Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznicowa pielgrzymka na Chełmiec

Rocznicowej koncelebrze pod  Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

Ryszard Wyszyński

Rocznicowej koncelebrze pod Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

W wrześniu minęła 20. rocznica wzniesienia millenijnego krzyża na Chełmcu, który upamiętnia 2000 lat chrześcijaństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To najwyżej postawiony krzyż nie tylko naszym regionie, ale i w Polsce, bo na wysokości aż 851 m n.p.m. – symbolicznie obejmujący swym żelaznymi ażurowymi ramionami pobliskie miejscowości.

Msza na szczycie

W sobotę 19 września do Krzyża Milenijnego wyruszyły dwie pielgrzymki ze wspólnot parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju oraz z parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, które spotkały się na szczycie. Tam u stóp krzyża wspólnie Eucharystię sprawowali ks. kan. Zbigniew Chromy, ks. Artur Mercholc i ks. Jarosław Buczyński - z parafii biało kamieńskiej oraz ksiądz proboszcz Tomasz Zięba i ks. Wojciech Sznajder - z parafii szczawieńskiej. Na przygotowanym skromnym polowym ołtarzu, wokół którego skupili się pielgrzymi stanął złoty relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, przyniesiony specjalnie na to modlitewne miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzyż milenijny

Ryszard Wyszyński

Krzyż milenijny

Do nieba prze cierpienie

– Zgromadziliśmy się tutaj, by oddać cześć krzyżowi Chrystusa, który rzuca swój cień na dwa miasta rozciągające się pod nim - mówił ks. Zbigniew Chromy. Przypomniał, że w tych dniach obchodziliśmy też jubileusz 10. Rocznicy ogłoszenia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha. Z perspektywy minionego czasu oba te wydarzenia trzeba rozpatrywać w kategoriach cudu, bo wydawały się niemal nieprawdopodobne do zrealizowania - zauważył. A jednak stało się inaczej z woli Boga. Czego więc uczy nas Krzyż - symbol, pod którym stoimy – pytał kapłan? I odpowiadał - przede wszystkim tego, że do chwały nieba zdąża się poprzez cierpienie, którego nie unikniemy. Dla współczesnego człowieka, ale też dla każdego we wszystkich czasach, jakie minęły, nauka ta jest bardzo trudna do przyjęcia, bo unikamy cierpienia. Wszyscy chętnie korzystamy z udogodnień. I jeśli dzisiaj wielu ludzi ma kłopot z dostrzeżeniem nauki Chrystusa, ze spotkaniem z Panem Bogiem, to, dlatego, że oni uciekają od wysiłku. Tymczasem jedynie ten, kto podejmuje naukę krzyża – i tylko ten - w ostatecznym rachunku- przeznaczony jest do chwały Bożej. Nigdy nie zapominajmy, że co dobre i piękne w naszym życiu - zawsze jest połączone z wysiłkiem i nie da się wejść na szczyt bez niego, dlatego podążajmy drogą, która wyznaczył nam Jezus Chrystus – mówił proboszcz z Białego Kamienia. Na zakończenie pielgrzymi zostali pobłogosławieni przyniesionym na Chełmiec relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego.

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Ryszard Wyszyński

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Odpoczynek i podziękowania

Po wspólnej modlitwie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku, przygotowanym pod bacznym okiem straży miejskiej ze Szczawna – Zdroju oraz Andrzeja Gniatkowskiego, który sprawuje pieczę nad wieżą widokową i który umożliwił pielgrzymom wejście na wieżę. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki rozdano też darmowe pamiątki - rocznicowy magnes z widokiem millenijnego Krzyża. Za udzieloną pomoc w przygotowaniu miejsca Eucharystii na Chełmcu, burmistrzowi Szczawna-Zdroju Markowi Fedorukowi, straży miejskiej - podziękowali serdecznie na zakończenie - proboszczowie ks. Zbigniew Chromy i ks. Tomasz Zięba.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-19 22:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Meldunek ułanów u niepokalanek

Ułański meldunek złożony siostrze przełożonej

Krystyna Smerd

Ułański meldunek złożony siostrze przełożonej

Od siedmiu lat w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, obchodząc dzień swojej patronki bł. Marceliny Darowskiej, siostry niepokalanki z wałbrzyskiego Sobiecina podejmują kawalerzystów 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu, którzy przybywają na obchody tego święta w klasztorze w siodle, ubrani w historyczne ułańskie mundury w barwach pułku.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

NIECH MIŁOŚĆ DO MARYI BĘDZIE SPRAWDZIANEM POLSKIEGO DUCHA.

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania