzają się z ONZ w sprawie gender
Łukasz Sośniak SJ/vaticannews / Nairobi (KAI)
Magdalena Pijewska
Biskupi Kenii i Etiopii wyrazili swoje zaniepokojenie stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie polityki równości seksualnej. Ich zdaniem ONZ coraz bardziej wspiera radykalne ideologie oparte na teorii gender, a tym samym dąży do zatarcia wszelkich różnic między kobietami i mężczyznami.
„Takie stanowisko podważa zdobycze ludzkości w dziedzinie praw człowieka, może zniszczyć lata pracy w dziedzinie ochrony praw najsłabszych, tzn. kobiet i dzieci” – czytamy w komunikacie biskupów.
Biskupi przypominają, że ideologia gender twierdzi, iż każda osoba ma „tożsamość płciową”, która może, ale nie musi, być zgodna z jej płcią biologiczną. „Zdecydowanie sprzeciwiamy się wprowadzeniu prawa, które pozwoliłoby na naruszanie przestrzeni prywatnej kobiet i dzieci przez mężczyzn identyfikujących się jako kobiety” – napisali biskupi.
Ostrzegli, że przyjęcie przez ONZ polityki opartej na tej ideologii, która uznawałaby 112 różnych tożsamości płciowych, wywołałoby ogromne zamieszanie i kontrowersje wśród państw członkowskich. Ich zdaniem spowodowałoby to chaos prawny, w którym każdy mógłby się podawać za każdego i tylko od osoby zainteresowanej zależałoby, jakie prawa jej przysługują.
Biskupi zaznaczyli, że zamiast tworzyć specjalne prawa w oparciu o niebezpieczne ideologie, lepiej zadbać o egzekwowanie istniejących przepisów i rezolucji, które wzywają do eliminacji przemocy wobec kogokolwiek. „Naszym moralnym obowiązkiem jest prosić, aby ONZ nie działała wbrew wspólnemu dobru ludzkości” – zakończyli biskupi.
Rajgród: Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej
2025-07-19 19:17
mr/KAI
Arch. parafii
Matka Boża Królowa Rodzin
Dziś, w trzecią sobotę miesiąca, już po raz 20. do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej, diecezji łomżyńskiej oraz z archidiecezji białostockiej. Wydarzenie przeżywane było jako Jubileusz Kobiet, nawiązywało w ten sposób do trwającego obecnie w Kościele Roku Jubileuszowego. U stóp Matki Bożej Rajgrodzkiej pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób.
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki
2025-07-19 15:07
tom/KAI
Vatican News
„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.