Reklama

Europa

Niemcy: zmarł bp Hempel – w przeszłości jeden z przewodniczących Światowej Rady Kościołów

©MaverickRose – stock.adobe.com

W wieku 91 lat zmarł 23 kwietnia w Niemczech bp Johannes Hempel – były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Saksonii, a w latach 1983-91 – jeden z siedmiu przewodniczących (prezydentów) Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Jako obywatel Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) był on świadkiem zarówno okresu zimnej wony, jak i przemian demokratycznych jesienią 1989 w swoim kraju i wreszcie pokojowego zjednoczenia dwóch państw niemieckich 3 października 1990 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Johannes Hempel "szczególnie w dramatycznych czasach przed i po 1989 roku działał z wielkim autorytetem duchowym" – tak o swoim zmarłym poprzedniku na wieść o jego śmierci powiedział jego następca na stanowisku głowy Kościoła luterańskiego w Saksonii bp Volker Kress.

Johannes Hempel urodził się 23 marca 1929 w Zittau we wschodniej części dzisiejszych Niemiec. Biskupem, a więc zwierzchnikiem swego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Saksonii został w 1972 i urząd ten pełnił aż do przejścia na emeryturę w 1994. W tym też okresie był bardzo aktywny na płaszczyźnie ekumenicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten jego wkład do ruchu na rzecz jedności chrześcijan przypomniał p.o. sekretarza generalnego ŚRK o. prof. Ioan Sauca. Podkreślił ekumeniczne zaangażowanie bp. Hempela "ponad granicami narodowymi i wyznaniowymi", dodając, że bogactwo tego wkładu "będzie nadal służyło wszystkim przyszłym pokoleniom". "Jego mądrość, odwaga i aktywna duchowość w obliczu poszukiwań i kryzysów są natchnieniem dla nas wszystkich" – stwierdził z przekonaniem rumuński teolog prawosławny.

Reklama

Na IV zgromadzeniu ogólnym ŚRK w Nairobi w 1975 bp Hempel wszedł w skład Komitetu Naczelnego tej organizacji, a na następnym zgromadzeniu w 1983, w kanadyjskim Vancouverze wybrano go na jednego z siedmiu przewodniczących Rady; urząd ten sprawował do kolejnego zgromadzenia – w 1991 w Canberze. Podczas spotkania w 1983 udzielił mocnego poparcia inicjatywie jego uczestników na rzecz synodalnego procesu wspierania sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia.

W 1981 na zaproszenie biskupa odbyło się w Dreźnie - siedzibie Kościoła Saksonii – posiedzenie Komitetu Naczelnego ŚRK. Już wówczas hierarcha był znany ze swych wysiłków na rzecz pojednania w mieście, które doświadczyło masowych bombardowań pod koniec II wojny światowej. W 2 lat później, gdy Hempel był także przewodniczącym Federacji Kościołów Ewangelickich w NRD, ponownie gościł w Dreźnie i przedstawicieli głównych wspólnot chrześcijańskich z całego świata na obchodach 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

Bp Hempel był również świadkiem i czynnym uczestnikiem "gorącej jesieni" 1989 roku, gdy na ulicach miast NRD trwały masowe protesty i manifestacje na rzecz demokracji i przemian społeczno-politycznych w tym kraju. Poprzedziło je kilka miesięcy wcześniej zgromadzenie ekumeniczne w Dreźnie właśnie pod przewodnictwem biskupa, na którym wysunięto bezprecedensowe w warunkach NRD tego rodzaju żądania.

Później to właśnie chrześcijańskie i kościelne ruchy pokojowe aktywnie włączyły się w te protesty, którym często przyświecały biblijne słowa "Miecze na lemiesze". W dalszej perspektywie wydarzenia te – obok podobnych w Polsce, na Węgrzech i w innych ówczesnych "demoludach" – przyczyniły się do upadku komunizmu i w 1990 do zjednoczenia dwóch państw niemieckich. W rok później także Kościoły protestanckie z byłej już NRD przystąpiły do Związku Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD).

Obecny przewodniczący tego gremium bp Heinrich Bedford-Strohm zaznaczył, że "w tym okresie szczególnie ważnym dla nasilającego się jednoczenia się Kościoła we Wschodnich i Zachodnich Niemczech [bp Hempel] stał się w 1991 pierwszym biskupem wschodnioniemieckim, który został wiceprzewodniczącym pierwszej rady zjednoczonego EKP".

Podziel się:

Oceń:

2020-04-29 15:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Więcej ...

Poznań: beatyfikacja ks. Streicha została potwierdzona!

2025-05-12 07:37
Ks. Stainisław Streich

Vatican Media

Ks. Stainisław Streich

Watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła, że beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha odbędzie się w sobotę 24 maja. Na promulgowanie dekretu o męczeństwie ks. Streicha wyraził zgodę papież Franciszek 23 maja 2024 r.

Więcej ...

Kuria w Olsztynie: termin beatyfikacji sióstr katarzynek potwierdzony

2025-05-12 11:57

Zgromadzenie św. Katarzyny

Stolica Apostolska potwierdziła, że beatyfikacja 15 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny odbędzie się 31 maja o godz. 11 w Braniewie - poinformowała w poniedziałek kuria metropolitalna w Olsztynie. Termin beatyfikacji stanął pod znakiem zapytania w związku ze zmianą głowy Kościoła.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża