Reklama

Kościół

Austria: rok w cieniu pandemii głównym tematem rozważań biskupów

Episkopat News

Pandemia koronawirusa zdominowała tematykę rozważań, przesłań i kazań biskupów austriackich żegnających stary i witających Nowy Rok.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z powodu pandemii w Austrii obowiązuje lockdown do 17 stycznia, w czasie którego m.in. nie można odprawiać nabożeństw z udziałem wiernych. Dlatego też wiele parafii transmitowało online swoją ostatnią liturgię w roku, aby umożliwić wiernym udział we wspólnej modlitwie.

Przewodniczący austriackiego episkopatu, arcybiskup Salzburga Franz Lackner w kazaniu podczas sylwestrowej Mszy św. w salzburskiej katedrze wyraził uznanie dla „bohaterek i bohaterów niosących niezbędną dla życia pomoc w szpitalach, domach opieki i innych placówkach". Kryzys koronawirusa wpędził ludzi w niepewność, samotność, trudne sytuacje życiowe oraz problemy społeczne i gospodarcze, stwierdził abp Lackner. Podkreślił, że „są to trudne czasy, które wydobywają z nas zło, ale także i to, co najlepsze. Na porządku dziennym są solidarność i zaangażowanie dla bliźnich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Christoph Schönborn sprawował Mszę św. na zakończenie 2020 roku w niemal pustej wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. "Tegoroczny, `tak cichy wieczór`, sylwestrowy jest także okazją do zatrzymania się, do spojrzenia mimo pandemii koronawirusa na chwile wdzięczności w minionym roku oraz by prosić, aby Pan dał nam swoją łaskę, bliskość i pomoc w nowym roku”, powiedział arcybiskup Wiednia rozpoczynając liturgię transmitowaną przez „radio Klassik Stephansdom” oraz kanał archidiecezji wiedeńskiej na YouTube.

„Nic, co wstrząsa naszym życiem, żadne wzloty i upadki - a było ich kilka w tym roku - nie może oddzielić nas od miłości Boga, która jest nam dana w Chrystusie" - podkreślił kardynał, nawiązując do słów św. Pawła z Listu do Rzymian (Rz 8,38-39).

Także w swoim sylwestrowym wystąpieniu w państwowej telewizji ORF kard. Schönborn nawiązał do czasu pandemii. Podkreślił, że rozpoczęte szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19 są „nadzieją na zakończenie tej długotrwałej pandemii” i „promykiem nadziei na horyzoncie”. Ale czas pandemii to „oczywiście także ciemne chmury”. Trudno przewidzieć, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać i jakie będą konsekwencje pandemii.

Reklama

Biskup Karyntii Josef Marketz zwrócił uwagę na wiele tematów, które oprócz koronawirusa „przejdą” z 2020 na Nowy Rok - takie jak sprawiedliwość klimatyczna, pokój, migracja i ludzkie warunki życia dla wszystkich, solidarność sąsiedzka i poświęcenie uwagi osobom, które zwątpiły w sens dalszego życia lub pragną śmierci. "To są wielkie problemy naszego świata” - powiedział bp Marketz. Przyznał, że jego osobiście miniony rok w sposób szczególny uczynił „pokornym, skromnym i troskliwym”.

Kościół i władze Tyrolu w sylwestrowy wieczór upamiętniły podczas Mszy św. w Innsbrucku ofiary śmiertelne koronawirusa na przestrzeni ostatnich miesięcy. Z inicjatywy biskupa Hermanna Glettera i szefa landu, Günthera Plattera, na centralnym placu Innsbrucka zapalono 477 zniczy na pamiątkę tyluż mieszkańców Tyrolu, którzy zmarli w 2020 roku konsekwencji koronawirusa.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-02 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krajowy Moderator Żywego Różańca: modlitwa różańcowa ratunkiem dla świata

Marian Florek/Niedziela

Ks. Jacek Gancarek, Krajowy Moderator Żywego Różańca, skierował wezwanie do członków tej wspólnoty, a także wszystkich odmawiających różaniec, o gorliwe trwanie na tej modlitwie.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...