Reklama

Wiadomości

Prezydentowi przekazano propozycje legislacyjne Ordo Iuris wspierające kobiety w zagrożonej ciąży i rodziny z niepełnosprawnościami

pixabay.com/StockSnap

Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, gdzie TK potwierdził, że aborcja dokonana na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność jest niezgodna z Konstytucją, Instytut Ordo Iuris wraz z innymi organizacjami prorodzinnymi złożył w Kancelarii Prezydenta propozycje rozwiązań prawnych dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych oraz usprawnienia procedur adopcyjnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października to wielki krok w stronę obrony praw każdego człowieka w naszym kraju, niezależnie od stanu jego zdrowia i rozwoju. Oznacza, że w naszym kraju dzieci niepełnosprawne, schorowane czy z wadami genetycznymi będą traktowane tak samo jak ich zdrowi rówieśnicy. Publikacja tego orzeczenia to nie koniec wyzwań, jakie przed nami stoją. Kultura i cywilizacja życia oznacza, że państwo ma obowiązek wspierania rodziców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na niepełnosprawność ich dziecka – mówiła podczas briefingu pod pałacem prezydenckim Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris, wskazując na propozycje systemowych rozwiązań instytutu Ordo Iuris, mających na celu wsparcie takich rodzin.

W przekazanym prezydentowi raporcie wskazano na konieczność zagwarantowania zgodnej z najwyższymi standardami wiedzy medycznej opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej czy powikłanej; na konieczność otoczenia kobiet jak najlepszą opieką okołoporodową, a także szereg rozwiązań prawnych umożliwiających prowadzenie opiekunom osób z niepełnosprawnościami możliwie normalnego życia. Zaapelowano również o lepszą regulację prawa adopcyjnego, a także poruszono kwestię okien życia i konieczność unormowania ich w polskim prawie.

Podziel się cytatem

Reklama

Przekazany prezydentowi raport: „Jak systemowo wspierać osoby z niepełnosprawnościami?” konsultowany był z przedstawicielami osób niepełnosprawnych oraz lekarzami pracującymi w hospicjach dla dzieci. Autorzy publikacji postulują m.in. usprawnienie działalności hospicjów perinatalnych oraz określenie opieki paliatywnej dla dzieci jako świadczenia nielimitowanego. Proponują również powołanie sieci asystentów osób niepełnosprawnych w każdej gminie, a także wprowadzenie bonu terapeutycznego zapewniającego możliwość korzystania z pomocy psychologicznej czy rehabilitacyjnej. Postulowane zmiany dotyczą też prawa podatkowego i polegają na m.in. rozszerzeniu ulgi rehabilitacyjnej.

Reklama

Postępowanie TK w sprawie stwierdzenia niezgodności przesłanki eugenicznej z ustawą zasadniczą zainicjowała grupa posłów reprezentowana przez dr. Bartłomieja Wróblewskiego oraz Piotra Uścińskiego. Stanowiska w tej kwestii wydali Sejm RP i Prokurator Generalny. W obu dokumentach podkreślono sprzeczność dopuszczalności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. Swoją opinię na ten temat przekazał sędziom TK także Instytut Ordo Iuris. Prawnicy wskazali, że przesłanka eugeniczna narusza nie tylko konstytucyjną zasadę ochrony życia, ale także wiążące Polskę umowy międzynarodowe. Wyrok w tej sprawie został ogłoszony 22 października 2020 r. i, mimo prawnej konieczności jego niezwłocznej publikacji, w Dzienniku Ustaw ukazał się dopiero 27 stycznia 2020 r.

Reklama

Ordo Iuris złożył w Kancelarii Prezydenta również analizę dotyczącą adopcji. Zmiany proponowane przez prawników mają na celu usprawnienie procedur adopcyjnych. Instytut proponuje m.in. ujednolicenie wymagań wobec par chcących adoptować dziecko. Autorzy analizy postulują też ustawowe uregulowanie funkcjonowania „okien życia”.

Na stronie otoczmypomoca.pl można podpisywać petycję do prezydenta z apelem o podjęcie działań w kierunku wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2021-01-28 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

9 miesięcy bez alkoholu

Badania populacyjne szacujące rozpowszechnienie Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) przeprowadzone wśród dzieci w wieku 7-9 lat w Polsce wskazują na występowanie FASD nie mniej niż u 20 na 1000 dzieci.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania