Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bp Wątroba: rozpoznać i zdemaskować współczesnych Herodów

2021-01-07 07:16

Diecezja.Rzeszów

„Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary” – mówił bp Jan Wątroba w Uroczystość Objawienia Pańskiego w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. zebrani modlili się za bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.

6 stycznia 2021 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 36. i 33. rocznicę konsekracji biskupich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował bp Górny, bp Białogłowski i siedemnastu księży.

W homilii bp Jan Wątroba, na przykładzie historii Mędrów ze Wschodu, mówił o czterech cechach chrześcijańskiej mądrości: rozpoznawaniu Bożego objawienia, podążaniu za objawieniem, wdzięczności i uwielbieniu Boga oraz o dostrzeganiu zagrożeń ze strony współczesnych Herodów. „Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary. Mądry chrześcijanin nie daje się zwieść, kiedy mówią obłudnie, tak jak obłudnie mówił król Herod w dzisiejszej Ewangelii: Wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Wiemy dobrze, jaki był ten pokłon – śmierć niewinnych dzieci. Chrześcijanin rozpoznaje, że w tym, co mówi Herod, nie ma cienia prawdy; że jego słowo jest nic nie warte. W tej sytuacji sprawić zawód współczesnym Herodom, rozczarować ich, nie dać wiary ich obłudnym zapewnieniom i wprawić w gniew, to nie jest grzech, to jest przejaw mądrości” – powiedział hierarcha.

Reklama

W nawiązaniu do rocznicy święceń bp Kazimierza Górnego i bp Edwarda Białogłowskiego biskup rzeszowski mówił o misyjnym wymiarze Kościoła. „Ojciec Święty Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywał w radości, bo w tym dniu święcił kolejnych biskupów i posyłał ich z Ewangelią. To jest święto, w którym wyraźniej niż kiedy indziej słychać słowa Pana Jezusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15); Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20,21). Święcąc nowych biskupów w Uroczystość Objawienia Pańskiego Ojciec Święty wskazywał na misyjny wymiar Kościoła. Jednym z głównych zadań każdego biskupa jest troska nie tylko o Kościół lokalny, ale także o Kościół powszechny” – powiedział biskup Wątroba.

Po Komunii św. bp Kazimierz Górny podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia, jednocześnie prosząc o dalszą pamięć modlitewną. „Świat dzisiejszy, często zlaicyzowany, atakuje księży i biskupów. My mamy świadomość, że ciąży na nas wielka odpowiedzialność, aby swoim życiem, postawą, pokorą, ubóstwem, czystością i dobrocią naśladować Jezusa Chrystusa. (…) Trzeba wielkiej modlitwy, żeby kapłan sprostał temu wielkiemu powołaniu, tym bardziej biskup, który uczestniczy w pełni kapłaństwa” – powiedział bp Górny.

W bieżącym roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Rzeszowie nie odbył się Orszak Trzech Króli, który, począwszy od 2013 r., gromadził tysiące ludzi (w 2020 r. – ok. 20 tysięcy). Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, która wspólnie z Miastem Rzeszów organizuje orszak, w związku ze stanem epidemii i brakiem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego dla tak dużej liczby osób, odwołała orszak.

Wybrane dla Ciebie

Miał czas dla innych - pożegnano ks. Jacka Wawrzyniaka SDS

2021-01-23 16:33

ks. Łukasz Romańczuk

W Obornikach Śląskich pożegnano zmarłego ks. Jacka Wawrzyniaka SDS, proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego.

Więcej ...

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

2021-01-23 17:59

Flickr

Helenka ma dzisiaj „pole do popisu” - aby swoim wzorem życia i posłannictwem u Pana – Wypraszać dar „Bożego Szaleństwa” - dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy dzisiaj tak bardzo są wpychani w przepaść szaleństwa zła

Więcej ...

Pomagają poszkodowanym w Chorwacji

2021-01-24 19:55

ks. Łukasz Romańczuk

Na terenie całej naszej archidiecezji zbierane były datki dla ofiar niedawnego trzęsienia ziemi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zanim udasz się do Niniwy

Zanim udasz się do Niniwy

Czas nawrócenia

Polska

Czas nawrócenia

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Kościół

Dziękczynna modlitwa za ziemskie życie Helenki

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Aspekty

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek