Reklama

Niedziela Łódzka

Łodzianie dziękują Bogu za Cud nad Wisłą - Kościół wotum

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

ks. Paweł Kłys

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 100 – lecie Bitwy Warszawskiej, którą słusznie określamy Cudem nad Wisłą, ponieważ Bóg ochronił Polskę i Europę przed najazdem bolszewickim, warto sobie przypomnieć w jaki sposób łodzianie podziękowali Matce Bożej za wydarzenia z 15 sierpnia 1920 r. Mało kto wie, że Łódź jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie jej mieszkańcy zebrani wraz z biskupami i kapłanami na błagalnym nabożeństwie w roku 1920, złożyli uroczyste ślubowanie, że jak Bóg da Polsce zwycięstwo, to oni ufundują kościół wotywny.

W lipcu 1926 r., sześć lat po erygowaniu diecezji łódzkiej, jej pierwszy biskup Wincenty Tymieniecki podpisał dekret powołujący do życia parafię i poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła ku czci Matki Boskiej Zwycięskiej – wotum łodzian za Cud nad Wisłą. Świątynie w stylu bazylikowych z trzema nawami w klasycznej formie, stylem nawiązującą do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, zaprojektował krakowski architekt Józef Kabana. Obecnie, w centralnym miejscu półkulistej absydy prezbiterium, umieszczona została dwuczęściowa lipowa płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Boskiej Zwycięskiej autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego. Górna część tego dzieła przedstawia Maryję z dzieciątkiem Jezus depczącą łeb smoka, wijącego się po kuli ziemskiej. Dolna część płaskorzeźby nawiązuje do wydarzenia historycznego i przedstawia ks. Ignacego Skorupkę, prowadzącego oddział polskich żołnierzy podczas bitwy warszawskiej. Obie części przedziela złota wstęga z inskrypcją „dzięki Ci, Matko za Cud nad Wisłą”. Już miesiąc od erygowania parafii – w sierpniu 1926 r. – proboszcz ks. Dominik Kaczyński – obecnie Sługa Boży – wyruszył z tego miejsca budowy w pierwszą pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z pątnikami poszedł prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo dla nowo tworzącej się parafii i budującej się świątyni. Od tego czasu, co roku z sanktuarium wyruszają łódzcy pielgrzymi na pątniczy szlak, ku Jasnej Górze. Dwa lata lat później – 16 grudnia 1928 r. ten jeszcze nieukończony kościół, ordynariusz łódzki bp Wincenty Tymieniecki poświęcił i przeznaczył do kultu. Konsekracja kościoła nastąpiła natomiast 7 października 1938 r. W czasie okupacji Niemcy zamknęli świątynię i urządzili w niej zakład produkcji odzieży wojskowej, a duszpasterzy: proboszcza ks. Dominika Kaczyńskiego i dwóch pozostałych kapłanów uwięzili w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie ponieśli śmierć męczeńską. Po zakończeniu II wojny światowej, świątynię przywrócono do kultu i kolejni proboszczowie oraz wierni heroicznie zmagają się z remontami świątyni.

Obecnie w wieży Kościoła znajduje się kaplica, w której został umieszczony, podarowany kościołowi łódzkiemu przez papieża Jana Pawła II obraz Matki Bożej Częstochowskiej, która znajdował się w kaplicy polskiej w grotach Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Prymas Polski kard. Józef Glemp, poświęcając tę kaplicę w dniu 17 listopada 1984 r. powiedział, że podarowany przez Ojca Świętego obraz matki Bożej Częstochowskiej jest chyba po Jasnogórskim obrazie i po świętej kopii nawiedzenia najcenniejszym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, jaki mamy w kraju z uwagi na symbolikę i treść duchowo – religijną, łączy bowiem świątynię z całą Polską, Polonią i Stolicą Apostolską, jest ożywczym znakiem mocnej wiary, głębokiego zawierzenia Matce Bożej oraz zapowiedzią nowego „Cudu nad Wisłą”. O ten cud przemiany ludzkich serc w tym szczególnym w Łodzi miejscu, codziennie modlą się kolejne pokolenia. Dziękując Bogu u stóp Maryi, za kapłanów, dziadków i rodziców, za ich wiarę i mądrość w wybraniu takiego dziękczynienia Bodu za Cud nad Wisłą, jakim jest ta Świątynia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-08-16 15:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiewiórczyn: W miłości i otwartości

Archiwum

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania