Reklama

Polska

Abp Hoser: obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia była zapowiedzią nowych czasów

Rok 5./Fotokronika/Biały Kruk/Arturo Mari

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia 17 czerwca 1983 r. była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 30. rocznicy pamiętnej Mszy św. w kaplicy na Stadionie Narodowym odbyła się uroczysta liturgia, w czasie której dziękowano Bogu za pontyfikat papieża z Polski, prosząc jednocześnie za Ojczyznę. Koncelebrze przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na symboliczny charakter drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny oraz pozostawiony przez niego testament. Przywołał słowa papieskiej modlitwy sprzed wizyty w Polsce. – Oby służyła ona: prawdzie i miłości, wolności i sprawiedliwości, pojednaniu i pokojowi - dodał.

- Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w szczególnych warunkach. Nastąpiła bowiem dwa lata po zamachu na Ojca Świętego i Jego cudownym uratowaniu, dwa lata po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był przewodnikiem narodu, oraz w drugim roku po stanie wojennym, które był jedynie zawieszony a nie zniesiony – przypomniał abp Hoser. Zwrócił przy tym uwagę, że papież mając świadomość dramatyzmu sytuacji, w swoich przemówieniach mówił nie tylko o naszych klęskach, ale również o naszych zwycięstwach, w tym o rocznicy Bitwy pod Wiedniem oraz 600-letniej rocznicy Jasnogórskiego Obrazu, gdzie "zawsze byliśmy u siebie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę na symboliczny charakter samego stadionu, który jak zaznaczył - miał służyć utwierdzeniu i utrwaleniu reżimu komunistycznego w Polsce. – Zbudowano go dla upamiętnienia manifestu lipcowego z 1944 roku mającego być podstawą Polski Komunistycznej, a jego trybuny wzniesiono z gruzów zburzonej stolicy, a więc z tego co zniszczono w latach: 1939, 1944 i 1945roku – przypomniał kaznodzieja. Podkreślił, że w czasie pamiętnej liturgii sprzed 30 lat "te gruzy były niemym świadkiem powalonej Warszawy i Ojciec Święty miał tego świadomość". - Stąd jego obecność w tym miejscu była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów - podkreślił abp Hosder.

- W trakcie tej pielgrzymki Jan Paweł II przekazał nam podstawowe prawdy dotyczące naszego życia osobistego, społecznego i narodowego. Tłumaczył, że prawdziwym zwycięstwem Polaków jako narodu i jako państwa jest zwycięstwem moralnym. Tylko ono może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność – przypomniał abp Hoser. Hierarcha zaznaczył jednocześnie, że mimo upływu lat papieskie słowa nic nie straciły na swojej aktualności. – Tak trudno nam także dziś dostrzec dobro wspólne, a przecież dając innym, bogacimy. Na tym polega ekonomia ewangelii, tak przeciwna ekonomii liberalizmu – stwierdził kaznodzieja.

Zdaniem bp. warszawsko-praskiego, wyraźnym przypomnieniem pielgrzymki bł. Jana Pawła II sprzed 30 lat będą rekolekcje, które 6 lipca odbędą się na Stadionie Narodowym. – Niech nasza dzisiejsza modlitwa ogarnie to wydarzenie, aby przebiegło ono w spokoju i godności, abyśmy mogli odkrywać i uwielbiać Boga ukrytego w Eucharystii i w kierowanym do nas Słowie – zaapelował na zakończenie abp Hoser.

Mszę św. poprzedziła projekcja krótkiego filmu poświęconego wizycie Ojca Świętego 17 czerwca 1983 r. na Stadionie Dziesięciolecia.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-19 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznica zaślubin Polski z morzem

Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka

pl.wikipedia.org

Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka

W lutym 1920 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała Pomorze i powróciła nad swoje morze po I wojnie światowej. Akt ten odbył się 10 lutego 1920 r. w Pucku, niewielkim miasteczku znajdującym się na północy Polski, nieopodal nasady Półwyspu Helskiego.

Więcej ...

„Z wami chrześcijanin, dla was biskup” – co znaczy pierwsze orędzie Leona XIV?

2025-05-12 08:52

Vatican Media

W pierwszym orędziu po wyborze na Stolicę Piotrową papież Leon XIV przywołał słowa św. Augustyna: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, podkreślając zarazem, że jego posługa wyrasta z chrztu, wspólnoty z wiernymi i hierarchicznego kapłaństwa. To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.

Więcej ...

Debata: Ostatnia konfrontacja kandydatów przed pierwszą turą wyborów

2025-05-12 20:00

PAP

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się debata prezydencka TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat, ostatnia przed I turą wyborów. Mają w niej wziąć udział wszyscy kandydaci. Przed debatą pojawiły się kontrowersje dotyczące składu prowadzących i losowania kolejności odpowiedzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża