Reklama

Polityka

Posłowie apelują o publikację orzeczenia trybunału

Prezydium Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny

Artur Stelmasiak

Prezydium Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny

Parlamentarzyści z Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny domagają sie publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Posłowie i senatorowie rozumieją obawy związane zagrożeniem COVID-19, ale te "okoliczności nie mogą być stawiane na równi z faktem codziennego pozbawiania życia kilkorga dzieci nienarodzonych".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Miarą naszej cywilizacji niech będzie nie tylko ochrona życia dziecka przed narodzeniem, ale również zapewnienie godnego życia na każdym etapie rozwoju tak samym osobom z niepełnosprawnością, jak ich opiekunom" - napisali we wspólnym stanowisku posłowie i senatorowie z Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny, którzy obradowali w czwartek 12 listopada 2020 r.

Posłowie i Senatorowie postulują opracowanie takich rozwiązań, aby "państwo niosło wszelką możliwą pomoc rodzinom, kobietom w ciąży i ich dzieciom zarówno przed narodzeniem, jak i po nim, w szczególności w przypadku, gdy dotyka je poważna choroba lub niepełnosprawność" . Do Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny należy 30 posłów i senatorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Publikujemy całą treść stanowiska Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny:

Zespół Parlamentarny na rzecz Życia i Rodziny z niepokojem przyjmuje niedopełnienie przez Rządowe Centrum Legislacji obowiązku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 1/20) z 22 października 2020 r., zapewniającego realizację konstytucyjnej zasady ochrony życia oraz godności chorych i niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem.

1. W dniu 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją RP przepisu dopuszczającego dokonanie aborcji dziecka przed narodzeniem, w przypadku gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu (art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży). Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został przekazany do Rządowego Centrum Legislacji w dniu 27 października 2020 r., gdzie wyznaczono termin jego publikacji na dzień 2 listopada 2020 r., zgodnie z upublicznionym harmonogramem Rządowego Centrum Legislacji.

2. Należy przypomnieć, że na mocy art. 190 ust. 1 Konstytucji RP wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma charakter ostateczny i niepodważalny oraz nie ma od niego instancji odwoławczej. Obowiązek niezwłocznej publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego wynika wprost z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP i w tym zakresie nie ma dowolności czy uznaniowości, lecz ma miejsce obligatoryjność publikacji.

Reklama

3. Jednocześnie należy z całą mocą wskazać, iż zgodnie z art. 7 Konstytucji RP publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie blokuje dalszych działań ustawodawcy, jeśli chodzi o prace nad ustawą w przedmiotowym zakresie, jak również ustawodawca nie jest związany ani treścią, ani ukierunkowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Polscy obywatele oczekują na szeroko zakrojone działania państwa w sytuacji zdiagnozowania u dziecka przed narodzeniem prawdopodobieństwa wystąpienia wad letalnych, i oczekiwanie to jest niezależne od strony sporu, po której aktualnie się opowiadają. Członkowie Zespołu Parlamentarnego z zadowoleniem przyjmują deklaracje przedstawicieli rządu co do zwiększenia zakresu pomocy państwa dla kobiet w zagrożonej ciąży, a także wobec osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

4. Członkowie Zespołu Parlamentarnego na rzecz Życia i Rodziny ze zrozumieniem odnoszą się do silnych emocji uczestników debaty społecznej wywołanej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., a także do obaw w obliczu wysokiego stopnia zagrożenia pandemicznego COVID-19 w związku z licznym uczestnictwem w protestach ulicznych. Niemniej jednak Zespół Parlamentarny stoi na stanowisku, że powyższe, skądinąd istotne okoliczności nie mogą być stawiane na równi z faktem codziennego pozbawiania życia kilkorga dzieci nienarodzonych – na podstawie sprzecznych z Konstytucją RP przepisów dopuszczających aborcję z przesłanek eugenicznych – z powodu zwłoki w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Należy z całą stanowczością podkreślić, iż w cywilizacji zachodniej życie ludzkie jest wartością fundamentalną i nadrzędną wobec innych wartości, dlatego nikt nie jest uprawniony do odbierania czy ograniczania prawa do życia drugiemu człowiekowi, w szczególności na podstawie obarczonej ryzykiem błędu diagnozy u dziecka przed narodzeniem, wskazującej na prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej choroby lub niepełnosprawności. Każdego z nas od chwili narodzin poprzez kolejne etapy życia może dotknąć nieszczęśliwy wypadek lub poważna choroba, powodująca ryzyko niepełnosprawności lub śmierci, a jednak nawet w takiej sytuacji nasze życie jest niezmiennie objęte pełną ochroną. Dlatego stoimy na stanowisku, że nie można zmniejszać zakresu ochrony ludzkiego życia także u jego początków przy analogicznych przesłankach.

Naszą rolą, jako przedstawicieli ustawodawcy, jest opracowanie takich rozwiązań, aby państwo niosło wszelką możliwą pomoc rodzinom, kobietom w ciąży i ich dzieciom zarówno przed narodzeniem, jak i po nim, w szczególności w przypadku, gdy dotyka je poważna choroba lub niepełnosprawność.

Miarą naszej cywilizacji niech będzie nie tylko ochrona życia dziecka przed narodzeniem, ale również zapewnienie godnego życia na każdym etapie rozwoju tak samym osobom z niepełnosprawnością, jak ich opiekunom.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2020-11-12 16:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel do premiera w sprawie prośby Przewodniczącego KEP

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Premier wraz z Ministrem Zdrowia przedstawili plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jestem przekonana, że równie istotne dla znacznej części Polaków jest stopniowe odmrażanie życia religijnego, które stanowi dla wielu osób podstawowe źródło nadziei i życiowych sił - pisze posłanka na Sejm RP Dominika Chorosińska

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...