Reklama

Niedziela Częstochowska

Jak Polacy pomagają w Kazachstanie?

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Archiwum Stowarzyszenia św. Andrzeja Apostoła

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Oziornoje. Miejsce deportacji. Dziś narodowe sanktuarium maryjne. Jedna z dwunastu gwiazd w koronie Matki Bożej. Co łączy tę wieś z Częstochową?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W Kazachstanie byłem 3 razy i widziałem, jak wielka jest potrzeba pomocy tamtejszym działaniom duszpasterskich oraz ewangelizacji kraju zdominowanego przez islam – mówi ks. prał. Stanisław Gębka, misjonarz miłosierdzia, zaangażowany w apostolstwo w Kazachstanie. Podkreśla, że Oziornoje jest miejscem wyjątkowym, wybranym przez Boga. – Może się wydawać, że ta ziemia przesiąknięta łzami, cierpieniem fizycznym i duchowym, głodem, śmiercią dzieci i starców stała się znakiem przekleństwa, miejscem zapomnianym przez Boga. Jednak właśnie tam realizuje się obietnica zapisana w Księdze Ozeasza: „Z równiny Akor uczynię bramę nadziei” (Oz 2, 17). Dolina Akor oznacza w Biblii dolinę nieszczęścia, którą Bóg uczyni źródłem błogosławieństwa. Z potrzeby serca ks. Gębka głosi słowo Boże w parafiach i opowiada o historii, teraźniejszości i przyszłości zarówno wioski Oziornoje, jak i sanktuarium oraz o sytuacji katolików w Kazachstanie. Tę historię poznali wierni parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie 9 sierpnia, a wcześniej wspólnoty parafialne Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie oraz w Myszkowie i Zawierciu.

Dla katolików w Kazachstanie Oziornoje jest duchową stolicą. Tam, do narodowego sanktuarium maryjnego Matki Bożej Królowej Pokoju, przybywa coraz więcej pielgrzymów, m.in. z Kazachstanu, Polski, Niemiec, Rosji Litwy, Ukrainy, Francji, Szwajcarii i Chorwacji. Dlatego abp Tomasz Peta, metropolita archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie, zadecydował, że dawny budynek przedszkola zostanie przekształcony w Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W związku z tym w 2019 r. zrodził się pomysł powstania stowarzyszenia. Ziścił się on szybko. Już w lutym br. powstało Stowarzyszenie św. Andrzeja Apostoła, którego celem jest pomoc misji w Kazachstanie, a w tym roku jest ona przeznaczona na konkretny cel, którym jest modernizacja domu pielgrzyma. Miał on oddany do użytku w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 30-lecia pobytu na stale abp. Pety. Z różnych powodów termin został przesunięty na 2021 r. Obecnie trwa adaptacja budynku. W przyszłości będzie on służył pielgrzymom. Będą się tam odbywały rekolekcje, a także spotkania społeczne, religijne czy kulturalne.

Reklama

To nie jedyny polski, częstochowski akcent w Kazachstanie. Siostry karmelitanki bose z Częstochowy w 2007 r. na zaproszenie abp. Pety zamieszkały w Oziornoje. Zbudowały klasztor pw. Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Serca Maryi; pierwszy w historii Kazachstanu zbudowany od podstaw katolicki klasztor klauzurowy.

Członkowie stowarzyszenia mają nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się zgromadzić środki, które pozwolą na modernizację, wykończenie i wyposażenie obiektu, przeznaczonego dla kilkudziesięcioosobowych grup pątników.

Archiwum Stowarzyszenia św. Andrzeja Apostoła

Osoby pragnące wspomóc to dzieło wszelkie informacje mogą znaleźć na stronie: www.oziornoje.pl. Ofiarodawcy tworzą rodzinę misjonarzy Chrystusa i są objęci modlitwą zarówno w Polsce, jak i przed ołtarzem Gwiazdy Kazachstanu w sanktuarium w Oziornoje. Ten piękny ołtarz, wykonany w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego, znajduje się w kaplicy adoracji. Centralną jego częścią jest monstrancja. W tym miejscu codziennie wierni adorują Najświętszy Sakrament. Oziornoje jest włączone w dzieło „Dwunastu Gwiazd w koronie Matki Bożej” i stanowi jedno z centrów modlitwy o pokój na świecie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-08-11 12:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobrze „stracony” czas

Maciej Orman/Niedziela

Godzina meldunku, godzina świadectwa, Msza św. i agapa – tak w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przebiegał powakacyjny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci: 64 tys. zgłoszeń z 85 krajów

2024-05-06 12:53

Grzegorz Gałązka

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii. Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?