Reklama

Watykan

Wielki Piątek w Watykanie

Adobe.Stock

Wielki Piątek to dzień ciszy, w którym nie sprawuje się Mszy. W kościołach na całym świecie odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Tak samo jest w Watykanie. Papież słucha wielkopiątkowego rozważania, tradycyjnie głoszonego przez kaznodzieję Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessę, a po zmroku przewodniczy Drodze Krzyżowej. Z powodu obostrzeń pandemicznych drugi rok z rzędu nie odbędzie się ona w rzymskim Koloseum, tylko na placu przed Bazyliką Watykańską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne rozważania przygotowali skauci, dzieci i młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentów oraz mieszkańcy dwóch domów pomocy. Teksty uderzają szczerością i prostotą i oddają ich codzienność w domu i szkole. Piszą m.in., że także dzieci mają krzyże, które nie są ani lżejsze, ani cięższe od tych, jakie mają dorośli; to są prawdziwe krzyże, których ciężar odczuwają też w nocy. I tylko Jezus o tym wie, traktując je poważnie.

Reklama

We wprowadzeniu do Drogi Krzyżowej dzielą się swym bólem: „Tylko Ty wiesz, jak trudno jest patrzeć na to, gdy rodzice kłócą się i trzaskają drzwiami, nie rozmawiają ze sobą przez całe dni. Tylko Ty wiesz, jak ciężko, gdy inni z ciebie żartują i zdajesz sobie sprawę z tego, że wykluczają cię z przyjęć urodzinowych”.

Podziel się cytatem

Przy kolejnych stacjach opisują swe doświadczenia. Jeden z chłopców wini się i wstydzi za to, że nie stanął w obronie kolegi z klasy niesłusznie oskarżonego o kradzież drugiego śniadania koledze. Jako przykład prześladowania wskazano przeżycia dziewczynki, wyśmiewanej w klasie za to, że czytała z trudnością. Dzieci piszą też m.in. o tragediach swych rówieśników na świecie, którzy są głodni, nie mają szans na zdobycie wykształcenia, są wyzyskiwani i zmuszani do walki na froncie. Jest także wspomnienie o dziadku zmarłym w szpitalu z powodu koronawirusa: „Nie mogłem przy nim być, pożegnać się z nim i pocieszyć”. Rozważania kończy prośba do Boga, by chronił każde dziecko na świecie. 20-osobowa delegacja dzieci, które przygotowały teksty weźmie udział w Drodze Krzyżowej z Franciszkiem.

Nowością tego roku, pomyślaną głównie z myślą o transmisji telewizyjnej, jest przygotowanie serii rysunków stanowiących komentarz do wydarzeń Drogi Krzyżowej. 14-letnia Adira, mieszkająca w jednym z domów pomocy, zilustrowała scenę z Cyrenejczykiem pomagającym nieść krzyż Jezusowi. „Mnie w trudnym momencie pomogły przyjaciółki. Myślałam, że nie dam rady, ale dzięki ich wsparciu to się udało” – mówi Adira. 9-letni Simone wyznaje, że przygotowanie ilustracji było wspaniałą przygodą. „Dziękuję Franciszkowi, że nas do tego wybrał, to było fascynujące” – mówi. Olivia, która znalazła schronienie w domu pomocy zaledwie przed dwoma miesiącami wybrała scenę Zmartwychwstania, odnosząc ją do osoby, która wyciągnęła do niej pomocną dłoń. Będzie jedną z osób niosących krzyż w czasie Drogi Krzyżowej.

„Można podnieść się z najciemniejszych momentów, a ja doświadczyłam ich w życiu naprawdę wiele. Rysowałam w charakterystycznym dla siebie stylu, inspirując się słynnymi obrazami – mówi papieskiej rozgłośni Olivia. – Zostałam ochrzczona w Kościele prawosławnym, ale z czasem straciłam wiarę, to doświadczenie było jednak budujące. W domu pomocy doświadczyłam prawdziwego wsparcia, są tu ludzie zawsze gotowi podać mi rękę, wesprzeć mnie. To coś, czego w domu rodzinnym nigdy nie doświadczyłam”.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-02 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe rozważania dzieci i młodzieży będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej

Cierpienia dzieci - odrzucanych, głodujących, z rozbitych rodzin, wykorzystywanych i posyłanych na wojny, samotnych w pandemii - to główne tematy rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w Watykanie, której w Wielki Piątek przewodniczyć będzie papież Franciszek.

Więcej ...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

2025-05-01 09:26
Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini skończył niedawno 94 lata. Pomimo podeszłego wieku i problemów z poruszaniem się pozostaje uważnym obserwatorem życia Kościoła i sytuacji we Włoszech i na świecie.

Więcej ...

Polacy podczas czwartkowej Mszy modlili się za papieża Franciszka

2025-05-01 10:35

Vatican Media

Trwamy na modlitwie za zmarłego Ojca Świętego Franciszka. Słuchamy, może z większą uwagą niż przez 12 minionych lat tego, jaki Kościół mu się marzył, jaki Kościół próbował tworzyć - wskazał metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Kościół

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego