Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: ekumeniczne i międzyreligijne czytanie Księgi Jozuego

©robcartorres - stock.adobe.com

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 30 stycznia Ekumeniczny Maraton Biblijny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 lektorów – m.in. biskupi katolicki i luterański, wyznawczyni prawosławia, bielski prezydent, profesor ekumenista, reprezentanci różnych organizacji z terenu Podbeskidzia, a także przewodnicząca bielskiej gminy żydowskiej – odczytali tym razem historię zdobywania ziemi Kanaan przez Izraelitów pod wodzą Jozuego.

Maraton zainaugurowali biskupi Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał w słowie wstępnym, że przedstawicieli wyznawców różnych wyznań łączy wiara, że „Bóg łaskawie wybrał sobie najpierw lud, przywódców, sługi, proroków, poetów i pisarzy, aby oni to tworzyli Księgę, którą nazywamy Biblią, albo Pismem Świętym”.

Podziel się cytatem

„Łączy nas także to, że wierzymy, iż nie poznamy Boga lepiej niż z tej jedynej Księgi, niezależnie od tego, czy nasza osobista Biblia ma 39 ksiąg, 66, 72 czy więcej. Łączy nas także wiara, że czytamy Księgę, którą Bóg przekazał ludowi przez Mojżesza, Dawida, Izajasza, Apostołów. Łączy nas wreszcie wiara, że osiągniemy zbawienie, które jest od Boga, my zaś lepiej przejdziemy przez życie, gdy będziemy czytać i znać prawo, które nazywamy Bożym” – zauważył biskup i wyjaśnił, że zadaniem Księgi Jozuego jest wzbudzenie w czytelniku przekonania, że Bóg jest prawdomówny, wierny i potężny w realizacji swoich zamiarów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego przywołał wieloletnią tradycję Maratonu Biblijnego organizowanego w bielskiej Książnicy. „Zmienili się zwierzchnicy dwóch diecezji, zmienili się włodarze miasta, ale Maraton Biblijny nadal trwa, słowo Boże nadal rozbrzmiewa” – zauważył bp Korczago.

Wśród 21 osób uczestniczących w dwugodzinnej, głośnej lekturze oprócz biskupów byli m.in.: prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, s. Marcela Banach ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra. Uczestnikiem maratonu był także biskup senior diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler.

Lekturę kontynuowali wyznawcy obrządków wschodnich: prawosławnego i grekokatolickiego. Czytali też m.in.: poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, starostwa powiatu bielskiego Andrzej Płonka oraz Andrzej Harlecki i Marek Bernacki z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Reklama

Słowa Pisma Świętego wypowiedziano w językach polskim, ukraińskim i czeskim. Niewidomy uczestnik maratonu odczytał tekst biblijny przy pomocy alfabetu Braille’a.

Maratonowi towarzyszyła wystawa fotograficzna „Ludzie Ziemi Świętej” autorstwa dr. Marka Bernackiego z ATH, który na 40 fotografiach przedstawił wielokulturowość i etniczne zróżnicowanie mieszkańców oraz gości Ziemi Świętej.

12. Ekumeniczny Maraton Biblijny zorganizowali po raz kolejny Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-30 19:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?