Reklama

Nauka

Prawo naturalne według św. Tomasza z Akwinu – seminarium naukowe Ordo Iuris

pl.wikipedia.pl

Przy rozważaniu o prawie istotne jest sięgnięcie do jego podstaw, czyli do koncepcji prawa naturalnego. Temu zagadnieniu, w kontekście nauki św. Tomasza z Akwinu i jej późniejszych interpretacji, poświęcone będzie seminarium naukowe organizowane przez Instytut Ordo Iuris.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbędzie się 5 lutego, a udział w nim wezmą wybitni znawcy twórczości św. Tomasza. Seminarium będzie połączone z promocją najnowszego numeru czasopisma „Kultura Prawna” dedykowanego pamięci prof. Czesława Martyniaka, znawcy koncepcji prawa naturalnego Akwinaty.

Wydarzenie nosi tytuł „Św. Tomasza z Akwinu koncepcja prawa naturalnego i jej późniejsze interpretacje”. Panelistami będą wybitni eksperci w dziedzinie filozofii tomistycznej - prof. dr hab. Artur Andrzejuk (UKSW), ks. dr hab. Rafał Charzyński, prof. KUL oraz ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK. Seminarium ma na celu promocję nowego numeru wydawanego przez Ordo Iuris czasopisma „Kultura Prawna”.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Numer jest poświęcony prof. Czesławowi Martyniakowi – przedwojennemu filozofowi, wykładowcy KUL, rozstrzelanemu przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół filozofii prawa i związków między prawem a moralnością w świetle refleksji św. Tomasza z Akwinu. Teksty w nowym numerze „Kultury Prawnej” skupiają się na koncepcji prawa według Akwinaty i jego następców. Dotyczą również relacji między prawem a moralnością we współczesnym kontekście. Autorami artykułów są polscy i zagraniczni eksperci reprezentujący różne dziedziny nauki – filozofię, prawo, teologię czy historię. W numerze znalazły się teksty m.in. prof. Artura Andrzejuka, ks. prof. Piotra Roszaka, prof. Elisy Grimmi, prof. Christiana Hillgrubera, ks. prof. Rafała Charzyńskiego, dr Anny Mandreli, Tomasza Rowińskiego czy dr. Bartosza Zalewskiego.

Reklama

„W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania twórczością Czesława Martyniaka, wybitnego lubelskiego intelektualisty, zamordowanego przez Niemców w 1939 r. Aktywność naukowa Martyniaka, skupiająca się na poszukiwaniu podstawy obowiązywania prawa oraz relacji między prawem a moralnością, stała się inspiracją oraz punktem wyjścia dla pogłębionych studiów nad tymi zagadnieniami. Tematy te są bowiem wciąż aktualne. Pozostają nie tylko przydatne dla rozwijania wiedzy studentów, ale również dla kształtowania ich postaw moralnych i formacji obywatelskiej. Stąd też zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po najnowszy numer Kultury Prawnej, który dostępny jest on-line oraz do wysłuchania naszej debaty za pośrednictwem mediów społecznościowych” – komentuje dr Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.

Seminarium odbędzie się w najbliższy piątek – 5 lutego. Początek o godz. 12:30. Transmisja zostanie przeprowadzona na kanale Ordo Iuris na YouTube.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-02-03 09:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stop zbrodniom wojennym. Apel Ordo Iuris o wszczęcie międzynarodowego śledztwa

Pixabay

Instytut Ordo Iuris podjął działania w kierunku dokumentacji rosyjskich zbrodni wojennych, mające na celu pociągnięcie winnych do odpowiedzialności międzynarodowej.

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous