Reklama

Kościół

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Archiwum prywatne autora

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Setki miejscowych chrześcijan i duchownych zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. W związku z pandemią koronawirusa nie było grup pielgrzymkowych z zagranicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W deszczowej i chłodnej pogodzie wierni przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się i medytować przy 14 stacjach męki Jezusa. W odróżnieniu od poprzednich lat arabskojęzyczni katolicy Jerozolimy włączyli się w Drogę Krzyżową poprowadzoną przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej. Procesje zabezpieczała izraelska policja.

W Wielki Piątek zwykle tysiące pielgrzymów przybywa do Jerozolimy, aby przejść Drogą Krzyżową Jezusa. Kończy się ona przy Bazylice Grobu Świętego, gdzie sześć chrześcijańskich wyznań odprawia swoje nabożeństwa według ściśle określonego harmonogramu. W ubiegłym roku procesja odbyła się bez udziału wiernych ze względu na obowiązujące wtedy ograniczenia związane z pandemią koronawirusa . Tylko franciszkański kustosz o. Francesco Patton wraz z trzema innymi franciszkanami przeszedł przez zamkniętą Via Dolorosa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zazwyczaj w Wielki Piątek do Jerozolimy przybywają tysiące pielgrzymów, by uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Kończy się ona w bazylice Grobu Świętego, gdzie według ściśle określonego podziału czasowego sprawuje swoje nabożeństwa sześć wyznań. Jakichkolwiek zmian porządku nie dopuszcza ustalona w XIX wieku regulacja, tzw. status quo. Z tego powodu katolicka uroczystość Wielkanocy jest sprawowana w bazylice Grobu Świętego w godzinach porannych w Wielką Sobotę.

Zgodnie z kilkusetletnim zwyczajem pielęgnowanym przez franciszkanów, wieczorem w Wielki Piątek odbywa się tradycyjne zdjęcie z Krzyża i złożenie do grobu. W tym celu z krzyża na Golgocie zostaje zdjęta drewniana figura Jezusa, namaszczona na kamieniu namaszczenia i przeniesiona do grobu.

Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków.

Reklama

Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia nie jest to Bazylika Grobu Pańskiego, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis). Każdego roku świątynię odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów.

Badania współczesnej archeologii potwierdzają, że wiele przemawia za tym, iż grób Jezusa mógł znajdować się na terenie obecnej bazyliki. Przed dwoma tysiącami lat miejsce to znajdowało się poza murami miasta. Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono w czasach cesarza Konstantyna w 335 r. Po zniszczeniach w VII, XI i XIX wieku zawsze odbudowywano i uzupełniano to miejsce i w efekcie powstała mieszanina małych kościółków, kaplic i przybudówek. Największe zniszczenia spowodował pożar w 1808 r. Cała budowla rozpościera się na powierzchni o wymiarach około 100 na 120 metrów.

Bazylika Grobu Świętego jest dziś wspólną własnością różnych wyznań. Największą część zajmują prawosławni oraz katolicy łacińscy i Ormianie. Małe części świątyni należą do wyznawców Kościołów koptyjskiego, syryjskiego i etiopskiego.

W tym roku Kościoły tradycji wschodniej obchodzą Niedzielę Zmartwychwstania, 2 maja. Centralnym punktem uroczystości jest licząca 1 200 lat liturgia „Świętego Ognia”. Będzie ona sprawowana wieczorem 1 maja. Według prawosławnej tradycji na jej zakończenie w kaplicy uważanej jako grób Chrystusa w cudowny sposób zapalony płomień jest przekazywany do różnych miejscowości w kraju a także zostanie przewieziony siedmioma specjalnymi samolotami do różnych krajów, w których prawosławni stanowią większość mieszkańców.

W sobotni wieczór kończy się również trwające tydzień żydowskie Święto Paschy, które upamiętnia exodus Żydów z Egiptu. Także muzułmański miesiąc postu Ramadanu również przypada na wiosnę tego roku i ma się rozpocząć wieczorem 12 kwietnia.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-03 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: kamienna płyta z przesłaniem anioła Gabriela

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie