Reklama

Kościół

Zakopane: kościół św. Antoniego z Padwy archidiecezjalnym sanktuarium

facebook.com/zakopanebernardyni

Od 9 sierpnia 2020 r. Archidiecezja Krakowska wzbogaci się o kolejne sanktuarium diecezjalne. Tego dnia, w czasie Mszy św. o godz. 11.30, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ogłosi kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Zakopanem archidiecezjalnym sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prośbę o erygowanie sanktuarium jesienią ubiegłego roku skierował do metropolity krakowskiego proboszcz parafii i przełożony klasztoru OO. Bernardynów, o. Antoni Kluska, który dostrzega wzrastające zainteresowanie wiernych postacią św. Antoniego z Padwy. – Systematycznie wzrasta liczba podziękowań i próśb, które składają wierni, tak z kraju jak i spoza jego granic. Prośby i podziękowania do Świętego – a jest ich niemal 1,5 tys. rocznie – odczytywane są w każdy wtorek, w dzień poświęcony św. Antoniemu oraz w trakcie nowenny dziewięciu wtorków przed jego uroczystością – mówi o. Antoni Kluska. Zapytany o motywację skierowanej do metropolity prośby o ustanowienie tegoż sanktuarium odpowiada: - Żywimy głęboką i uzasadnioną nadzieję, że tak doniosły akt pomnoży dobro duchowe napływających tu wiernych. Z całą pewnością przyczyni się to do duchowego ubogacenia naszej archidiecezji.

Początki obecności i działalności bernardynów w Zakopanem sięgają roku 1902. Zakupiono wówczas dla chorych zakonników dom wypoczynkowy, gdzie znajdowała się niewielka kaplica zakonna św. Antoniego z Padwy. Od sierpnia 1939 r. dom był zamieszkały na stałe. W związku z zamknięciem przez niemieckich okupantów kaplic w „Księżówce” i u sióstr urszulanek na Jaszczurówce, bernardyni rozpoczęli też posługę duszpasterską w swej kaplicy, gdzie sprawowali sakramenty i nabożeństwa. W 1950 r. rozpoczęto rozbudowę dotychczasowej kaplicy, przy zachowaniu stylu zakopiańskiego. Nowy kościół został poświęcony w 1959 r. W 1976 r. kard. Karol Wojtyła powierzył bernardynom duszpasterstwo parafialne na Bystrem, Kozińcu i Antałówce, a w 1984 r. kard. Franciszek Macharski erygował parafię pw. św. Antoniego z Padwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wewnątrz kościoła w głównym ołtarzu znajduje się figura św. Antoniego z Padwy wykonana z drewna modrzewiowego przez zakopiańskiego rzeźbiarza Pawła Szczerbę w 1951 r. Figurę patrona kościoła otaczają liczne wota umieszczone w gablotach. Chociaż pierwotnie poświęcenie kaplicy św. Antoniemu wynikało z pobożności franciszkańskiej ojców i braci, to z czasem św. Antoni otoczony został wielką czcią przez wiernych parafii oraz licznych pielgrzymów i turystów. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą szczególnie chętnie przybywają turyści udający się w góry.

Jak informuje o. Alojzy Garbarz OFM, rzecznik prasowy OO. Bernardynów, kościół św. Antoniego w Zakopanem będzie już 12 sanktuarium, nad którym bernardyni sprawują duchową opiekę. Obecnie siedem z nich to sanktuaria maryjne: w Kalwarii Zebrzydowskiej, Leżajsku, Piotrkowie Trybunalskim, Hrubieszowie, Skępem, Rzeszowie i Bornhofen (Niemcy). Oprócz tego swoją troską zakonnicy ogarniają trzy sanktuaria świętych: św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, św. Jana w Dukli i św. Szymona z Lipnicy w Krakowie. Ponad to w Alwerni znajduje się Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Ecce Homo.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-07-23 10:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej bazyliką mniejszą

Paweł Cieśla Staszek Szybki Jest/pl.wikipedia.org

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Niosą iskrę miłosierdzia w świat

2024-06-22 15:35

Małgorzata Pabis

Słowa modlitwy „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”, co roku docierają z krakowskich Łagiewnik do najdalszych części Polski i Europy – podkreślił ks. dr Zbigniew Bielas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny