Reklama

Wrocław: Msza żałobna w intencji śp. kard. Henryka Gulbinowicza

Screen

- Nadzieja jest tylko w imieniu Jezus. To dzięki ofierze Chrystusa Bóg może nam okazać Miłosierdzie – mówił bp Andrzej Siemieniewski w homilii podczas Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaznodzieja przypomniał, że w ostatnich dniach usłyszeliśmy wiele na temat życia kardynała. Dziś jednak, jak podkreślił, jest czas modlitwy i mówienia do Boga. Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlitwa miała charakter prywatny.

- Wiemy, że w skutek ludzkiej skłonności do złego wszyscy popełniamy grzechy. Przed najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy. Dlatego chcemy złożyć za naszego zmarłego brata kardynała Henryka ofiarę Eucharystyczną jako zadośćuczynienie za jego grzechy. Będziemy prosili Boga, aby go oczyścił od wszelkiej winy i dopuścił do społeczności świętych – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który przewodniczył Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- 4 dni temu zamknęła się księga życia księdza kardynała – powiedział w homilii biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski. Przypomniał, że zwłaszcza w tych ostatnich dniach na życie zmarłego patrzono z różnych perspektyw.

„Słusznie czekano na głos ze strony autorytetów Kościoła i z tej strony słowa Kościoła wybrzmiały bardzo wyraźnie i klarownie. Było orzeczenie stosownych instancji Stolicy Apostolskiej. Dotarł do nas komunikat nuncjatury. Poznaliśmy oświadczenie archidiecezji wrocławskiej i odczytano też wyraźny i dobitny list księdza metropolity wrocławskiego” – powiedział. – Wiele usłyszeliśmy i słusznie – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

- Ale dzisiaj, podczas tej modlitwy nasza perspektywa jest nieco inna. Bo czas Eucharystii to czas mówienia do Boga. Modlitwa – zaznaczył bp Siemieniewski.

Reklama

Zwrócił uwagę, że dziś, zarówno poprzez Słowo Boże jak i wezwanie świątyni, w której odprawiana jest Msza św. za zmarłego – świątyni pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus – Bóg sam daje nam znak wypowiadając najgłośniej jedno słowo: „Jezus”. To jest ratunek, rozwiązanie w trudnych sytuacjach.

Reklama

Zaznaczył, że zarówno w Biblii, jak i tradycji i pobożności Kościoła imię Jezus wymawiane jest w sytuacji przechodzenia na „drugą stronę”: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do Swego królestwa”, „O, mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia”, „dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie” – cytował.

Nawiązując do odczytanej dziś Ewangelii o śmierci Jezusa na krzyżu zwrócił uwagę na dwa wypowiedziane przez Niego słowa: „pragnę” i „wykonało się”. Wyjaśnił, że Jezus pragnie, by zwracać się do niego; w obliczu śmierci, potrzeby Bożego Miłosierdzia i sytuacji, w których mądrość ludzka zawodzi - szukać pociechy pod krzyżem. Podkreślił też, że słowa „wykonało się” Jezus skierował do wszystkich, którzy stali pod krzyżem – i Matki i ucznia i łotrów i żołnierzy. - Wykonało się odkupienie. Otworzyła się brama pozwalająca wyjść z sytuacji bez wyjścia i przejść do sytuacji nadziei z regionów nadziei pozbawionych. To Bóg dzisiaj mówi do swojego Kościoła – powiedział kaznodzieja.

Tylko imię Jezusa w momencie śmierci jest imieniem łaski – mówił nawiązując do nauczania św. Augustyna. Podkreślił, że to nie nasze uczynki, ale ofiara Chrystusa jest argumentem, który może wyjednać nam Boże Miłosierdzie.

Kończąc homilię odniósł się do przeczytanego dziś fragmentu z Listu św. Pawła do Rzymian. - Prosimy, słowami św. Pawła, żeby rozlała się łaska. Tak jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak by łaska przejawiła swoje królowanie, przez sprawiedliwość wiodącą do życia wiecznego. Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego – modlił się bp. Siemieniewski.

Reklama

Abp Kupny na zakończenie Mszy św. podziękował wszystkim uczestniczącym we Mszy św. za zmarłego kard. Gulbinowicza, również wiernym siostrzanych Kościołów a także wszystkim, którzy modlili się za pośrednictwem transmisji internetowej.

Po błogosławieństwie odśpiewano modlitwę Salve Regina.

Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego 16 listopada kard. Henryka Gulbinowicza przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, i sprawował ją wraz z najbliższymi współpracownikami. Modlitwa miała charakter prywatny. Ze względów epidemicznych liczba osób zgromadzonych w kościele była ograniczona, a drzwi świątyni pozostały zamknięte.

Podziel się cytatem

Przypomnijmy, że zgodnie z wolą rodziny, uroczystości pogrzebowe śp. kard. Henryka Gulbinowicza odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie jest podawana do wiadomości publicznej. Archidiecezja wrocławska prosi uszanowanie tej decyzji.

Podziel się:

Oceń:

+10 -1
2020-11-20 11:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mamo, ale ja jestem szczęśliwy!

Śp. Evan Gabriel Bogodo

Piotr Drzewiecki

Śp. Evan Gabriel Bogodo

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – 10-letniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst