Reklama

Głos z Torunia

Sanktuarium w Boleszynie ze specjalnymi odpustami od Stolicy Apostolskiej

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie NMP Bolesnej w sanktuarium maryjnym w Boleszynie świętowano 300-lecie istnienie kościoła. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, który nałożył na cudowny wizerunek Maryi korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Z racji jubileuszu Stolica Apostolska przyznała specjalne odpusty dla pielgrzymów nawiedzających sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: 300 lat kościoła w Boleszynie

Uroczystość rozpoczęła się procesją z cudownym wizerunkiem Maryi do ołtarza polowego na placu celebry. Tam zgromadzeni wysłuchali koncertu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W Eucharystii udział wzięło kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Obecny był biskup senior Andrzej Suski, a Mszy św. przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. kan. Piotr Nowak, który przybliżył także historię kościoła i cudownego wizerunku Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Śmigiel przypomniał znaczenie krzyża w dziejach Kościoła i naszej ojczyzny. Wskazał, że każdy z nas jest wezwany, by stanąć razem z Maryją pod krzyżem i pozwolić się dostrzec. - Stanie pod krzyżem jest wyrazem odwagi, wytrwałości, wiernej miłości również w tej godzinie, gdy gasną wszystkie światła i ledwo tli się ludzka nadzieja – mówił bp Śmigiel. Stanie pod krzyżem to najważniejsze wskazanie jakie daje wszystkim wierzącym Maryja. - Stać nawet wtedy, gdy jesteśmy narażeni na drwinę, na krytykę – dodał. To pod krzyżem uczeń staje się synem, jest ściśle zjednoczony z Jezusem.

Hierarcha zaznaczył, że stać pod krzyżem to znaczy bronić wiary. Podkreślił, że nie może nas nie boleć, gdy profanowane są święte miejsca i wizerunki oraz krzyż, znak naszej wiary. - To nas boli, bo nasza historia jest związana z krzyżem – mówił. Dodał, że u boku Maryi pod krzyżem jest miejsce dla każdego. - Pod krzyżem obok Maryi, Dobrej Matki, może stanąć każdy, pod jednym warunkiem, że zachowa się godnie. Jedni wyznają w ten sposób wiarę, inni poszukują prawdy – mają prawo przyjść pod krzyż; jeszcze inni chcą podziwiać tylko piękno zewnętrzne – mają prawo przyjść pod krzyż; jeszcze inni przychodzą, by znaleźć chwilę na refleksję. Maryja cierpliwie i z miłością przyjmuje wszystkich, ale wymaga to, jeśli nie wiary, to przynajmniej szacunku i kultury, poszanowania wrażliwości innych ludzi, ludzi wierzących – mówił biskup toruński.

Reklama

Maryja pod krzyżem prowadzi także wierzących do Eucharystii i uczy nas świętować Dzień Pański. - Realna obecność Jezusa w Eucharystii pochodzi z krzyża. W czasie Mszy św. dokonuje się ofiara Jezusa – dodał. Trzeba także, tak jak Umiłowany Uczeń zabrać Maryję do swojego życia, wziąć Ją do siebie. To nie oznacza umieszczenia tylko Jej wizerunku w swoim domu, ale wprowadzenie Jej do swojego serca, do swojego wnętrza, do swojego myślenia i wartościowania, do swojego życia.

Ksiądz Biskup przypomniał także, że od wieków ludzie wierzący przychodzili do Matki Bożej, tu w Boleszynie, by szukać schronienia i pomocy, zwłaszcza w czasach zarazy. - Historia nam mówi, że nikt wówczas z tych, którzy się modlili nie stracił swojego życia. Zostało to odczytane jako cud i od tamtej pory nieprzerwanie trwa kult Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie – mówił.

Po homilii odbyło się poświęcenie nowej sukienki dla Matki Bożej oraz nałożenie koron, które podczas parafialnej pielgrzymki do Rzymu pobłogosławił papież Franciszek. Ojciec Święty udzielił także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym sanktuarium odpustu zupełnego, który pod określonymi warunkami będzie można uzyskać przez cały rok jubileuszowy od 15 września br. do 15 września 2021 r. Odpust będą mogły uzyskać także osoby chore, które w sposób duchowy będą łączyły się z sanktuarium i ofiarują swoje cierpienia miłosiernemu Bogu.

Po Eucharystii w uroczystej procesji ze świecami przeniesiono cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej do kościoła, gdzie biskup toruński odnowił Śluby Boleszyńskie i wystawiono do adoracji Najświętszy Sakrament. Świątynia parafialna przez najbliższy rok jubileuszowy będzie otwarta dniem i nocą, by każdy potrzebujący duchowego wsparcia mógł wejść i pomodlić się.

Reklama

Pełna treść dekretu poniżej:

PENITENCJARIA APOSTOLSKA, na mocy uprawnień nadanych przez Ojca Świętego Franciszka, łaskawie udziela Odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany przez wiernych prawdziwie żałujących za grzechy, od dnia 15 września 2020 roku aż do dnia 15 września 2021 roku, który można również ofiarować jako wsparcie dla dusz pokutujących w czyśćcu, jeśli w formie pielgrzymki wierni nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Parafii Świętego Marcina Biskupa w Boleszynie, i będą tam pobożnie uczestniczyć w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej poświęcą odpowiedni czas na pobożne rozważania, zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Marcina Biskupa.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, mogą także uzyskać Odpust zupełny, jeśli – wzbudziwszy w sobie odrazę do wszelkiego grzechu i pragnienie wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech przyjętych zwyczajowo warunków – włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując miłosiernemu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez nich życiowe niedogodności.

Aby zaś dostęp do Boskiego przebaczenia, uzyskiwanego za pośrednictwem władzy Kościoła, stawał się łatwiejszy stosownie do pasterskiej miłości, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi o to, aby Proboszcz i kapłani posiadający władzę spowiadania ochoczo i wspaniałomyślnie ofiarowali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty i zanoszeniu Komunii Świętej osobom chorym.

Niniejszy dekret będzie obowiązywał jedynie przez czas Jubileuszu. Bez względu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.

MAURUS Card. PIACENZA

Reklama

Paenitentiarius Maior


CHRISTOPHORUS NYKIEL

Regens

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-09-16 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka od życiowych burz

Wierni w procesji ze świecami zawierzali swoje życie Maryi

Ks. Paweł Borowski

Wierni w procesji ze świecami zawierzali swoje życie Maryi

Niewielki Boleszyn, leżący na styku historycznych ziem: lubawskiej, chełmińskiej i michałowskiej, od XVIII wieku jaśnieje szczególnym blaskiem maryjnej obecności.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Łódź: Modlitwa mam adopcyjnych za dzieci

2024-05-01 10:00

Archiwum AOA

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst